• USD 36.6
  • EUR 37.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Другий фронт – 2. Як бізнес переживає війну і допомагає українцям

Понад чотири місяці Україна протистоїть російській агресії та пов´язаній з нею економічній кризі. Попри негативні тенденції в багатьох галузях, найбільш витривалий бізнес продовжує працювати, допомагати громадянам і посилюючи спроможність армії 

допомога бізнеса в умовах війни в Україні
Кожна галузь і кожне підприємство має свій досвід боротьби з кризою, спричиненою окупантами / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Зараз бойові дії ведуться на територіях, де в мирний час генерувалося 20% ВВП, понад третина української економіки досі не працює. Національний банк України оцінив падіння ВВП у травні на 35-40% від показника травня-2021, і за результатами року очікується його зниження на третину. Повільне відновлення передусім пояснюється втратою виробничих потужностей, проблемами з логістикою і розривом ланцюжків постачання, здорожчанням ресурсів, особливо пального, та скрутним фінансовим становищем бізнесу. За даними уряду, втрачено більш як 200 заводів, близько 17% бізнесів взагалі припинили роботу, а 60% підприємств працюють не на повну силу. При цьому надходження до держбюджету становлять 50-70% від довоєнного, і динаміка погіршується.

Описані раніше негативні тенденції зберігаються. Великих збитків зазнають основні експортні галузі України — агросектор і металургія. Через блокування наших чорноморських портів Росією на світовий ринок не потрапило 7 млн т пшениці, 14 млн т зерна кукурудзи, 3 млн т соняшникової олії та 3 млн т соняшникової макухи – це поставило сотні мільйонів людей в найбідніших регіонах планети перед загрозою голоду. А Україна недоотримала експортної виручки на мільярди доларів. Крім того, за інформацією Мінагрополітики, росіяни на окупованих територіях вже вкрали близько 500 тис. т збіжжя. Через бойові дії постраждали також ферми і сільгосптехніка.

Ще гірша ситуація з виробничими потужностями у гірничо-металургійному комплексі (ГМК), передусім через знищення ворогом "Азовсталі" та ММК ім. Ілліча разом з містом-героєм Маріуполем (звідки окупанти крадуть залишений метал на понад $100 млн). Загалом під окупацією опинилися 30-40% металургійних потужностей України. Крім того, значно знизився експортний потенціал галузі, бо залізорудна сировина вивозиться тепер тільки залізницею до країн Євросоюзу (або через його порти в інші регіони).

Сектор роздрібної торгівлі внаслідок війни зазнав збитків на 50,7 млрд грн, підрахували в Асоціації ритейлерів України на початку червня. При цьому найбільше постраждали продовольчі мережі — 60% від збитків у галузі. Лише протягом двох місяців військових дій суттєвої шкоди зазнали 2 910 торгових точок загальною площею 1,6 млн кв. м, тоді ж залишалися закритими 30% об´єктів від довоєнної кількості. Тепер галузь поступово відновлюється в деокупованих регіонах.

Найбільш резистентним до викликів воєнного часу виявився ІТ-сектор. Попри певні проблеми в компаніях, які працювали на українських ринок і втрату частини клієнтів через геополітичні і без пекові ризики, галузь розвивається. За даними IT Ukraine, вже під час війни 77% компаній залучили клієнтів, а 56% навіть прогнозують в поточному році зростання на 5-30%.

Держава продовжує спроби оживити економічну активність, щоб послабили кризу з боку пропозиції (виробництва) та підтримати внутрішній попит. Зокрема, тимчасово лібералізоване податкове законодавство (з 1 липня цей режим, який зекономив бізнесу мільярди гривень, скасовується), спрощено регуляції і митні процедури, призначено виплати вимушеним переселенцям. Крім того, за перші три місяці війни понад 600 підприємств взяли участь в програмі релокації до безпечніших регіонів, і більшість з них вже відновили діяльність на новому місці. Влада сприяє добору промислових майданчиків, офісних та логістичних приміщень, під´єднанню до інженерної інфраструктури, пошуку працівників та партнерів. Ухвалений 21 червня Верховною Радою новий пакет стимулів для резидентів індустріальних парків відкриє нові можливості для релокації промислових підприємств.

А перед бізнесом постає відразу кілька ключових завдань: продовжити працювати, сплачуючи податки та зберігаючи робочі місця; наповнювати український ринок необхідними товарами; допомогти співробітникам та переселенцям; і, звісно, зробити внесок у підтримку армії і волонтерського руху. 

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що кожна галузь і кожне підприємство має свій досвід боротьби з кризою, спричиненою окупантами. І ми збираємо історії компаній, яким вдалося вистояти, адаптувати бізнес-процеси та, допомагаючи державі і людям, сформувати надійний другий фронт у нашій війні за незалежність. 

