• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Нова СДПУ (о) для нового Кучми. Яке майбутнє готує Коломойський для Зеленського за допомогою "За майбутнє"

Нова партія Ігоря Коломойського "За майбутнє" після місцевих виборів спробує посилити його вплив на Кабмін, а якщо не вийде — почне працювати на дострокові вибори парламенту

Деякі соціологічні дослідження дають партії "За майбутнє" досить високий відсоток підтримки на місцевих виборах
Деякі соціологічні дослідження дають партії "За майбутнє" досить високий відсоток підтримки на місцевих виборах / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Свіжа партія "міцних господарників"

У міністра охорони здоров'я Максима Степанова почалися неприємності — тезка Ігоря Коломойського і його "права рука" Ігор Палиця зажадав відставки чиновника, ініціювавши збір депутатських підписів за це. Причина для відставки — міністр, мовляв, не впорався зі своїми прямими обов'язками, і саме тому в Україні зростає кількість хворих від коронавіруса.

Можливо, міністра вирішили "повоспітивать" за те, що він вважав за краще йти від "слуг народу" і веде їх список до Одеської обласної ради, а не від партії "За майбутнє", яку очолює Палиця, який є кумом Степанова. А може, просто передвиборча логіка диктує так суворо обійтися з кумом — народу треба демонструвати турботу і типу захист якими завгодно способами.

Деякі соціологічні дослідження дають новій партії Коломойського, фракцію якої в парламенті вже прозвали "За Майбах", досить високий відсоток підтримки — нібито вона на п'ятому місці по Україні. Так, за вимірами соціологічної групи "Рейтинг" найбільше українців готові проголосувати за "Слугу народу" (15,5%), за ОПЗЖ і "Європейську солідарність" — по 11,4%, за "Батьківщину" — 8,3% і "За мабутнє" - 6,2%. Звичайно, багато хто до українських передвиборчих рейтингів ставляться вкрай скептично — вони вже давно стали не соціологією, а політтехнологією.

"Агреговані рейтинги маніпулятивні, тому що у нас проходить насправді не одна, а більше 1400 кампаній. Крім того, у багатьох великих містах позиції "За майбутнє" досить слабкі — згадати ті ж Київ, Львів, та й Харків теж", — каже політолог Євген Магда.

З іншого боку, є і регіони з більш високим рівнем підтримки. "Крім Волині, вотчини Палиці, партія досить популярна в Тернопільській області, на Черкащині, в Івано-Франківській області, в столичному регіоні і на Рівненщині, — каже Євген Магда. — "За майбутнє", на відміну від "Слуги народу", що не має обмежень в плані залучення в партію "нових облич", вони ангажують "міцних господарників" і мають більший простір для маневру, та й мажоритарники з депгрупи в парламенті допомагають — вони популярні на своїх округах".

Втім, пройти в якомога більшу кількість місцевих рад — не єдина мета партії Коломойського-Палиці, а може, і не головна. Звучать розмови про те, що партія вже націлилася на дострокові парламентські вибори. А підкріпленням для таких амбіцій є прихід під прапори "За майбутнє" деякої кількості популярних діючих мерів. Основними зірками колекції можна назвати мера Черкас Анатолія Бондаренка, мера Білої Церкви Геннадія Дикого і мера Вишгорода Олексія Момота.

Реклама на dsnews.ua

"Майбутній" Кабмін або прикриття від американців?

Сплав "міцних господарників", депутатів-мажоритарників і місцевих еліт, яким є "За майбутнє", — досить серйозний заділ для посилення політичного впливу Коломойського, відносини якого з Банковою останнім часом охолонули.

Можна також відзначити випадки, коли члени партії або члени її депутатської групи в парламенті атакують представників "зеленої" влади. Наприклад, функціонер партії "За майбутнє", аграрний бізнесмен Олег Дмитренко ще влітку звинуватив депутата від "Слуги народу" Павла Халимона у вимаганні хабара за вирішення проблем з силовиками. За результатами "особистого прийому одного з народних депутатів", ним виявився вигнаний з СН Антон Поляков, який вступив в "За майбутнє", прокуратура порушила справу.

Не вщухає критика влади і на телерупорі Коломойського "1 + 1", що викликає в пам'яті деякі історичні паралелі.

"Те, що відбувається, нагадує ситуацію в політиці на початку 2000-х років. Тоді СДПУ (о) відійшла від старої партії влади НДП і постійно її дискредитувала, впливаючи на ситуацію в інтересах президента Кучми і голови його адміністрації Медведчука", — зазначає Магда.

Після місцевих виборів у "За майбутнє" може бути два можливих варіанти взаємодії з владою. По-перше, вони сподіваються, що зможуть продати свій електоральний успіх, наростивши чисельність парламентської групи, а з іншого боку, з фракції "слуг" вийдуть орієнтовані на Коломойського мажоритарники, і, можливо, цього вистачить, щоб прокачати ситуацію в напрямку коаліційного уряду. Палиця вже відкрито говорить про те, що хоче бути прем'єром, і збирається конвертувати рейтинг в політичні можливості, вплив і посади.

По-друге, Палиця прямо заявляє, що партія націлена на дострокові вибори до Верховної Ради, і це не тільки робота на поглиблення внутрішньої кризи Зе-влади. Звичайно, серед експертів немає єдиної думки, наскільки партія "За майбутнє" готова піти проти партії президента, щоб після дострокових виборів потрапити окремою фракцією в Раду, але тут часто не враховується важливий фактор. Справа в тому, що ФБР звернула пильну увагу на підозрілі дії Коломойського у США і в Україні і починає посилювати на нього тиск. Тому олігархові потрібно більше політичне представництво у владі, і гарантії, що будь-який розвиток подій в США не призведе до зміни ставлення до нього українських силовиків. Маючи ж свої фракції і мерів в безлічі місцевих рад і міст, а потім і в парламенті, Коломойському буде набагато легше домовлятися з главою держави і його оточенням.

    Реклама на dsnews.ua