• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Взяв менше — зробив більше. Що таке додана вартість

Внесок кожної компанії в створення продукту або послуги оцінюється за показником доданої вартості. Він же може власнику вказати, чи зростає його бізнес в ціні

Додана вартість створюється в процесі виробництва
Додана вартість створюється в процесі виробництва / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Що таке додана вартість

Додана вартість — це ринкова вартість продукції виробника за вирахуванням витрат на ресурси, куплені в інших бізнесів (сировини, матеріалів і послуг). Додана вартість включає в себе витрати компанії на зарплату свого персоналу, прибуток, амортизацію, ренту і оренду.

Приклад доданої вартості

Додану вартість можна продемонструвати на прикладі виробничого ланцюжка — від вирощування овець для стрижки вовни і до продажу готового костюма.

Фермер виростив овець і настриг 1 кг вовни (припустимо, що така кількість вовни і потрібна для пошиття одного костюма), який продав за $60 доларів, і таким чином, додана вартість фермера склала $60.

Далі шерсть купила суконна фабрика, яка виткала з неї полотно і продала його вже за $100 (з розрахунку на один костюм), і таким чином, її додана вартість склала $40 ($100- $60).

Потім сукно купила швейна фабрика і пошила з нього костюм, який продала за $125, тому її додана вартість склала $25.

Реклама на dsnews.ua

Потім костюми у швейної фабрики купив оптовий склад, і далі поставив їх в магазини по $175, і таким чином його додана вартість склала $50.

На кінцевому етапі магазин продав костюм споживачеві за $250, тому додана вартість магазина склала $75.

Фактично, кожен з цього ланцюжка виробників вніс свій внесок в створення продукту, додавши до попередньої вартості сировини і витрат уже свою вартість, вартість своєї власної праці і витрат.

Економічна додана вартість

Природне бажання будь-якого власника компанії — щоб його бізнес не тільки ріс в масштабі, а й дорожчав. Щоб вартість компанії росла, вона перш за все повинна заробляти прибуток. Прибуток — це не тільки гроші, але і показник ефективності операційної діяльності компанії за певний період. Але цей показник можна штучно "надути", необгрунтовано скоротивши витрати, наприклад — скоротивши витрати на рекламу і просування товару, навчання співробітників, а це негативно позначиться на роботі компанії в майбутньому.

Але для компанії важливіша довгострокова стабільна прибутковість, а не прибуток за конкретний період. Тому для того, щоб скласти уявлення про успішність операційної, інвестиційної та фінансової діяльності компанії, застосовується показник економічної доданої вартості EVA (Economic value added).

Цінність цього показника в тому, що він оцінює результати компанії не тільки "тут і зараз", а й з урахуванням перспективи.

EVA показує, як змінилася вартість компанії за звітний період: знизилася, зросла, або стояла на місці. І якщо EVA більше нуля, отже бізнес розвивається і його вартість зростає, якщо дорівнює нулю, то бізнес стоїть на місці, і якщо менше нуля, то це означає що вартість бізнесу падає.

Показник EVA дозволить власнику визначити: чи заробляє його підприємство більше, ніж прибутковість альтернативних вкладень.

Економічна додана вартість обчислюється за формулою:

EVA = прибуток від поточної діяльності — податки — інвестований в підприємство капітал (сума пасиву балансу) × середньозважена ціна капіталу (WACC)

або:

EVA = (P — T) — IC × WACC = NP — IC × WACC = (NP/IC — WACC) × IC,

де:

P — прибуток від поточної діяльності;

T — податки;

IC — інвестований в компанію капітал;

WACC — середньозважена ціна капіталу;

NP — чистий прибуток.

Валова і чиста додана вартість

Валова і чиста додана вартість — це два показника продуктивності. При цьому показники валової або чистої доданої вартості визначаються в постійних цінах, що дозволяє точно характеризувати динаміку продуктивності праці.

Показник валової доданої вартості застосовується в макроекономіці і відображає сукупність всієї доданої вартості, створеної і спожитої економікою за певний період. Валова додана вартість відображає величину кінцевого споживання. Також валова додана вартість є різницею між обсягом проданих товарів і послуг і проміжним споживанням.

Валовий внутрішній продукт (ВВП), розрахований виробничим методом, є сумою валової доданої вартості і непрямих податків.

Чиста додана вартість — це додана вартість без урахування внеску капіталу (амортизації).

Податок на додану вартість

Податок на додану вартість (ПДВ) — це спосіб конфіскації в державний бюджет частини доданої вартості, яку створили підприємства, причому не тільки українські, а й зарубіжні, оскільки ПДВ стягується і з імпортних товарів.

В Україні базова ставка ПДВ становить 20%, проте для окремих видів сільгосппродукції застосовується ставка 14%, а ставка 7% — на ліки та медичну техніку, на послуги готелів.

Базою для оподаткування ПДВ є договірна вартість товару, а об'єктом оподаткування — поставка товарів, робіт і послуг. Платниками цього податку в Україні є всі учасники господарських операцій.

ПДВ забезпечує значні надходження в казну: в держбюджеті на цей рік передбачені надходження ПДВ від вироблених в Україні товарів в обсязі 140 млрд грн, від ПДВ із ввезених в Україну товарів — майже 352 млрд грн.

    Реклама на dsnews.ua