Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Андрій Герус: Сліпий траст

Среда, 24 Февраля 2016, 17:24
Повідомлення про те, що активи Президента передані у сліпий траст (blind trust), поки що не викликає довіру

Фото: facebook.com/andriy.gerus

Інакше було б оголошено і компанію, що взяла в управління активи Президента.

Взагалі сліпий траст традиційно передбачає передачу фінансових активів (акцій, грошей) політиків до незалежної компанії. У західних країнах сліпий траст працює, бо типовий портфель активів багатої людини може складатись з 1,5% акцій Coca-Cola, 2% Gillette, 0,5% Apple і т.д.

В ході управління управляюча компанія (trustee) шось продає, щось купує і з часом кінцевий бенефіціар (власник) навіть не знає, що є його активами, оскільки вони закриті від усіх сторонніх очей (тому траст називається сліпим).

А якщо політик не знає, що є його активами, то і не може приймати рішення в інтересах галузей чи компаній, де є його бізнес-інтереси. Бо він не знає, де його бізнес-інтереси.

Саме ім'я, репутація та авторитет управляючої компанії дає розуміння чи це дійсно чесне управління активами у рамках сліпого трасту.
Наприклад, у сліпий траст передавав свої активи екс-губернатор та екс-кандидат у Президенти США Мітт Ромні. Але був розкритикований, бо (1) компанією Bain Capital управляли його старі товариші, (2) компанія публічно розкривала свої активи.
У сліпому трасті були активи і першого віце-премєра РФ Ігора Шувалова. Але, звісно, мало хто повірив у сліпоту невідомого трасту Severin з Британських Віргинських островах. Найбільш прибуткові операції цього трасту (80-100 млн. дол.) були зроблені на акціях Газпрому. В той же час Шувалов, як чиновник, оголошував по Газпрому різні державні ініціативи.

В Україні робота сліпого трасту дуже ускладнена по причинах:
(а) відсутність законодавства
(б) культура і традиції бізнесу.

Зазвичай бізнесмени володіють не дрібними пакетами публічних компаній, а 100% акцій своїх компаній або принаймні контрольними пакетами. Тому продати такі пакети акцій складно, а конфіденційно без відома політика-акціонера - практично неможливо.

В такій ситуації зникає весь сенс сліпого трасту. Навіть якщо політик передає свої акції в сліпий траст, "сліпота" щодо володіння не наступає. А значить розуміє, яким галузям надавати держ замовлення та приоритетну державну підтримку. Розуміють і топ-менджери, хто де-факто є їх босом (де-юре босом є траст). Розуміють і інші чиновники при виділенні землі, оформленні дозволів, проведенні тендерів і т.д.

Тому в Україні сліпий траст - непрацюючий механізм. Він не знімає конфлікту інтересів держави і бізнес-інтересів. Думаю, тому ніякий західний фонд/банк з авторитетний ім'ям, не готовий взяти на себе ризики і відповідальність такого трасту.

Джерело: facebook.com/andriy.gerus

Больше интересного из Сети читайте в рубрике Интересное в блогах