• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Дороги замість масок. Скільки влада заощадила на вчителях і чи слід чекати нового спалаху коронавірусу

Влада вирішила виділити гроші з Фонду для боротьби з COVID-19 на будівництво доріг та виплати поліцейським, але для захисту вчителів кошти знайти не вдалося

Фото: Shutterctock
Фото: Shutterctock
Реклама на dsnews.ua

Новий навчальний рік не за горами, і в школах посилено готуються до навчального процесу в умовах пандемії. Раніше Міносвіти оприлюднило рекомендації для шкіл: тут і можливість змішаного навчання за схемою "день вдома — день у класі", і обов'язкове провітрювання навчальних приміщень, і "зелені" уроки на свіжому повітрі, і, звичайно ж, масковий режим. Згідно заявленим правилами дітям на уроках маски можна не одягати, а от вчителі повинні бути в них обов'язково.

Нещодавно історія отримала ще один поворот: заступник міністра освіти і науки Любомира Мандзій заявила, що відомство не буде забезпечувати школи засобами індивідуального захисту, зокрема масками і антисептиками. За її словами, ці витрати повинні взяти на себе засновники навчальних закладів і відповідальність за безпеку вчителів та дітей лягає на їхні плечі.

Що ж, давайте займемося цікавій арифметикою і підрахуємо, скільки обійдеться школам новий навчальний рік. Згідно з даними Міносвіти зараз в Україні діє 14 175 закладів середньої освіти, а в 2018/2019 навчальному році загальна кількість вчителів у середніх школах становила 441 394 осіб.

Таким чином, в одній школі працює у середньому 31 вчитель. Очевидно, що в деяких школах педколектив значно більше, а в деяких, особливо сільських, — менше. Проте візьмемо цю середню цифру для простоти розрахунків.

Одна тришарова одноразова маска коштує приблизно 6,5 грн. Для правильного і безпечного використання вчитель повинен міняти маску кожні дві години, інакше від неї не буде ніякого толку. Отже, за один робочий день учитель повинен буде змінити чотири маски. Виходить, школа повинна витратити на одного вчителя 26 гривень на день, а на весь педколектив — 806 грн в день.

Оскільки в одному місяці приблизно 20 робочих днів, то один місяць навчання обійдеться в школі 16 120 грн. У загальній же складності на забезпечення всіх шкіл засобами індивідуального захисту лише за один місяць піде майже 2,3 млрд грн.

Реклама на dsnews.ua

Минулого тижня Міністерство фінансів оприлюднило звіт про використання бюджетних коштів з Фонду для боротьби з коронавірусною хворобою. У державному бюджеті на 2020 р. на ці цілі було виділено 65,9 млрд грн. Станом на 1 серпня з Фонду виділили 16,2 млрд для системи охорони здоров'я, зокрема для забезпечення медиків засобами індивідуального захисту, виплат підвищеної зарплати, закупівлі необхідного обладнання для лікарень. Ще 10,6 млрд грн спрямовані на соціальну допомогу — фінансування фонду з безробіття і фонду соцстрахування, а також допомога дітям ФОПів. 2,5 млрд грн спрямовано на доплати військовослужбовцям і поліцейським, ще 35 млрд — на реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг. Навіть для державної підтримки сфери культури, туризму і креативних індустрій знайшовся один мільярд гривень.

У той же час для сфери освіти Мінфін виділив лише 52,5 млн грн — і всі вони пішли на повернення грошей за пробне ЗНО. Мабуть, на думку уряду, ніяких інших витрат у шкіл, садочків та університетів у зв'язку з епідемією коронавіруса бути не повинно. А що новий навчальний рік доведеться починати вже через місяць — то тут ви вже якось самі розбирайтеся. Теоретично держава могла виділити додаткових 2,3 млрд для забезпечення вчителів масками, але, мабуть, у влади інші пріоритети.

Інфографіка: Скільки вчителям доведеться витратити на маски
Інфографіка: Скільки вчителям доведеться витратити на маски

Замість цього Кабмін вирішив звалити всю відповідальність на місцеві громади, адже саме їм доведеться платити за маски і антисептики для шкіл. "Є доручення прем'єр-міністра головам облдержадміністрацій взяти підготовку закладів освіти до нового навчального року під свій контроль. Друге — направлено лист засновникам закладів забезпечити установи засобами індивідуального захисту, антисептиками та дезінфекторами, ці речі повинні бути обов'язково. Зараз необхідно підрахувати потребу і звернутися до засновників закладів", — заявила заступник міністра освіти Любомира Мандзій. Однак саме місцеві бюджети урізали в першу чергу, щоб створити той самий Фонд для боротьби з коронавірусом, так що навряд будь-яке українське місто зараз може похвалитися зайвими грошима.

Очевидно, що брак фінансування разом з ігноруванням небезпеки захворіти призведуть до прогнозованого результату. У багатьох школах закупівлю антисептиків і дезінфекторів вже повісили на батьків, в інших же прийшла рознарядка зверху: вчителям доведеться купувати засоби індивідуального захисту і антисептики за свої гроші — зі своєї "величезної" зарплати. І мова йде не тільки про маски. Педагоги розповідають, що їх зобов'язали оплатити зі своєї кишені ще й рукавички, одноразові рушники, вологі серветки, а також оформити журнали прибирання і провітрювання кабінету.

В таких умовах навряд чи маски будуть міняти регулярно, а може, їх взагалі будуть за старою звичкою носити на підборідді. Навіть самі вчителі досить скептично ставляться до таких вказівок зверху: навряд чи хтось захоче віддати значну частину своєї зарплати на засоби захисту. Швидше за все, одна-дві "свіжі" маски будуть лежати в торбі — на випадок перевірки, але в постійному користуванні буде одна. Особливо дбайливі і відповідальні її ще кілька разів виперуть — щоб виглядала більш презентабельно.

Тому не варто дивуватися, якщо восени в Україні почнеться друга хвиля коронавіруса, яка на тлі сезону грипу стане значною проблемою для української медицини.

Судячи зі звіту використання коштів з Фонду боротьби з коронавірусом, в Україні скоро будуть відмінні дороги. Ось тільки чи буде кому по ним їздити?

    Реклама на dsnews.ua