АТБ, ритейлер

Корпорація "АТБ" робить помітний внесок в підтримку вітчизняної економіки, місцевого бізнесу, забезпечує роботою та стабільною зарплатнею десятки тисяч людей. Компанія стабільно наповнює податками й зборами бюджети всіх рівнів, надає підтримку нашим захисникам і громадянам. Загальна сума гуманітарної допомоги від АТБ за час воєнного вторгнення вже перевищила 200 млн грн.

Наразі ситуація контрольована. Протягом останніх двох місяців відновлено 137 магазинів
Наразі ситуація контрольована. Протягом останніх двох місяців відновлено 137 магазинів

На початку війни компанія зіткнулася з логістичними труднощами, зокрема, через руйнування окупантами кількох розподільчих центрів (РЦ) на Київщині. Один потрапив під окупацію на Херсонщині, ще один у Харківській області працює не більш як на третину потужності через близькість бойових дій. Однак проблему швидко локалізували. Товарні потоки АТБ переключились на інші розподільчі центри, які працюють з майже екстремальним навантаженням – у 1,5 раза вищим, ніж під Новий рік, але витримують такий режим. Також були запущені три нових РЦ у Львівському, Дніпровському та Київській областях. Відтак на сьогодні складську логістику АТБ забезпечують 9 РЦ.

У перші місяці війни близько 200 магазинів мережі "АТБ" вимушено призупинили роботу через обстріли, руйнування, неможливість доставки товару. Деякі опинились на тимчасово окупованих територіях. Ще десятки магазинів в окремих містах, де тривали активні бойові дії, тижнями працювали у збиток, але продовжували забезпечувати людей свіжими продуктами харчування та усім необхідним. Магазини АТБ, які мають підвальні приміщення, були віддані під бомбосховища для місцевих мешканців.

Наразі ситуація контрольована. Протягом останніх двох місяців відновлено 137 магазинів. Ще чотири нових супермаркети відкрились у віддалених від бойових дій західних областях. Заради продовольчої безпеки України АТБ ще у лютому перейшла в особливий режим роботи — 24/7.

Корпорація "АТБ" організувала збір та доставку продуктів та амуніції військовим. Уже передано ЗСУ понад 200 т.

Ще одним важливим для країни проектом стала безкоштовна доставка термінових гуманітарних посилок для юридично зареєстрованих благодійних організацій та волонтерських центрів. "АТБ-пошта" надала можливість терміново доставляти гуманітарні посилки попри складнощі у кур'єрських служб, подекуди помітне здорожчання їхніх послуг та інші обставини. Були охоплені основні напрямки — Одеса, Львів, Дніпро, Харків.

Серйозним викликом війни стала підтримка асортименту: АТБ налагодила прямий імпорт критично необхідних товарів. Асортимент магазинів у західних та центральних регіонах України й у містах, які не сильно зачепили військові дії, як і раніше, становить 3500–4000 товарних позицій. Для областей та міст, які опинилися на лінії активних бойових дій, асортимент звузився до 1500–1700 найменувань. Але продукти харчування соціальної групи та товари першої необхідності були навіть у тих містах, де тривали бойові дії.

Через війну довелося децентралізувати поставки, бо деякі виробники зупинилися, втратили виробництва або були відрізані від шляхів сполучення. Тому АТБ підписала понад 100 нових угод з регіональними постачальниками. Так вдалося закрити потреби у багатьох товарних позиціях та одночасно підтримати місцевого виробника. 

ТОВ "РУШ", мережа магазинів EVA та EVA.UA

Попри мільйонні збитки в результаті російського вторгнення, мережа EVA відновлює та продовжує роботу магазинів всюди, де це можливо, надає допомогу тим, хто її потребує, та залучає до благодійних ініціатив своїх клієнтів.

25 лютого в компанії створили оперативний штаб, який вже виконав понад 340 запитів на надання допомоги товарами першої необхідності зі 137 міст по всій Україні. На потреби ТрО, ЗСУ, волонтерських організацій, шелтерів та медичних закладів передано близько 100 тис. товарів на суму понад 4 млн грн.

У травні в EVA стартувала ініціатива "Підтримай захисників". Проект передбачає можливість перевести на касах магазинів мережі будь-яку добровільну суму від 1 грн на користь фонду "Повернись живим" для допомоги ЗСУ. За перший місяць в рамках проекту клієнти EVA переказали понад 1,1 млн грн. На ці гроші фонд закупив та передав військовим міношукачі та саперні комплекти.

Користувачі програми лояльності "EVA МОЗАЇКА" мають змогу підтримати особисту гуманітарну ініціативу власника мережі EVA Руслана Шостака "Дитинство без війни". Мета ініціативи — евакуація 3000 дітей, позбавлених батьківської опіки з України до Туреччини на час воєнних дій. Долучитися до допомоги можна, переказавши будь-яку кількість бонусів програми лояльності на спеціальній сторінці "Благодійність" сайту EVA BLOG або у мобільному додатку EVA в розділі "Благодійність". На сьогодні проект підтримали вже понад 15 тис. клієнтів, які переказали більш як 100 тис. грн у вигляді бонусів. 

