• USD 27.8
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Серйозні дядьки замість "хом'яків". Чи може курс біткойна піднятися до $400 тис.

Не можна виключати, що перша криптовалюта повторить долю золота — перетвориться із засобу розрахунку на інвестиційний товар, мінімально присутній в обігу

капіталізація біткойна
Капіталізація біткойнов оновила історичний максимум / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Курс ВТС до долара: рекорд за рекордом

16 грудня курс біткойна (BTC) вперше в історії перевищив $20 тис. 17 грудня криптомонета пробила планку в $23 тис. За тиждень її курс зріс приблизно на третину. Увечері п'ятниці, 18 грудня, відбулася невелика корекція — до $22,6 тис. за 1 BTC. Але на вихідних біткойн піднявся до $24,142, потім знову трохи опустився і на момент публікації цієї статті коштує $23,6 тис.

Курс BTC до долара США за останній тиждень
Курс BTC до долара США за останній тиждень

Капіталізація біткойна (ринкова ціна, помножена на кількість монет в обігу) оновила історичний максимум і зараз становить $438,8 млрд. Наразі в обігу перебуває 18,5 млн BTC за їх максимально можливої кількості в 21 млн.

Усе це сталося за три роки після того, як ціна криптомонети вперше наблизилася до рівня $20 тис. І встановила рекорд, що тримався з грудня 2017 р. Певним чином історія повторюється — у 2017 р. BTC дорожчав такими ж швидкими темпами, дійшовши до майже $20 тис. до кінця року. Правда, тоді незабаром стався різкий обвал. А зараз є підстави вважати, що такого сильного обвалу не відбудеться.

Курс BTC до долара США в 2020 році
Курс BTC до долара США в 2020 році

Чисто технічно, за словами біржових гравців, зростання курсу біткойна прискорилося після подолання важливого психологічного бар'єру — $20 тис. Відразу почалися багатомільйонні ліквідації коротких позицій трейдерів на криптобіржах: лише за добу були примусово закриті позиції 78,9 тис. трейдерів на суму понад $1,11 млрд. Майже $967 млн з них припали на угоди з біткойнами.

Реклама на dsnews.ua

Це стандартний механізм, що спрацьовує під час різкого зростання курсу: біржі починають примусово закривати контракти тих, хто грав на зниження, щоб не втратити гроші. Це різко змінює співвідношення угод на купівлю/продаж на користь перших, що викликає зростання вартості активу.

Однак це не скасовує фундаментальні причини подорожчання криптовалюти. Якщо брати конкретно 2020-й, то передумовою для нового ралі біткойна стала коронавірусна криза. Інвестори цієї весни на фоні глобальної нестабільності визнали криптовалюту (поряд із золотом) досить надійним варіантом вкладень порівняно з ринком акцій, який обвалювався.

Це збіглося з більш довгостроковою тенденцією: дедалі більше приватних та інституційних інвесторів визнають першу криптовалюту хорошим захисним активом, «цифровим золотом» і хеджирують нею портфель на фоні інфляції світових валют.

Між 2017-го і 2020-м

Три роки тому стрімке зростання біткойна та інших кріптомонет («альткойнів») було зумовлене хайпом — спалахнув інтерес безлічі дрібних інвесторів (т.зв. «хом'яків»), які масово інвестували в новий вид активів, прагнучи встигнути заробити на їхньому зростанні.

Деякі справді заробили, але різкий обвал ринку на початку 2018-го призвів до збитків безлічі людей. Простіше кажучи, «хом'яків постригли» досвідчені біржові гравці, курс біткойна та іншої «крипти» завалився, а саме слово «криптовалюта» стало майже лайливим. Однак саме тоді, у 2017-му, серйозні фінасісти оцінили потенціал цих принципово нових грошей, заснованих на технології блокчейн.

Однак криптовалюті тривалий час не вистачало масовості використання. У деяких нішах («сірі» міжнародні торговельні угоди) такі цифрові гроші влаштувалися швидко, але в інших (роздрібні розрахунки в повсякденному житті) впровадити їх дуже важко. Як через опір центральних банків, так і з причини високої волатильності, традиційно властивої «крипті».

2018-й став для криптовалютної індустрії роком розчарувань і застою. А ось вже у 2019-му, крім відновлення котирувань біткойна з $3,5 тис. до $ 7 тис., відбулося кілька важливих для ринку подій. Торгова війна США і Китаю і зниження ставки ФРС США допомогли цифровим грошам зміцнити позиції. Одночасно йшов процес т.зв. mass adoption, тобто дедалі більше людей і бізнесів починали використовувати криптовалюту для розрахунків.

А потім трапився 2020 р. і коронакриза, що дозволило біткойну продемонструвати властивості захисного активу. Він зміцнювався на фоні ризиків пандемії коронавирусу, торгових воєн і конфлікту США з Іраном. Це все — на фоні загального зниження фінансових ринків. У 2020-му курс біткойна піднявся на 526%.

Результат: біткойн став розглядатися як реальна альтернатива традиційній фінансовій системі і банківському сектору. Причому його використовує для розрахунків дедалі більше людей.

Прийшли "серйозні дядьки"

З розваги для комп'ютерників і засобу розрахунків наркодилерів перша криптовалюта перейшла в клас реальних активів: тепер з нею працюють банки, інвестфонди і страхові компанії. У 2020-му на фоні ризи на ринок криптовалют пішли великі інвестори — відомі компанії, банки, інвестфонди. Вони забезпечили великий приплив коштів в біткойни.

