• USD 26.6
  • EUR 31.5
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

«Київстар», 4G і українська глибинка. Куди йдуть інвестиції найбільшого телеком-оператора країни

Топменеджери «Київстару» раніше за багатьох інших зрозуміли, що тепер магістральний шлях розвитку телеком-бізнесу — інтернетизація малих населених пунктів, сільської місцевості за допомогою послуг зв'язку 4G. Для компанії це проєкт державної значущості

Реклама на dsnews.ua

Український телеком: частоти і мережі

Запуск стільникового зв'язку стандарту 4G на частотах 900 МГц в червні 2020-го дав старт розвитку швидкісного мобільного інтернету за межами великих міст, де оператори забезпечували зв'язок на частотах 2600 і 1800 МГц. Частоти 900 МГц чисто технічно більше підходять для того, щоб будувати мережі 4G в невеликих селах і на автошляхах. Справа в тому, що радіус дії базових станцій, що працюють на «низьких» частотах, у кілька разів більший (30–35 км), ніж у тих, що працюють на частотах 1800 і 2600 МГц (10–15 км).

Але до 2019 р. мобільні оператори не могли запустити зв'язок 4G на частотах 900 МГц. Для швидкісного мобільного інтернету потрібна суцільна смуга радіочастот, інакше не можна забезпечити високу швидкість передачі даних. Але в Україні радіочастоти виділялися операторам хаотично, маленькими «смужками». В результаті діапазон 900 МГц виявився дуже фрагментований, що не дозволяло впроваджувати технології 3G і 4G, які вимагають безперервних смуг частот. Інша проблема (характерна для всього пострадянського простору), — те, що досі 39% цього радіодіапазону відведено різним спецкористувачам (військовим, поліції), а також під застарілі технології зв'язку.

Коли запуск зв'язку стандарту 4G став актуальним, технологічно готовим виявився тільки «Київстар», у двох його конкурентів частот для запуску нової технології було недостатньо.

«Київстар» вийшов на телеком-ринок України не першим. Але компанія не боялася інвестувати — в купівлю радіочастот, будівництво сучасних мереж зв'язку, створення якісного продукту. Тому вийшла в лідери телеком-ринку України з найбільшою абонентською базою. За 23 роки роботи в Україні «Київстар» залучив понад $5 млрд у розвиток телеком-ринку і продовжує інвестувати, щоб забезпечити кожному жителю України можливість доступу до сучасних технологій зв'язку.

Перешкоди розвитку 4G на частотах 900 МГц були ліквідовані завдяки допомозі держави. 29 жовтня 2019 р. на інвестиційному форумі в Маріуполі в присутності президента Володимира Зеленського був підписаний Меморандум про взаєморозуміння між Кабміном і мобільними операторами ТОВ «Інтернаціональні комунікації», ПрАТ «ВФ Україна», ТОВ «Лайфселл» і ПрАТ «Київстар». Сторони домовилися сприяти забезпеченню якісного мобільного зв'язку та швидкісного інтернет-доступу на всій території України, що і було закріплено в меморандумі.

Зокрема, мобільні оператори зобов'язалися протягом двох років охопити зв'язком стандарту 4G 90% населення країни, в тому числі населені пункти з кількістю населення від 2000 осіб, сільську місцевість, основні міжнародні автошляхи. Це дозволить кожному громадянину України, незалежно від його місцезнаходження, повноцінно користуватися всіма перевагами цифрового світу.

Реклама на dsnews.ua

Щоб упорядкувати «частотну мозаїку», мобільні оператори і влада вирішила зробити обмін радіочастотами 900 МГц, щоб з розрізнених «клаптиків» спектра регулятор сформував суцільні смуги радіочастот і передав їх операторам. Але для того щоб це стало можливим, «Київстар» добровільно передав державі 86 МГц з радіочастотного спектра в діапазоні 900 МГц. Це дозволило регулятору ринку провести тендер на вивільнені радіочастоти, що дало можливість іншим мобільним операторам також розвивати свої мережі.

4G для України

Уже влітку 2020-го оператори завершили обмін радіочастотами в восьми західних областях України, а в листопаді — відзвітували про завершення рефармінгу. Оператори мобільного зв'язку отримали довгоочікувану можливість побудови національного покриття мережами четвертого покоління (LTE), щоб зв'язок 4G на частотах 900 МГц став доступний по всій Україні.

