• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

МАГАТЕ оприлюднило звіт за підсумками поїздки на Запорізьку АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) оприлюднило звіт про роботу місії на захопленій російськими військовими Запорізькій атомній електростанції

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Документ "Ядерна безпека та гарантії в Україні. Другий зведений звіт генерального директора" опубліковано на 52 сторінках, передає "ДС" з посиланням на "РБК-Україна".

Основні висновки:

  • Ситуація є безпрецедентною. Це перший випадок воєнного конфлікту на об'єктах великої ядерної енергетики. Ядерна аварія може мати серйозні наслідки всередині країни та за її межами.
  • Життєво важливо, щоб було встановлено постійну присутність МАГАТЕ на ЗАЕС. Це матиме першорядне значення для стабілізації ситуації.
  • Фахівці місії будуть проводити детальну та безперервну роботу з оцінки фізичних збитків об'єктам станції, визначення працездатності основних та резервних систем охорони та безпеки, а також оцінювати умови праці персоналу.
  • МАГАТЕ має конкретний і докладний технічний план надання допомоги в галузі охорони та безпеки. Зокрема, він включає постачання обладнання на Запорізьку АЕС.
  • Для запобігання аварії потрібно вжити заходів, таких як негайне встановлення зони ядерної безпеки. МАГАТЕ готове негайно розпочати консультації для термінового створення відповідної зони.

Також незважаючи на те, що обстріл території ЗАЕС не призвів до аварійної ситуації, зберігається загроза ядерної безпеки та цілісності її об'єктів.

"МАГАТЕ рекомендує негайно припинити обстріл території та її околиць, щоб уникнути подальшого пошкодження станції та пов'язаних з нею об'єктів заради безпеки персоналу та підтримки фізичної недоторканності. Це вимагає згоди всіх відповідних сторін на створення зони ядерної безпеки та захисту навколо ЗАЕС", — йдеться у звіті .

Як писала "ДС", 1 вересня місія МАГАТЕ прибула на захоплену російськими окупантами Запорізьку АЕС. Згодом керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що співробітники місії залишаються на АЕС.

5 вересня місія МАГАТЕ залишила Запорізьку АЕС в окупованому Енергодарі. На станції залишилися лише два спостерігачі від агентства.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua