• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.3
Спецпроєкти

Впевнені, що за вибухами стоїть Росія: ЗМІ про те, як розслідують диверсії на "Північних потоках"

Серія вибухів підводних газопроводів "Північний потік" та "Північний потік — 2" з Росії до Європи були диверсією. Ця версія збігається із попередніми висновками Швеції

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні The Wall Street Journal, передає "ДС".

У виданні підкреслили, що німецьким слідчим не вдалося остаточно пов'язати передбачуваний підрив із якимось одним учасником, але німецькі офіційні особи кажуть, що вони працюють, виходячи із впевненості, що за вибухами стоїть Росія.

Внаслідок вибухів виникли витоки, що торкнулися трьох із чотирьох труб, що є частиною газопроводів "Північний потік" і "Північний потік — 2", прокладених дном Балтійського моря для транспортування природного газу з Росії до Європи.

Москва заперечує свою відповідальність і заявляє, що вибухи були терактом проти інтересів Росії. Попереднє шведське розслідування раніше цього місяця дійшло висновку, що вибухи, що сталися наприкінці вересня, ймовірно, були спричинені диверсією, але не назвали винного. У НАТО незабаром після атак заявили, що витоки стали результатом диверсії, але не надали доказів і не назвали винних.

Німецькі офіційні особи кажуть, що малоймовірно, що диверсія була скоєна військовим підводним човном, посилаючись на відносно малу глибину води і зазвичай ретельне спостереження за підводними човнами, яке проводиться військово-морськими силами НАТО в цьому районі. Одна з теорій атаки полягає в тому, що вибухові пристрої були спущені з корабля, а потім висаджені в повітря дистанційно, заявили німецькі офіційні особи.

Єдиним трубопроводом, не пошкодженим вибухами, була одна із двох ниток "Північного потоку — 2". Німеччина відмовилася сертифікувати "Північний потік — 2" після нападу Росії на Україну. Президент Володимир Путін минулого тижня звинуватив Захід у зриві постачання енергоресурсів і заявив, що "достатньо лише відкрити кран", щоб відновити постачання газу до Німеччини непошкодженою трубою, відомою як "Північний потік — 2".

Деякі німецькі офіційні особи кажуть, що залишаючи незайманою одну нитку після атаки, Росія намагається посилити тиск на німецьких політиків, щоб вони пом'якшилися і відкрили "Північний потік — 2". Представник уряду Німеччини заявила, що не планує запускати газопровід "Північний потік – 2".

У Швеції розслідування проводить служба контррозвідки країни. У Данії та Німеччині до розслідування залучено поліцію та військово-морські сили цих країн. З адміністративних причин, що регулюють міжвідомчий обмін розвідданими, Швеція не проводить спільного розслідування зі своїми двома сусідами, але офіційні особи кажуть, що три країни тісно співпрацюють одна з одною, а також з партнерами по НАТО.

За даними ЗМІ, глибина моря у районі, де сталися вибухи, становить близько 70 метрів. Через глибину та погодні умови, у тому числі підводні течії, німецькі слідчі не змогли використати водолазів, зазначили у виданні.. Натомість вони покладалися на морські підводні безпілотники та кораблі на поверхні, у тому числі на мінні шукачі.

Безпілотники підводних човнів та кораблі оснащені гідролокаторами та відеокамерами, які сканували ділянки труб, пошкоджені вибухами. За словами німецьких офіційних осіб, зображення з місць вибухів показують, що вибухівка мала потужність близько 500 кг у тротиловому еквіваленті.

Як писала "ДС", президент України Володимир Зеленський вважає, що Росія може завдати удару по українській газотранспортній системі й вимагати від Європи запустити "Північний потік-2".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua