• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Посольський шантаж. Коли лякати Захід ядерною зброєю стане нашою національною ідеєю

Посол України в Німеччині Андрій Мельник закликав Захід передати Україні сучасне озброєння і негайно прийняти в НАТО. А інакше на порядок денний вийде питання відновлення нашого ядерного статусу

Дипломат Андрій Мельник заявив, що Україна повинна стати членом НАТО, інакше доведеться подумати про ядерний статус
Дипломат Андрій Мельник заявив, що Україна повинна стати членом НАТО, інакше доведеться подумати про ядерний статус
Реклама на dsnews.ua

Посли зазвичай вельми делікатні у своїх висловах. Але це правило, схоже, не стосується глави нашої дипломатії в Німеччині Андрія Мельника. В ефірі головної німецької радіостанції Deutschlandfunk він поставив ультиматум нашим західним партнерам: "...Або ми є частиною союзу, такого як НАТО, і робимо свій внесок, щоб Європа стала сильнішою, або тоді у нас залишається єдина опція — озброюватися самим і, можливо, знову подумати про ядерний статус. Як інакше ми можемо гарантувати нашу оборону?" Для багатьох українців слова майже повного тезки одного з лідерів ОУН виглядають дуже патріотично, але тут треба розуміти, що говорив це Мельник для вух Ангели Меркель, Емманюеля Макрона та інших європейських лідерів, а також для керівників НАТО. А на Заході до подібних ультиматумів, тим більше з боку країни, яка дійсно дуже потребує допомоги, не звикли.

Варто нагадати, що наш посол в Німеччині не вперше висловлюється в схожому дусі. У 2019 р. він різко розкритикував Німецько-українську комісію істориків, звинувативши її в бездіяльності в питанні визнання Німеччиною Голодомору геноцидом. Історики вступили в публічну перепалку з Мельником. У результаті сторони конфлікту залишилися кожна при своїй думці, але осад залишився. А в лютому цього року Мельник пройшовся по німецькому президенту Франку-Вальтеру Штайнмаєру, звинувативши того в транслюванні російських наративів. В одному з інтерв'ю Штайнмаєр не тільки підтримав добудову "Північного потоку-2", а й згадав, що цього року виповнюється 80 років з дня нападу нацистів на СРСР. Мельник обурився тим, що німецький політик не згадав про інші народи, які входили до складу Радянського Союзу. І закликав створити в Німеччині меморіал українцям — жертвам нацизму. Офіційний Берлін зустрів звинувачення у спотворенні історії з "повним нерозумінням".

З позицій українського патріота критика Мельника на адресу Штайнмаєра виглядає цілком прийнятною, але проблема в тому, що за історичними розбірками загубилася значно важливіша частина — підтримка президентом ФРН добудови "Північного потоку-2".

Якщо в МЗС не занепокоїлися поведінкою нашого посла в Німеччині, значить, він влаштовує і зовнішньополітичне відомство, і Банкову. Більш того, судячи із заяв і президента Володимира Зеленського, і інших високопоставлених вітчизняних діячів, Мельник з ними на одній хвилі. Хіба що не зажадав від американців розмістити ЗРК Patriot в Україні, як це зробив глава ОП Андрій Єрмак. А в іншому посол повністю знаходиться у фарватері перших осіб держави: не він, а Зеленський першим поскаржився, що США мало роблять для боротьби з Росією і для членства України в НАТО, не він, а Зеленський називав відмову нашої країни від ядерної зброї великою помилкою. Правда, глава держави не закликав до відновлення ядерного статусу. Але, як бачимо, експромт посла Мельника пройшов на ура, значить, тепер і інші вітчизняні політики і посли можуть лякати іноземців ядерною зброєю. Якої в України вже немає і не буде. Тому що, по-перше, це дуже дорого. По-друге, це міф, що, відновивши ядерний статус, Україна відразу ж стане грізною супердержавою, скоріше можна потрапити до розряду країн-ізгоїв.

Нарешті, чи здатні ми зробити власну бомбу за короткий час? Країна, вчені якої не можуть створити свою вакцину від коронавірусу, тому що банально для цього немає грошей, не потягне ні створення бомби, ні обслуговування пов'язаних з нею військових об'єктів. Тому всі розмови на тему "ми повернемо собі ядерний статус" — дурниця. Причому небезпечна. Використовувати цю тему для інформаційного хайпу щонайменше нерозумно.

Складно сказати, як відреагували на слова Мельника в Брюсселі, Берліні, Вашингтоні. Але в Москві вони точно не залишилися непоміченими. Минулого тижня "ДС" нагадала, як українські політики і ЗМІ самі привернули увагу до американських біолабораторій на нашій території. А тепер і російські, і китайські чиновники звинувачують США і Україну в тому, що в цих установах нібито проводять заборонені дослідження. Після ультиматумів нашого посла в Німеччині немає ніякої гарантії, що незабаром гібридна пропаганда агресора не запустить фейк, що в Україні потайки роблять "брудні бомби". Так, нормальні люди в це не повірять. Але хіба російська пропаганда розрахована на нормальних?

Словом, нашим політикам і особливо дипломатам треба бути дуже уважними у висловлюваннях. Щоб своїми словами не послабляти нашу країну, не виставляти її на посміховисько і не давати приводів ворогові для гібридних маніпуляцій.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua