• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Другий імпічмент Трампа. Чому республіканці вирішили врятувати не зовсім свого президента

Сенат США, швидше за все, провалить і другу спробу імпічменту президенту Дональду Трампу

Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Отже. Дональд Трамп став першим президентом США, щодо якого двічі запускалася процедура імпічменту.

У 2019 р. демократи намагалися його усунути в зв'язку з тиском на керівництво України і особисто президента Володимира Зеленського.

У 2021 р. вони вирішили піддати його імпічменту у зв'язку з підбурюванням демонстрантів до заколоту. У чому він досяг успіху — 6 січня прихильники Трампа взяли штурмом Капітолій, в результаті чого загинули п'ять осіб, а законодавці, в тому числі республіканці, були змушені ховатися в залі засідань і сподіватися на охорону.

13 січня нижня палата Конгресу — Палата представників — підтримала резолюцію №24, внесену демократом Девідом Сісілліном, який представляє штат Род-Айленд.

У резолюції конгресмен нагадує і про те, як Трамп неодноразово помилково заявляв про сфальсифіковані на користь Джо Байдена результати виборів; і про те, як він дзвонив держсекретареві Джорджії з вимогою знайти йому голоси для перемоги; і про те, як він безпосередньо перед затвердженням голосів вибірників 6 січня заохочував діяти більш рішуче учасників мітингу перед Білим домом, які в підсумку увірвалися в будівлю Капітолію.

У зв'язку з чим, згідно з текстом резолюції, Трампа, який створив загрозу для безпеки уряду США і демократії, слід піддати імпічменту і судити, а також позбавити права займати державні посади в Штатах.

Таке покарання для поки ще чинного президента підтримали 232 члена Палати представників, 197 республіканців — були проти, ще четверо консерваторів не голосували.

Реклама на dsnews.ua

Підтримали — 10 членів Республіканської партії. А саме: Ліз Чейні (дочка ексвіцепрезидента Діка Чейні і давня критик Трампа); вихідці з латиноамериканських сімей Ентоні Гонсалес і Джеймі Еррейра Бетлер (не підтримала, до слова, імпічмент Трампа в 2019 р.); помірні Джон Катко і Фред Аптон (також голосували проти імпічменту в 2019 р.); ветерани Адам Кінзінгер (критик Трампа) і Пітер Мейер (визнав перемогу Байдена); змінили свою думку про Трампа Ден Ньюхаус і Том Райс (раніше підтримали позов "Техас проти Пенсильванії", в якому оскаржувалися результати виборів), а також досі протрампівський Девід Валадао. Так що ситуацію навряд чи можна цілком описати мотивом "щурів, які покидають потопаючий корабель".

На черзі Сенат

Процедура імпічменту передбачає голосування в обох палатах парламенту. У 2019 р. демократи спіткнулися саме об Сенат, де у республіканців була більшість.

Після виборів 2020 р. розклад сил змінився. Не в останню чергу завдяки Трампу, який вніс хаос в ряди партії і підірвав позиції республіканців як по всій країні, так і в Джорджії, де два кандидати-республіканці програли демократам.

Тепер під контролем демократів буде не тільки Білий дім, уряд, Палата представників, але і верхня палата Конгресу.

117-й Конгрес приніс присягу 3 січня. Зараз в Сенаті у обох партій порівну голосів: 50 у "слонів", 50 у "ослів" (кокус: 48 демократів і двоє незалежних).

У разі "нічиєї" в звичайних ситуаціях слово за віцепрезидентом, який є головою Сенату. Тобто до 20 січня — за Майком Пенсі, а після — за демократкою Камалою Гарріс.

Але це в звичайних обставинах. При голосуванні за процедурою імпічменту для ухвалення резолюції потрібно набрати дві третини голосів сенаторів — тобто 67.

Отже, демократам потрібно "за" ще 17 членів Республіканської партії. З усіх сенаторів-республіканців лише Мітт Ромні послідовно виступає проти Трампа і підтримав імпічмент в 2019 р.

Угода з совістю

Безумовно, штурм Капітолію став шоком для однопартійців Трампа, багато з яких покладали на нього відповідальність за подію.

І очікувалося, що під час голосування в Палаті представників 13 січня куди більше республіканців на практиці продемонструють президенту своє невдоволення. Але демократів підтримали лише десять осіб.

Обраний президент Джо Байден закликає сенаторів не баріться і поставити, нарешті, крапку в питанні імпічменту.

Однак лідер "слонів" у верхній палаті Мітч Макконнелл навідріз відмовився підтримати дострокове проведення засідання Сенату. Тобто воно відбудеться за графіком — 19 січня.

Виходячи з його реакції, а також з огляду на результати голосування в Палаті представників, можна зробити висновок, що у Республіканської партії немає особливого бажання влаштовувати Трампу символічну прочуханку.

Чому? Є щонайменше три причини.

По-перше, після подій 6 січня республіканці дуже серйозно ставляться до попередження ФБР про те, що у Вашингтоні і столицях штатів в день інавгурації знову можуть спалахнути заворушення.

Кадри з демонстрантами в Капітолії, які шукали Майка Пенса, щоб його "повісити" (hang Mike Pence!) за відмову порушити конституцію і відкликати результати виборів, все бачили.

Відповідно, існує шанс, що розлючені прихильники Трампа можуть помститися не тільки ідеологічним ворогам (своїм і президента) — демократам, але і ренегатам з Республіканської партії. Ними в гарячці зіткнень відразу стануть всі консервативні конгресмени.

По-друге, ізольований від інформаційного світу Дональд Трамп явно здався.

Насправді він здався ще минулого тижня, коли пообіцяв мирно передати владу Байдену. Хоча і відмовився бути присутнім на інавгурації, чим порушив традиції американської демократії. До речі, це ще одна причина, з якої демократи з таким ентузіазмом намагаються оформити його дострокову відставку.

13 січня, в день голосування в Палаті представників, Трамп на Twitter-сторінці Білого дому опублікував відеозвернення до американців.

Дональд Трамп заявляє, що його прихильники не можуть бути причетні до насильства по відношенню до членів Конгресу

Президент, зокрема, засудив насильство, жорстокість, неповагу до американського прапора і пообіцяв притягнути до відповідальності всіх учасників штурму Капітолію.

Важливий момент: Трамп підкреслив кілька разів, що його реальні прихильники не можуть бути причетні до такого роду акцій.

Іншими словами, президент, якому світить кримінальна справа (якщо він сам себе не помилує, що малоймовірно при нинішніх розкладах), став голубом миру і максимально дистанціюється від тих, хто вдерся в будинок Капітолію.

Дуже схоже на те, що Трамп уклав угоду з Республіканською партією, суть якої в тому, що він мирно йде зі сцени і відмежовується від погромників, а республіканці натомість не допомагають демократам в його політичному приниженні і рятують (на якийсь час) від суду .

По-третє, незважаючи на одіозність Трампа і на те, що він влаштував країні не одну політичну кризу, якраз його реноме тригера і трикстера робить його цікавим республіканцям.

"Слони", мабуть, сподіваються, що другий імпічмент і події 6 січня, а також укладена з ним угода дозволять стримувати вже не президента Трампа і використовувати його в майбутньому суперництві з демократами. Питання, правда, в якій ролі.

    Реклама на dsnews.ua