Acino в Україні, фармкомпанія

Незважаючи на воєнне вторгнення, швейцарська фармкомпанія з першого дня війни продовжує виробництво якісних лікарських засобів на власному фармацевтичному заводі у Києві; регулярно відвантажує дистриб’юторам життєво необхідні ліки, у тому числі і від іноземних партнерів; надає гуманітарну та матеріальну допомогу.

Компанія забезпечила відвантаження "з коліс" життєвонеобхідних ліків у міста, куди це можливо
Компанія забезпечила відвантаження "з коліс" життєвонеобхідних ліків у міста, куди це можливо

Від початку воєнної агресії загальний обсяг благодійної допомоги Acino населенню та державі становить 26 млн грн. Це 90 тис. упаковок лікарських засобів для забезпечення пацієнтів, 2 млн грн грошової допомоги на підтримку Збройних Сил України, 4 млн грн на задоволення гуманітарних потреб Міністерства охорони здоров’я України. Так тисячі громадян за посередництвом МОЗ України, United 24 та напряму через більше як 100 медзакладів, ГО та БФ вже отримали допомогу.

Acino забезпечила відвантаження "з коліс" життєвонеобхідних ліків у міста, куди це можливо. Це 60 вантажівок – понад 6,2 млн упаковок ліків, у тому числі і зі складів компанії у Швейцарії та країн СНД. Acino організувала безперебійну поставку сировини для виробництва ліків, а також тримає постійний зв’язок із постачальниками та дистриб’юторами. Компанія підтримала партнерів з малого та середнього бізнесу, надавши максимально сприятливі умови для співпраці.

Також Acino сплатила понад 155 млн грн податків та зборів до держбюджету.

Організаційна структура Acino в Україні з початку війни не зазнала змін, усі робочі місця збережені. Компанія мобілізувала всі ресурси, щоб забезпечити безпечні умови праці, надати прихисток переміщеним, зберегти фізичне здоров’я та психологічне благополуччя працівників та їхніх родин.

Співробітники компанії захищають Україну у лавах ЗСУ та доєдналися до волонтерського руху та територіальної оборони.

Favbet, міжнародна Entertainment Tech компанія

Повномасштабна війна з Росією не оминула бізнеси зі сфери азарту. Favbet не працює в РФ та відразу вийшла з ринку країни — агресора Білорусі. За всю історію існування Favbet не працювала на території РФ, а в Україні, навпаки, працює і сплачує податки. Тепер вона активно підтримує ресурсами опір нашої держави російській агресії. Офіс компанії став бомбосховищем, а склади – гуманітарними хабами, де сортується продукція перед відправкою в регіон призначення.

Благодійний фонд FAVBET Foundation самостійно завозить палети з гуманітарною допомогою з-за кордону та передає військовим частинам
Благодійний фонд FAVBET Foundation самостійно завозить палети з гуманітарною допомогою з-за кордону та передає військовим частинам

Благодійний фонд FAVBET Foundation, метою якого є забезпечення умов для розвитку дитячого спорту та спортивної інфраструктури, освітніх програм та державних ініціатив, тимчасово переорієнтувався на допомогу постраждалим в Україні та за ії межами. Сьогодні 95% проєктів фонду спрямовані на допомогу вимушеним переселенцям, підтримку армії та реабілітацію поранених воїнів.

У рамках співпраці з ГО "Повернись живим" компанія купує обладнання, необхідне для армії. Зокрема, на його рахунки та потреби Збройних сил України вона перерахувала понад 4 млн грн. 

Військовим і поліцейським поставлені автомобілі та комп’ютерна техніка. За рахунок Favbet придбано 120 комплектів амуніції для територіальної оборони та ЗСУ. Благодійний фонд FAVBET Foundation також самостійно завозить палети з гуманітарною допомогою з-за кордону та передає військовим частинам та допомагає Нацполіції відновлювати знищені відділення у Київській області. Компанія також брала участь у купівлі та передачі трьох машин швидкої допомоги у Миколаївській області та передала два броньовані автомобілі та найсучаснішу снайперську гвинтівку для потреб ЗСУ.

Крім того, протягом перших трьох місяців війни забезпечено логістичне перевезення понад 100 т гуманітарної допомоги за маршрутом Європа – Львів – Київська область.

Компанія також надає допомогу українцям за кордоном. Зокрема, у хорватському Загребі відкрито Центр адаптації для переселенців з України з метою безкоштовного вивчення хорватської та англійської мов, надання психологічної підтримки та гуманітарної допомоги. Очікується, що до кінця місяця там навчатимуться не менш, як 100 студентів.

IT-команда FAVBET Tech, яка займалася розробкою інноваційних рішень у сфері гемблінгу та беттінгу, наразі опікується інформаційною безпекою держави та проводять DDOS-атаки на ключові ресурси ворога 24/7.

Також компанією створений сайт для пошуку зниклих та евакуйованих www.finders.in.ua. Зараз на ньому зібрано дані понад 50 тис. українців, яких розшукують їхні рідні.

    Реклама на dsnews.ua