«Що відразу впадає в очі — в цьому році не спостерігається масового припливу індивідуальних інвесторів (які на ажіотажі і хайпі скуповували криптовалюту у 2017 р, не розбираючись ні в технічному, ні в фундаментальному аналізі). Вони пішли з ринку у 2018 р Ті деякі з них, хто залишився на ринку — накопичили компетенції, досвід, знання, взяли на озброєння різні інструменти і фактично перейшли в категорію профі, — сказав в коментарі «ДС» фахівець з фінансових технологій Геннадій Чоловенко. — Зростання ціни в цьому році пов'язане з приходом на ринок інституційних інвесторів з Північної Америки: інвестиційних і пенсійних фондів, а також страхових компаній (Coinbase Custody, Grayscale, QBTC, Square, MicroStrategy, MassMutual і ін.)».

За його словами, загальна капіталізація кріптовалютного ринку в 2020 р. зросла до $ 650 млрд, і як мінімум $400 млрд протягом двох останніх років склали вливання інституційних інвесторів.

«За прогнозами, тільки інвестиції в біткойн з боку інституціональних інвесторів вже найближчим часом можуть досягти $600 млрд, а ринок буде ставати дедалі більш цікавим передусім для великих інвесторів. Я прогнозую, що в першому півріччі 2021-го капіталізація криптовалютного ринку перевищить $1 трлн, а до кінця року може досягти 2-3 трлн», — резюмує Чоловенко.

Нещодавно Скотт Майнерд, інвестиційний директор компанії Guggenheim Investments з активами на $20 млрд, в інтерв'ю Bloomberg назвав біткойн «надзвичайно недооціненим» за поточного рівня цін. На думку Майнерда, BTC повинен коштувати близько $400 тис. Такий висновок зроблено на підставі обмеженості емісії криптовалюти та її вартості щодо золота.

Також Майнерд розповів, що компанія почала інвестувати в біткойн за ціни близько $10 тис. Він відзначив «надзвичайну цінність біткоійна в контексті транзакцій» порівняно з дорогоцінним металом.

Хто і скільки вкладає

Треба пам'ятати, що «гроші люблять тишу», тож далеко не всі інвестори афішують купівлю криптовалюти. Проте новин останні пару місяців достатньо.

Тиждень тому американська компанія MassMutual, чий інвестиційний фонд перевищує $235 млн, придбала 5470 BTC на $100 млн.

Інвестфонд Ruffer з активами на $27 млрд оголосив про вкладення понад $740 млн у першу криптовалюту.

Banca Generali, який належить найбільшій італійській страховій компанії Assicurazioni Generali, починає працювати з криптовалютою. У 2021-му компанія запустить сервіс для зберігання цифрових грошей.

У грудні працювати з криптовалютою почав і інший банк — найбільший в Сінгапурі DBS. Він запустив сервіс для зберігання цифрових активів і платформу для торгівлі ними. Користувачі сервісу зможуть купувати і продавати чотири криптомонети: біткойн, ефіріум, Bitcoin Cash і XRP.

Одна з найважливіших подій у сфері криптовалют сталася в першій половині листопада. Платіжна компанія PayPal оголосила про відкриття доступу до криптовалюти клієнтам з США. З 11 листопада всі американські користувачі сервісу можуть купувати, тримати і продавати криптовалюту безпосередньо через PayPal.

Хедж-фонд One River Asset Management спільно із співзасновником Brevan Howard Asset Management, мільярдером Аланом Ховардом придбав BTC на суму понад $600 млн. Фонд One River Digital Asset Management, запущений в жовтні спеціально для інвестицій в криптовалюту, планує до початку 2021-го збільшити обсяг активів в біткойнах та ефірах до $1 млрд.

Компанія MicroStrategy в серпні, вересні та грудні вклала в першу криптовалюту резервні активи на $475 млн (зараз їхня ціна перевищила $923 млн). У грудні вона планує вкласти ще $400 млн в BTC.

Також про інвестиції в першу криптовалюту повідомляла Square, компанія творця Twitter Джека Дорсі.

3 грудня стало відомо, що компанія S&P Dow Jones Indices, що стоїть за провідними фондовими індексами США — S&P 500 і Dow Jones, представить наступного року свій індекс криптовалют у відповідь на зростання інтересу до них.

Зміни у свідомості і чи варто купувати біткойн

Фінансисти почали протиставляти біткойн долару США, бо криптовалюта має дефляційну структуру: кількість монет BTC математично обмежена 21 млн, а в реальності їх поступово стає менше (за деякими даними, безповоротно втрачено вже приблизно 7% добутих біткойнов). На противагу цьому емісія американської (та й будь-який іншої фіатної) валюти може йти в необмежених масштабах, що призводить до її знецінення.

Є, звісно, деяка небезпека, що інвестори захопляться і скуплять більшість монет BTC на ринку. Тоді перша крипта може повторити долю золота — перетворитися із засобу розрахунку в інвестиційний товар, мінімально присутній в обігу.

Але це насправді нестрашно. Є низка інших криптовалют, так чи інакше пов'язаних з біткойном, які можна використовувати в реальному житті. Для масових і повсякденних розрахунків підходять лайткойн (LTC) і ефіріум (ETH), для міжнародних міжбанківських — ріппл (XRP), для конфіденційних — Monero (XMR). Цей список можна продовжувати довго. Є криптовалюта і в окремих країнах: наприклад, український карбованець (KRB), білоруський талер (TLR).

Найімовірніше, найближчим часом біткойн ще підросте, приблизно до $25-30 тис. Потім курс трохи впаде, оскільки інвестори захочуть зафіксувати прибуток. Корекція неминуча, вона цілком може статися в кінці цього року або на початку наступного.

Однак загальна тенденція зараз така: варто очікувати ще більший приплив коштів, завдяки якому BTC продовжить зростання в довгостроковій перспективі.

    Реклама на dsnews.ua