• USD 36.6
  • EUR 37.8
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Сергій Семочко

Генерал-майор, колишній перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки СБУ

Сергей Семочко/скріншот Zik
Зміст

Ранні роки та освіта

Сергій Олексійович Семочко народився 1 листопада 1972 року у Ялті.

Семочко багато років працював на високих посадах у Службі безпеки України, тому подробиці його біографії маловідомі та багато в чому не підтверджені.

За наявними даними, у 1994 році він закінчив Сімферопольський державний університет ім. Фрунзе. Проте деякі джерела повідомляють, що 1996 року Семочко, який перебував у званні лейтенанта, звільнили з органів за підробку диплома про вищу освіту. При цьому, після того, як він пропрацював кілька років у приватних структурах, його нібито поновили на посаді. Що сталося в цей період, чи отримав Семочко диплом заново, чи звільнили його помилково, та й чи було звільнення взагалі – достовірно невідомо.

Кар'єра

Зліт кар'єри Семочко стався, коли після Помаранчевої революції у лютому 2005 року міністром внутрішніх справ було призначено Юрія Луценка, який став першим в історії України цивільним керівником цього силового відомства. Сімочка був призначений радником Луценка. Чому він отримав цю посаду також невідомо, проте ЗМІ припускали, що причиною стали зв'язки Сьомочка з бізнесменом, співвласником фінансово-промислової групи "Приват" Геннадієм Боголюбовим.

Після цього Сьомочкою до 2014 року обіймав високі посади у Кримському департаменті СБУ. Після Революції Гідності та початку окупації Криму Росією він виїхав із півострова. За наявними даними, він керував операцією із запобігання створенню в Одеській області так званої "Бессарабської Народної Республіки", після чого його було призначено на посаду заступника начальника Управління СБУ.

Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв

Я не хочу стверджувати, що Семочко — святий чи ні… На момент окупації, на території Криму було 1619 співробітників СБУ, з них 87 % виявилися зрадниками… 212 залишилися відданими присязі, серед них Семочко.

У 2015-2017 роках Семочко очолював Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.

У 2017 році очікувалося, що його призначать на посаду голови СБУ в Одеській області, проте натомість він отримав посаду голови Головного управління СБУ у місті Києві та Київській області.

У серпні 2018 року Семочка призначили на посаду першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України. Незабаром через нього вибухнув великий скандал.

Сергій Семочко
Сергій Семочко

Скандал із журналістським розслідуванням

3 жовтня 2018 року вийшов сюжет журналістки Лесі Іванової для програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом" під назвою "Розвідкою по нирках". За даними розслідування, Семочко нібито мав безпосереднє відношення до втручання СБУ у процес державних закупівель препаратів для перитонеального діалізу. Дії СБУ нібито призвели до призупинення закупівлі, і пацієнти залишалися без необхідних медикаментів. Постачальники медпрепаратів для діалізу підрахували, що пауза у постачанні нібито призвела до смерті двох сотень людей.

Журналісти також заявили, що члени сім'ї Семочко мають три будинки в Конча-Заспі вартістю кілька мільйонів доларів та інше дороге майно, яке ексспівробітник СБУ не міг придбати на зарплату.

Крім того, згідно з матеріалами журналістського розслідування, дружина Семочко Тетяна Лисенко, а також її донька від першого шлюбу та зять є власниками російських паспортів і неодноразово відвідували анексований Росією Крим.

Публікація матеріалу викликала сильний суспільний резонанс. До того ж НАБУ зареєструвало кримінальне провадження про незаконне збагачення Семочка, а СБУ почало розслідування щодо його у справі про держзраду

Сам Семочко заявляв, що інформація в журналістському розслідуванні є помилковою: у нього, і дружина має лише українські паспорти, а все його майно внесено до декларації.

Сергій Семочко показує український паспорт дружини під час інтерв'ю/скріншот ZIK/YouTube
Сергій Семочко показує український паспорт дружини під час інтерв'ю/скріншот ZIK/YouTube

Політичні опоненти п'ятого президента України Петра Порошенка використали скандал із Семочком для його критики, і 12 квітня 2019 року Порошенко звільнив його з посади першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки. Але трохи більше ніж за місяць, 23 травня, Семочко заперечив законність звільнення в суді. Спочатку суд його позов відхилив через прострочення місячного терміну та відсутність доказів поважної причини, через яку заява не була подана у строк. Проте адвокати надали дані, що з 8 по 22 квітня Семочко був у лікарняній відпустці, після чого суд відкрив провадження у справі.

У серпні 2021 року Семочко виграв суд про своє поновлення на посаді. Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) повністю задовольнив його позов. Суд визнав указ президента про звільнення незаконним, оскільки Семочко нібито на той час був на лікарняному. Суд поновив його на посаді з 3 вересня 2019 року.

У свою чергу Служба зовнішньої розвідки оскаржила рішення про поновлення Семочка на посаді, посилаючись на те, що це рішення суду неможливо виконати. У розвідці наголосили, що хоч суди й визнали незаконним звільнення Семочка, проте вони не досліджували питання законності його призначення на посаду першого заступника голови. Також у СЗР зазначили, що місце першого заступника голови вже укомплектовано. Служба подавала клопотання до Окружного адмінсуду Києва з проханням роз'яснити його рішення у справі Семочка, але в ньому було відмовлено. Зараз апеляція перебуває на розгляді.

Крім того, у квітні 2021 року стало відомо, що Семочко виграв позов проти bigus.info. Суд визнав сюжет журналістки Лесі Іванової наклепом, після чого вона в ефірі спростувала своє розслідування.

Народний депутат фракції "Слуга народу" Максим Бужанський

І про російські паспорти членів сім'ї Семочко, і про поїздки до Криму після анексії, і про незаконне збагачення, і про майно на мільйони, коротше, брехнею виявилося все. Ну ок, з ким не буває, і о третій годині ночі, досягнувши абсолютної стратегічної раптовості, журналістка Леся Іванова в ефірі 24 каналу виконала рішення суду, і все раніше сказане у своєму сюжеті спростувала. Як ви вважаєте, дівчина сама має повернути премію "Честь професії", чи організатори конкурсу повинні ввічливо попросити більше цю нагороду нагородою не вважати?

Сергій Семочко/incident.obozrevatel.com
Сергій Семочко/incident.obozrevatel.com

Доходи

Останню електронну декларацію Семочко подав у 2020 році після свого звільнення.

За 2019 рік Семочко задекларував 1 млн 373 тис. грн доходу. Його дружина Тетяна Лисенко отримала дохід 1 млн 703 тис. грн від надання майна в оренду ПрАТ "Агротон".

Готівкою Семочко зберігав 35 тис. євро, а на рахунках у банках у нього було 172 тис. євро, 246 доларів США та майже мільйон гривень. Його дружина зберігала готівкою 310 тис. доларів та 350 тис. євро, а в банках – 13,5 тис. доларів, 17 євро та 19 тис. грн. Крім того, у декларації зазначено, що вона отримала 16 млн 877 тис. грн повернення фінансової допомоги від ТОВ "Антбуд Логістик". Слід зазначити, що згідно з цією ж декларацією дружина Семочко володіє цією фірмою, яка займається вантажними перевезеннями на залізниці.

У декларацію Семочко вніс свою власність в окупованому Криму – земельну ділянку (1500 кв.м.) та квартиру (38,4 кв.м.) у Ялті, а також земельну ділянку (1500 кв.м.) та дві квартири (72, 5 та 71,2 кв.м.) дружини у цьому ж місті.

Крім того, на дружину записано земельну ділянку (1498 кв.м.) із житловим будинком (332,9 кв.м.) у Козині Обухівського району Київської області. Ще один будинок (366,9 кв.м.) у Козині його дружина використовує за договором безоплатної позички.

Особисте життя

Особисте життя Семочко, як і будь-якого великого функціонера СБУ, заховано від громадськості. Одружений із Тетяною Лисенко. Згідно з декларацією, у нього є син Ілля.

Тетяна Лисенко має також доньку від першого шлюбу – Анастасію (у заміжжі – Анастасію Котон).

Тетяна Лисенко з дочкою Анастасією Котон/instagram Анастасії
Тетяна Лисенко з дочкою Анастасією Котон/instagram Анастасії

За даними ЗМІ, сім'я Семочко перебуває у тісних відносинах із сім'єю бізнесмена Геннадія Боголюбова. Так, у соцмережах журналісти виявили фото Тетяни Лисенко та її дітей у будинку Боголюбова у Козині (у Козині проживає і сам Семочко). У 2013 році дружина Боголюбова викупила під будівництво будинку земельну ділянку під Ялтою, яка належала дружині Семочко. Крім того, в Києві Семочко раніше було пописано в будинку, де має квартиру дочка Боголюбова Катерина, а ще в одній раніше була прописана його дружина Олена.

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua