• USD 36.6
  • EUR 37.5
  • GBP 44.3
Спецпроєкти

Кримінальна справа для "Слуги народу". Як Зеленський буде рятувати свою партію від звинувачень у корупції

Мабуть, скоро ми побачимо в новинах усміхненого голову партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка, який розповість, що він законослухняний громадянин і вже сплатив штраф

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Партія "Слуга народу" потрапила в дуже неприємну історію. Фактично вона заробила собі кримінальну справу. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило в двох квартальних звітах партії порушення, що тягнуть не тільки на адміністративну, а й на кримінальну відповідальність.

"В особливо великих розмірах організованою групою"

Щоб оцінити ступінь серйозності ситуації, наведемо формулювання з висновків НАЗК про результати аналізу звітів партії "Слуга народу" за I і II квартали 2020 р. В обох звітах НАЗК встановило ознаки порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Відповідальність за таке порушення передбачена статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення: накладення штрафу від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв'язку з цим НАЗК оголосило, що складаються і направляються в суд адміністративні протоколи стосовно керівника партії. Звичайно, для голови партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка це дрібниця, але це тільки початок неприємностей для партії. Бо в обох звітах НАЗК зафіксувало ще й "недостовірність відображеної в звіті інформації".

В обґрунтування таких висновків НАЗК наводить цілу низку фактів. І далі стверджує "про наявність ознак складів кримінальних правопорушень, передбачених статтею 366, частиною п'ятою статті 191 та частиною першою статті 159-1 Кримінального кодексу України та є підставою для повідомлення правоохоронних органів".

НАЗК тут же оголосило, що воно направляє відповідні матеріали до Національної поліцію. І що в зв'язку з виявленими порушеннями наказом голови НАЗК Олександра Новікова зупинено державне фінансування партії "Слуга народу".

Які ж кримінальні правопорушення побачило НАЗК, вивчаючи звіт партії "Слуга народу"?

Реклама на dsnews.ua

Частина перша статті 159-1 КК — це, зокрема, подання завідомо недостовірних відомостей у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Таке правопорушення карається штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк п'ять років.

Більш серйозна для "слуг народу" стаття 336 КК — це службова підробка, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів. Якщо ці діяння призвели до тяжких наслідків, то вони караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з роз'ясненнями Верховного суду під тяжкими наслідками може розумітися, зокрема, майнова шкода у великому або особливо великому розмірі. Підкреслимо, що у висновках НАЗК йдеться про порушення на мільйони гривень.

Але найнебезпечнішою для "слуг народу" в цій справі є частина п'ята статті 191 КК — це привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою. Таке правопорушення карається позбавленням волі на строк від семи до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Чому осмілів голова НАЗК

Перше питання, яке викликає вся ця історія, це, звичайно ж, чому голова НАЗК Олександр Новіков раптом став таким сміливим. Нагадаємо, що своєю посадою він зобов'язаний саме нинішній владі. У перший же день роботи нової Верховної Ради Володимир Зеленський вніс законопроєкт про перезапуск НАЗК і завдяки монобольшості "слуг народу" він був прийнятий дуже швидко — вже 2 жовтня 2019 р. Також дуже швидко був проведений конкурс на посаду голови НАЗК і вже 16 грудня 2019 р. конкурсна комісія оголосила переможцем конкурсу Олександра Новікова. Вже 15 січня 2020 р. розпорядженням Кабміну Новіков був призначений головою НАЗК.

До цієї посади Новіков більше 15 років пропрацював в органах прокуратури, з 2012-го — в Генпрокуратурі. Підкреслимо, що у вересні 2019-го, вже при президенті Зеленському, була розпочата переатестація прокурорів, і Новіков успішно її пройшов. Тому ніхто не може сказати, що Новіков — це кадр, який дістався нинішній владі у спадок від попередників. Проте, отримавши свою посаду з рук "слуг народу", він тепер підвів їх під тюремний термін від семи до 12 років з конфіскацією майна.

Найперша розгадка, яка приходить в голову, — це що просто ми бачимо чергове свідчення ослаблення "слуг народу". Мовляв, ось уже і голова НАЗК, який раніше вів себе тихо, раптом осмілів і шиє їм кримінал.

Але насправді, крім фактора ослаблення влади, є й інший фактор, який в цій історії може бути головним. Це — внутрішня конкуренція в антикорупційному середовищі.

Напевно, всім вже зрозуміло, що зірка директора НАБУ Артема Ситника, що фігурує в офіційному реєстрі корупціонерів, скоро зайде за горизонт. Новий директор з'явиться не дуже скоро. Тим часом антикорупційній спільноті потрібні свої герої. Також і західним донорам потрібні історії успіху українських антикорупціонерів.

До того ж у США прийшла до влади нова адміністрація. У зв'язку з цим очікується перегляд американських програм допомоги іншим країнам, включно з програмами підтримки антикорупціонерів в Україні. Котирування так званої "групи шанувальників Ситника" можуть впасти.

І ось тут дуже вдало нагадує про себе голова НАЗК. Його орган, звичайно, не такий гучний, як НАБУ, і повноваження у нього не настільки гігантські. Але, з іншого боку, Новіков, на відміну від того ж Ситника, не вплутувався в численні скандали і не втратив довіри західних партнерів. А своїми нинішніми діями він різко збільшує свою політичну вагу. Особливо якщо ці дії отримають продовження у вигляді реальних кримінальних проваджень.

Чому Корнієнко відбудеться штрафом

Утім, навіть якщо почнеться реальне кримінальне розслідування, ймовірність винесення вироків з реальними тюремними термінами дуже мала. Це буде забезпечуватися двома способами.

По-перше, влада буде намагатися мінімізувати увагу суспільства до цієї справи. А на всі питання буде даватися відповідь у тому дусі, що це справа, мовляв, не варта виїденого яйця, просто недосвідчені партійні волонтери трохи наплутали в звітності.

Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко вже висуває таку версію. "Ми розбираємося зараз. Хочемо почитати, що вони говорять нам, і будемо тоді реагувати", — заявив він в коментарі "Радіо Свобода" і підкреслив, що "Слуга народу" планує усунути всі порушення, зазначені НАЗК.

Як бачимо, Корнієнко намагається звести питання до того, що НАЗК виявило якісь порушення, які необхідно усунути. І навіть не згадує про необхідність провести внутрішньопартійну перевірку, визначити політичне покарання для партійних функціонерів, що підставили президента Зеленського і його партію. Причина зрозуміла: в ході такої перевірки Корнієнко ризикує вийти на самого себе.

Особливо важливо те, що недостовірна інформація на мільйони гривень виявлена в звітності про витрачання коштів, які були отримані з держбюджету на фінансування статутної діяльності партії. Можна припустити, що в парламенті знайдуться депутати з інших фракцій, які будуть намагатися роздути скандал про те, що "слуги народу" розвели корупцію на бюджетних грошах.

Тому зовсім замовчати цю справу Зеленському не вдасться. А значить, доведеться вдатися і до другого способу — дати суспільству маленьку подачку. Мабуть, скоро ми побачимо в новинах усміхненого Корнієнка, який розповість, що він законослухняний громадянин і вже сплатив штраф за адміністративне правопорушення.

При цьому влада постарається або зовсім загальмувати і зам'яти кримінальне провадження, або домогтися того, щоб з тих трьох статей Кримінального кодексу, на яких наполягає НАЗК, залишилася тільки одна, 159-1, тобто найлегша, і щоб покарання за нею було мінімальним, тобто знову всього лише штраф. А в те, що у нас голова правлячої партії може сісти за службову підробку, напевно, не повірить навіть самий затятий оптиміст.

    Реклама на dsnews.ua