Сьогодні багато хто вже й забув, що до 2018 р. Україна була єдиною країною в Європі і однією з небагатьох країн світу, жителі якої не мали доступу до зв'язку стандарту 4G. Це означає, в Україні не розвивалися мобільні цифрові сервіси, для яких була потрібна висока швидкість передачі даних.

Зв'язок 4G сприяв розвитку в Україні таких напрямків, як Big Data, індустріальний IoТ, хмарні проєкти, мобільні фінансові сервіси, рішення в сфері E-Health і багатьох інших.

«Київстар» активно розвиває цифрові послуги на базі швидкісної передачі даних. Завдяки стратегічному партнерству з таким великим IT-гравцем, як Microsoft, компанія впевнено трансформується з традиційного мобільного оператора в постачальника діджитал-рішень. Особливо актуально це стало під час пандемії COVID-19. За даними «Київстару», за перші три місяці карантину підключення до популярних рішень для віддаленої роботи виросли на сотні і тисячі відсотків. Сьогодні компанія вже пропонує бізнес-клієнтам і державним структурам цілу екосистему сервісів на базі хмарних технологій і аналітики великих даних, рішення для кібербезпеки, IoT, Smart City тощо, які підбираються і комбінуються індивідуально під запити замовників.

Інвестуючи в країну і завтрашній день

Націленість «Київстару» на розвиток технології 4G об'єдналася з його інвестиційними можливостями. Сьогодні «Київстар» інвестує 45% всіх капітальних витрат телеком-ринку нашої країни.

У 2020 р. капітальні витрати «Київстару» разом з платою за ліцензії (6,4 млрд грн) становили 1,3% від обсягу всіх капітальних інвестицій в Україну. Тільки за перший квартал 2021-го компанія інвестувала в розвиток нових технологій зв'язку понад 1 млрд грн, що дозволило істотно збільшити територію, охоплену мережами 4G.

Телеком-оператор надає можливість доступу до зв'язку стандарту 4G для 88,5% жителів України; він доступний у більш ніж 15 тис. населених пунктів по всій країні. Тут «Київстар» безумовний лідер: в операторів Vodafone і lifeсell у кожного трохи більше 11 тис.

Також у «Київстару» найбільша кількість базових станцій, в тому числі і з підтримкою зв'язку LTE. Компанія лідирує і за кількістю 4G-абонентів. На кінець I кварталу 2021-го «Київстар» обслуговував майже 10 млн таких абонентів. Це стало можливим в тому числі завдяки тому, що оператор інвестує в розвиток мережі на 60% більше, ніж кожен з його конкурентів.

Це дало, крім іншого, цікавий ефект: стандарт зв'язку LTE 900 усунув різницю між містом і селом. Так, в мережі «Київстар» обсяг передачі даних на абонента в селах з доступним 4G практично зрівнявся з показниками міських жителів. Також зросла кількість смартфонів в селах, а за ним — і частка трафіку 4G в загальному потоці трафіку.

Крім того, за минулий рік на 33% скоротилася кількість населених пунктів, де немає зв'язку стандартів 3G і 4G. Ще в I кварталі 2020-го в мережі «Київстар» було 16,5 тис. сіл без доступу до широкосмугового інтернету. За рік ця кількість скоротилася до 11 тис. Запуск LTE 900 прискорив інтернетизацію країни. Так, в покритті мережі «Київстар» в I кварталі 2020 р. було 10 тис. населених пунктів з 4G, а в I кварталі 2021-го — вже 15 тис.

Сьогодні один з ключових напрямків розвитку 4G — покриття автошляхів. За ліцензійним зобов'язанням мобільних операторів міжнародні автошляхи України повинні бути охоплені високошвидкісним мобільним зв'язком до кінця 2022 р., національні — до середини 2024-го. Але уряд звернувся до операторів з проханням прискорити цей процес. «Київстар» готовий піти назустріч і забезпечити 4G-покриття ряду пріоритетних автошляхів уже цього року. Однак для цього важливо мати стабільне регуляторне та фіскальне середовище, що дозволяє мобільним операторам планувати і перерозподіляти інвестиції.

    Реклама на dsnews.ua