Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи стане "Ебола" зброєю Судного дня

Четверг, 31 Июля 2014, 18:58
Спалах захворювань на геморагічну лихоманку Ебола чи не вперше від моменту відкриття цієї хвороби у 70-х потрапив на перші шпальти світових ЗМІ

Справа в тому, що вперше фахівці заговорили про те, що цього разу епідемія може вирватися за межі Чорного континенту. Підтвердженням тому стали два випадки протягом півроку - один у Канаді в березні і другий у Гонконгу днями - виявлення хвороби у людей, які відвідали Африку і встигли виїхати звідти до моменту появи перших симптомів хвороби.

Взагалі, епідемії новітнього часу мають мало шансів залишатися локальними достатньо довго. Та й з епідеміями, які час від часу вириваються з-під контролю і йдуть гуляти світом ми теж починаємо потроху зживатися - після спалахів пташиного грипу та атипової пневмонії. Щоправда, кожного разу все одно страшно. Адже вчені останнім часом наче мантру повторюють, що найбільш вірогідним Армагедоном для людства тепер є не ядерна війна, а саме вірусна пандемія.

Ебола - один з можливих претендентів на роль зброї Судного дня. В деяких її штамів дуже висока вірулентність, а смертність сягає 90%. Найбільш небезпечний штам може поширюватися повітряно-крапельним шляхом. Дотепер, на думку фахівців, світ уникав пандемії тільки тому, що ебола надто швидко вбиває. Тобто до зовсім недавнього часу ебола залишалася проблемою майже виключно Африки та африканців.

"Майже", тому що донедавна ебола входила до арсеналу бактеріологічної зброї. Смерті від еболи поза Африкою ставалися - і завжди це були смерті людей, які працювали з еболою у лабораторіях. Принаймні два такі випадки сталися в Росії у 1996 та 2004 році. І, мабуть, не випадково в цей час Пентагон з Національним інститутом охорони здоров'я США розробляли вакцину від еболи під приводом можливого застосування цього вірусу в якості зброї.

Втім, у 2012 році, коли дослідники рапортували про успішні випробовування експериментальних вакцин і навіть називали приблизні терміни появи препарату, міністерство оборони США раптом відмовилося фінансувати проект. Офіційно, тому що виникли "фінансові труднощі". Але, не виключено, що в Пентагону з'явилася заспокійлива інформація щодо можливого використання вірусу в якості зброї.

Цілком можливо, що так воно і є - в якості зброї еболу ніхто не використає. Але це не знімає загрози звичайної пандемії. Тільки від цьогорічної епідемії в Африці станом на сьогодні померло 672 людини. І, судячи з того, що епідемія розповзається по континенту, це не фінальна цифра.

Отже, вакцина від еболи - одна з нагальних вимог людства до фармакопеї. Але людству в даному випадку дуже не пощастило - бо ебола дотепер загрожувала майже виключно мешканцям Африки. Які не зможуть і не стануть купувати дорогі препарати світових фармацевтичних гігантів. Цього цілком достатньо для галузі, яка звикла до великих прибутків малими засобами, аби відмовитися від неперспективного проекту. Байдуже, скільком людям доведеться за це заплатити життям.

І не тільки в Африці. Тому що вже зараз фахівці ВООЗ заявляють, що не впевнені, чи вдасться стримати поширення хвороби світом. Глобалізація не залишає місця "локальним проблемам" Навіть якщо цей локал - "чорна Африка". Виявлення еболи в аеропотру Гонконгу, який є величезним хабом з колосальним пасажиропотоком - дуже тривожний дзвіночок. Ебола вбиває швидко - тому дотепер епідемії вдавалося стримувати. Але швидкість і масовість подорожей зростає - і разом з тим зростає ймовірність експорту еболи в будь-який куточок світу.

Чи стане загроза життю "золотого мільярду" достатнім аргументом для того, щоби повернутися до розробки вакцини?