• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Обережна Мелоні. Чи є зрада у пранку росіянами італійської прем’єрки

Як виявилося, очільниця італійського уряду попри все залишається союзницею України

Реклама на dsnews.ua

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, відома своєю послідовною проукраїнською позицією, спровокувала хвилю зради в українському суспільстві, та й почасти в європейському медіапросторі. Під час спілкування з особою, яку вона вважала за голову Комісії Африканського союзу Муссу Факі, Мелоні, зокрема,сказала, що "багато хто втомився" від війни і, можливо, треба буде шукати якесь "рішення, що буде прийнятним для обох сторін".

Очільниця італійського уряду стала черговою жертвою російських пранкерів Владіміра Кузнєцова ("Вована") і Алєксєя Столярова ("Лексуса"), які, за деякими даними, за вказівками російських спецслужб, зокрема ФСБ, беруть участь в різноманітних інформаційних атаках на політиків і посадовців, яких Кремль вважає ворожими акторами.

Телефону розмову було оприлюднено на каналі пранкерів у Rumble. Це канадський відеохостинг, який став новою домівкою для російських пропагандистських ЗМІ, зокрема для RT. Rumble має чималі інвестиції від венчурного фонду Narya Capital, співзасновником якого є трампіст і противник допомоги Україні – сенатор Джеймс Девід Венс, який також має частку у Rumble. До Narya Capital дотичний також венчурний мільярдер Пітер Тіль – головний спонсор Венса.

Обидва – і Венс, і Тіль – мають однакові погляди на війну РФ проти України. І, як бачимо, надають Кремлю можливість поширювати свої наративи у західному інформаційному просторі. До яких, зазначимо, належить в цілому і цей телефоний пранк італійської прем’єрки. Одразу ж після появи відео у Rumble його затято почали розганяти російські пропагандистські ресурси, додаючи медійні надбудови задля підсилення ефекту медійної бомби. Так, для прикладу, "РИА Новости" використало типову для російського агітпропу методу: у коментарі під новини про пранк Мелоні в італійській пресі оперативно прийшли боти з критикою прем’єрки, а потім з цих коментарів пропагандисти теж зробили новину з негативним контекстом для Мелоні.

Правда, варто зазначити, що за "втому від війни" також зачепилися і деякі західні ЗМІ, в тому числі доволі серйозні і впливові (The Guardian, Politico, CNN, New York Post, тощо). Чим допомогли Кремлю надати скандалу додаткової ваги.

Реклама на dsnews.ua

Та чи дійсно цей скандал власне скандал? Адже якщо аналізувати всю розмову, а не окремі обережні фрази італійської прем’єрки, то картинка складається зовсім інша.

Отже, як пранкери вибудували структуру розмови, яка була радше подібна інтерв’ю.

Почали за правилами журналістики з питань, які мали б розслабити Мелоні і створити певну довіру між співрозмовниками, саме тому насамперед росіяни порушили тему міграційної кризи в Італії через нову хвилю з країн Африки.

Мелоні очікувано визнала, що ситуація дуже складна, оскільки до Італії за дев’ять місяців поточного року прибули понад 120 тис. осіб, переважно з Тунісу; і припустила, що потік мігрантів збільшиться через події у Сахелі (перевороти і конфлікти у низці африканських країн) і проблеми із зерном, спровоковані Росією.

Варто зазначити, що кризи розпочалися у країнах, що, зокрема, входять до зони впливу Франції, тому було логічним з боку пранкерів у розмові з Мелоні витягнути поточні протиріччя між Римом і Брюсселем (через мігрантів), і Парижем (через спроби Франції переконати союзників вплинути на бунтівні африканські режими). З одного боку, це росіянам вдалося, але з іншого Італія, насправді, ніколи не приховувала свого невдоволення реакцією ЄС на міграційні виклики для Південної Європи. Що ж до Франції, то Мелоні не озвучила якихось сенсаційних заяв, бо вбачала пріоритетом дипломатичні зусилля. Цілком вірогідно, що про це вона казала особисто і тому ж Еманюелю Макрону. 

Далі у плані "Вована" і "Лексуса", тобто спецслужб РФ, було плавне переведення теми на Україну. Тим більше, що прем’єрка сама згадала про зерно. Зокрема, вони намагалися дізнатися її думку щодо можливого скасування санкцій з деяких російських банків задля, начебто, збільшення експорту зернових до Африки.

