• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Скандали місцевих виборів. Яким партіям відмовили в реєстрації списків

До місцевих виборів залишається 25 днів. Завершився термін висунення кандидатів, але зареєструвати свої списки всюди, де було заплановано, вдалося далеко не всім партіям

Центральна виборча комісія
Центральна виборча комісія / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Одним з нововведень виборів стали гендерні квоти, за якими в списку партії має бути не менше 40% представників кожної статі. А конкретніше — серед кожних п'яти кандидатів у списку має бути не менше двох жінок або чоловіків. Без дотримання квот можуть відмовити кандидатам всього списку — і таких випадків вже досить багато. Втім, вистачає і інших причин, з яких партії будуть судитися за право бути представленими на виборах. Основні політскандали з партсписками — в нашому огляді.

Партія "Слуга народу"

У Козятині тервиборчком не зареєстрував мера міста Олександра Пузиря кандидатом на ту ж посаду, оскільки він, схоже, пересидів на двох стільцях. А саме — Пузир балотується від СН, але в міському осередку партії "Батьківщина" заявили, що мер одночасно є і членом цієї політсили. Сам він заявив, що подав заяву про вихід з "Батьківщини" ще влітку, а причину відмови в реєстрації називає надуманою і обіцяє судитися.

Мелітопольський тервиборчком відмовив СН у висуванні кандидатів в Мелітопольську міську раду. Там заявили, що партія подала не всі документи на кандидатів, а один з кандидатів і зовсім надіслав до ТВК лист, що не давав згоди балотуватися. Крім того, при складанні списків не була дотримана гендерна квота. Схоже, голова Запорізької обласної організації СН і куратор виборчої кампанії на Запоріжчини, а за сумісництвом — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров погано справляється зі своїми партійними обов'язками.

Партія "Європейська солідарність"

Опозиційну ЄС не зареєстрували в Кіровоградській області. У Добровеличківській ТВК пояснили це тим, що партія не надала документи на всіх кандидатів. Але в ЄС не згодні, кажуть, що подали всі документи, а пропали вони вже в ТВК. Глава Кіровоградського відділення партії назвав такі дії "атакою на єдину проєвропейську опозиційну парламентську силу" і заявив, що партія подала заяву в правоохоронні органи і готує позов до суду.

Відмовили ЄС в реєстрації партсписку до міськради і в Кременчуці. Підставою для прийняття такого рішення нібито стало відкликання 13 кандидатами своїх заяв. Через це порушилася гендерна квота (на момент подачі документів в тервиборчком вона була дотримана). У місцевому осередку партії, як і в Добровеличківці, мають намір шукати справедливості в суді.

Реклама на dsnews.ua

Партія "Батьківщина"

Помилки в документах знайшли і у партії Юлії Тимошенко. У Костополі Рівненської області список партії до міськради не зареєстрували через помилки в оформленні документів. У числі кандидатів був і діючий голова райради Сергій Ткачук. Він вважає привід для відмови в реєстрації надуманим, а відмову в реєстрації — розправою над ним.

Партія "Демократична сокира"

Єдина партія, яку не допустили до виборів у Києві, — "Демократична сокира". Їй відмовили через те, що політсила заплатила заставу з неналежного рахунку. Представник партії Тарас Котов в коментарі ЗМІ заявив, що вважає рішення упередженим і додав, що в інших містах, де подавалися списки, проблем з реєстрацією не виникло. Що стосується Києва — партія планує судитися.

Партія "Рівне разом"

Популярна рівненська партія "Рівне разом" Віктора Шакірзяна викликала скандал в територіальній виборчій комісії, перезатверджуючи свої списки не зовсім законним способом. Справа в тому, що партійці порушили гендерну квоту. Після того як це з'ясувалося, у Шакірзяна подали виправлені списки, але стверджувати і змінювати їх може тільки партійна конференція, а цю умову забезпечено не було.

Справа цілком могло закінчитися відмовою в реєстрації, але тут втрутилися губернатор Віталій Коваль та рівненський мажоритарник від СН Олександр Ковальчук. Останній нібито почав тиснути на комісію і вимагати документи рівненської партії, чого не мав права робити. В результаті галасу в медіа в тервиборчкомі визнали за краще зареєструвати список "Рівне разом". Втім, у Шакірзяна стверджують, що "слуги" заважали затвердженню списку партії, а не допомагали. Які насправді відносини між цими двома партіями, стане ясно після виборів — коли вони увійдуть або не ввійдуть в одну коаліцію.