Втім, Мелоні була вкрай обережна. Ухильно сказала, що це треба обговорювати із партнерами. Водночас зазначила, що "якщо ми дозволимо Росії шантажувати нас, у майбутньому ситуація лише погіршиться". "Але якщо не знайдемо інших рішень, то проблем буде ще більше. Нам якось треба з цієї ситуації вийти. Польща могла б бути рішенням", — додала вона. Тож вона дала зрозуміти "представнику Африканського союзу", що Європа не розглядає зменшення тиску на Росію, а шукає інші шляхи для вирішення проблем із продовольством.

Попри ці сигнали від прем’єрки пранкери продовжили "качати" тему України, а саме наступу СОУ, який виявився не настільки "успішним, як ми всі очікували"; і тому "наші друзі на континент", начебто, чекають на "перемовини між Україною і Росією".

І знов-таки Мелоні реагувала доволі обережно. По факту, вона проігнорувала цю першу спробу пранкерів отримати якусь вигідну для Кремля позицію очільниці уряду Італії. Однак вона перевела тему на міграційні проблеми, інфляцію, а на додачу, коли "співрозмовник" спробував завести розмову про Європу, що, мовляв, замерзне без російських енергоносіїв, ще й, знов-таки, дала зрозуміти, що Європа не зацікавлена в них і шукатиме альтернативні джерела, зокрема шляхом розвитку енергетичного сектору Африки з перспективою експорту надлишків до Європи.

Також Мелоні не відреагувала на спробу пранкера вбити клин і між Італією і Великобританією через питання про її думку щодо ідеї Лондону відправити мігрантів до Руанди.

Після чого фейковий "Мусса Факі" повернувся до українського питання і намагався дізнатися, що у Європі взагалі думають про терміни конфлікту, та чи мала прем’єрка дискусію про це із президентом США Джо Байденом.

І нарешті пранкери отримали хоч щось, бо Джорджа Мелоні зокрема сказала наступне: "Я бачу, що багато хто втомився. Якщо говорити правду, можливо ми близькі до того моменту, коли всі зрозуміють, що нам потрібен вихід із ситуації. Проблема в тому, щоб знайти рішення, яке було б прийнятним для обох сторін і без порушення при цьому міжнародного права. В мене є певні думки, як впоратися із цією ситуацією, але я чекаю на момент, щоб спробувати презентувати мої думки".

Щодо темпів наступу, вона визнала, що він, можливо, відбувається не так, "як ми очікували", і знов припустила, що, ймовірно, доведеться все ж шукати якесь прийнятне рішення. А після одразу різко перевела тему на Лівію і кризу у цій країні, а також не купилася на спробу пранкера отримати зраду через те, що ЄС направляє всі кошти Україні, хоча Африка теж потребує допомоги. На що отримав відповідь, що особисто Мелоні працює над тим, аби Африка отримала таку допомогу.

Росіянин у відчаї продовжив перти напролом – порушив питання "націоналістів" в Україні, вчепившись у Степана Бандеру. Мелоні взагалі не зрозуміла, до чого тут Бандера і якісь націоналісти. Навпаки, за її словами, це насамперед "проблема Путіна", а українці "роблять те, що мають" і " правильно, що ми намагаємося їм допомогти".

Тож, як бачимо, пранкери наполегливо намагалися намацати і отримати бодай якусь сенсацію. Але були вимушені одразу вийти з розмови із Мелоні після грубої помилки із Бандерою, остаточно зрозумівши, що прем’єрка чітко стоїть на боці України, навіть попри вищезгадану "втому від війни".

Тому вони зліпили лише ілюзію сенсації – недолугу ІПСО, яку зараз намагаються посилити через пропагандистські ресурси.

І ще варто завважити час, обраний для оприлюднення розмови, яка, як виявилося, відбулася ще 18 вересня. Цю ІПСО було розгорнути одразу після раптової заяви міністра оборони РФ Сєргєя Шойгу про готовність Росії до перемовин з Україною. Вочевидь Кремль робить нову спробу схилити Захід і Україну до миру на більш-менш прийнятних для нього умовах перед президентськими виборами в Росії. Подібні ІПСО у купі з вкидами від кишенькових посадовців і ЛГМів, різноманітних ЗМІ мали б підсилити цю чергову пропозицію від Москви.

    Реклама на dsnews.ua