Партія ОПЗЖ

Один з найгучніших скандалів трапився на Миколаївщини з представниками партії Медведчука-Бойка — драма розігрувалася в двох частинах.

Ще 27 вересня облвиборчком на засіданні виявив ряд технічних помилок в списках кандидатів від ОПЗЖ і надав партії 24 години для виправлення всіх технічних помилок перед повторним розглядом списку. На повторному засіданні член комісії, представниця ЄС Людмила Юрченко закликала колег відмовити ОПЗЖ в реєстрації списків, оскільки, за її словами, прізвища кандидатів, які були озвучені під час обласної партійної конференції, і ті, які в підсумку були подані для розгляду комісії, відрізняються. Представники ОПЗЖ, природно, заперечували різницю.

У свою чергу голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко, яка також відвідала засідання, закликала членів комісії відмовити ОПЗЖ в реєстрації кандидатів і пригрозила, що вона звернеться із заявою до правоохоронних органів, якщо облвиборчком прийме інше рішення. В результаті ніякого рішення не було прийнято взагалі.

Схожа ситуація трапилася і зі списками ОПЗЖ при їх розгляді міськвиборчкомом Миколаєва, який відправив подані партією документи на доопрацювання. Під час повторного голосування за проєкт рішення про реєстрацію списку кандидатів у депутати міськради від ОПЗЖ для прийняття рішення не вистачило одного голосу — рішення теж не було прийнято. У політсилі Медведчука пообіцяли судитися, скаржачись на "тиск влади" і "свавілля комісії".

Українська морська партія

Одеська територіальна виборча комісія несподівано відмовила в реєстрації списку досить відомої в місті політсили -Української морської партії Сергія Ківалова, але зареєструвала самого колишнього "регіонала" кандидатом на пост мера Одеси. Партії відмовили в реєстрації "в зв'язку з порушенням порядку висування кандидатів" — і тут проблема була з гендерною квотою.

"Згідно з ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України при формуванні єдиного і територіальних виборчих списків, організація партії повинна забезпечити присутність в кожній п'ятірці (в місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і т.д.) кожного виборчого списку чоловіків і жінок не менше двох кандидатів кожного статі ", — відзначили в ТВК.

Партія "Сила і честь"

Харківській регіональній організації партії "Сила і честь" відмовили в реєстрації списку через запізнення з подачею документів — представники партії привезли їх 25 вересня в 00:03, тобто коли на три хвилини закінчився термін подачі. Крім того, парторганізація не повідомила в міську ТВК про проведення конференції з висунення кандидатів і надала не всі необхідні документи про кандидатів.

Голова Харківської обласної організації партії "Сила і честь" Володимир Запорізький, втім, спростував інформацію ТВК. "Ми подали документи вчасно. Ми їх подали 24 вересня до завершення прийому. Це було о 23:10. Потім вони довго сперечалися. А коли вже було 00:03, нам сказали, що час вийшов. Ця відмова в реєстрації нічим не обгрунтована", — заявив Запорізький. За його словами, партія "Сила і честь" буде оскаржувати рішення комісії в суді.

Партія "Голос"

У колишньої партії Святослава Вакарчука банально не підрахували кількість символів в програмі політсили — вона повинна бути не більше 4000 символів. Відповідно, пильний тервиборчком не зареєстрував її список в Здолбунові Рівненської області — часу на виправлення документів більше немає, тому партії залишається тільки судитися, хоча перспективи цього розгляду для "Голосу" не виглядають добре.

Партія "Свобода"

Список "свободівців" до міськради Житомира не зареєстрували через недотримання гендерних квот. У партії уназвали політичним тиском і заявляють, що помилки виправили і надали документи в ТВК у визначений законодавством термін.

Замість висновків

В цілому повна новизна виборчого процесу за затвердженим в минулому році Виборчим кодексом, звичайно, позначилася на кількості помилок, які допускають партії при реєстрації своїх списків на виборах до місцевих рад і кандидатів в мери міст. Найпоширенішою проблемою виявилося недотримання гендерної квоти, але позначився і інший контекст нинішніх виборів — списки регіональних партій і партії влади тасувалися до останнього, тому в деяких тервиборчкомах виявилися їх "неправильні" версії. Саме за їх виправлення і почалася боротьба, яка після 26 вересня перемістилася вже в місцеві суди.

    Реклама на dsnews.ua