• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Топ-10 успішних компаній-інвесторів в Україні

Передовий бізнес в Україні вже адаптувався до воєнних реалій та активно планує майбутнє. Найкраще свідчення цьому — великі інвестиційні проекти за багатьма напрямами 

рейтинг компаній інвесторів
Реклама на dsnews.ua

Навіть у найскладніший період історії України, бізнес не може зупинити фінансування основних фондів. У пріоритеті успішних компаній завжди залишається й розвиток персоналу. Великі гравці, як правило, не відмовляються й від R&D-напрямку. Адже інвестиції — це рух уперед. Усі компанії, які хочуть залишитися у грі, мають оновлювати обладнання, переймати і розвивати технології, зберігати й примножувати людський потенціал.

До повномасштабного вторгнення валове нагромадження основного капіталу в Україні сягало 700 млрд грн (або $23-25 млрд) на рік. Наразі Держстат не оновлює даних, але можна припустити, що цей показник навіть під час війни та економічного спаду залишається на рівні кількох сотень мільярдів гривень. Після урізання всіх ненагальних витрат у перші місяці великої війни та стабілізації операційної діяльності компанії з кінця 2022 р. почали нарощувати інвестиції. Успішні бізнеси, які хочуть залишитися на українському ринку або й зайняти звільнені ніші, мають не просто працювати тут і зараз, а й розвиватися, використовуючи нові можливості. 

У часи потрясінь можливості з’являються завжди. А пріоритети диктує саме життя. Численні компанії бачать в Україні такі перспективи, що готові вкладатися в реальні виробництва та інфраструктуру. Передусім ідеться про оборонні підприємства — від закордонних гігантів Rheinmetall і Baykar до гравців miltech, які часто представлені українськими стартапами.

Переорієнтація міжнародної торгівлі на Європейський Союз зумовила велику перебудову транспортної і складської логістики. У цій галузі в Україні реалізуються багатомільрядні проєкти (і не тільки уздовж західного кордону).

З вірою в Україну і прицілом на швидке відновлення на наших теренах розвиваються агропереробні підприємства, зводяться фабрики харчових продуктів, заводи будівельних матеріалів тощо. Будівництво загалом може стати драйвером економічного відновлення: згідно зі свіжим дослідженням KSE, уже відомо про $500 млн зроблених і заявлених інвестицій у цей сектор.

Навіть найбільш постраждалі від війни галузі роблять значні капіталовкладення. Наприклад, металургійний комбінат "Запоріжсталь" спрямував на оновлення обладнання понад 1,2 млрд грн, а німецька Notus Energy будує в Одеській області вітрову генерацію на сотні мегават.

Що ж до інвестицій в R&D, то прослідковуються дві тенденції. Великі українські компанії дедалі більше грошей спрямовують у розробки, створюють та оновлюють відповідні відділи, залучають висококласних спеціалістів. Друга тенденція прямо відповідає порядку денному: наша країна стає майданчиком для R&D і тестування інновацій в галузі milthech. Новаторські рішення в десятки разів швидше тестуються на полі бою, ніж у будь-якій лабораторії світу.

Реклама на dsnews.ua

Нарешті варто відзначити й інвестиції у "людський капітал". В умовах кадрового голоду роботодавці чітко усвідомлюють, наскільки важливою складовою успіху бізнесу є лояльний, кваліфікований та злагоджений колектив. Крім необхідних заходів безпеки, компанії в останній рік дедалі частіше розширювали програми розвитку персоналу та системи заохочень, запроваджували механізми взаємодопомоги та реінтеграції ветеранів.

Рішення про інвестиції відображає оцінки майбутніх вигод і ризиків і наміри бізнесу щодо роботи на тому чи іншому ринку. Отже, щоб зрозуміти, як ділові кола оцінюють майбутнє України, варто розглянути кейси конкретних гравців. "ДС" ділиться досвідом найуспішніших, за нашою версією, компаній-інвесторів, які обрали найперспективніші та найважливіші напрямки капіталовкладень, дбають про розвиток персоналу та фінансують інновації. Спираючись на ці критерії, ми обрали топ-10 компаній, ранжували в алфавітному порядку за назвами та підготували кейси з їхніми інвестпроєктами. Сподіваємося, досвід цих успішних бізнесів стане в пригоді іншим інвесторам та усім, хто цікавиться економічними перспективами України. Якщо хочете зрозуміти плани бізнесу на майбутнє — подивіться, куди він інвестує.

TERWIN, корпорація

Корпорація TERWIN, яка об´єднує 17 компаній з різних галузей (зокрема мережі EVA і VARUS), проводить перемовини з інвесторами щодо реалізації масштабного логістичного проєкту WINHUB за $700 млн. Планується розвиток логістичної інфраструктури у чотирьох областях — Львівській, Київській, Одеській та Дніпропетровській. 

Зокрема, корпорація обіцяє побудувати складські приміщення класу "А" загальною площею 1 млн кв. м. Потенційні клієнти зможуть скоротити операційні витрати за рахунок підвищення ефективності використання складських приміщень і прискорення процесів доставки. Також вони зможуть скористатися перевагами інтермодальності та полегшити операції з імпортом і експортом (на базі митно-ліцензійних складів хаба).

Водночас регіони присутності WINHUB матимуть більше ресурсів для розвитку — проєкт передбачає створення 25 тис. робочих місць на новітніх логістичних потужностях, а навколо них розвиватиметься розгалужена мережа супутніх бізнесів. Отже, у громад з'явиться більше можливостей підтримувати соціальну інфраструктуру.

Univest, виробник упаковки

Виробник упаковки для індустрії харчування, компанія Univest інвестувала близько 300 млн грн у будівництво нового цеху. Потужності розгортаються в індустріальному парку "Фастіндастрі", що на Київщині. Після монтування обладнання там розпочинають випускати еко-упаковку.

Цей інвестпроєкт примітний ще й тим, що обладнання для промвиробництва вперше ввезли в Україну із застосуванням стимулів щодо імпортного мита та ПДВ, нещодавно впроваджених українським законодавством.

"Аврора", ритейлер

Ритейл-мережа магазинів "Аврора", яка домінує в сегменті магазинів формату "One Dollar store", стрімко розвивається в усіх куточках України, сягнувши понад 1200 торгових точок, з яких більш як третина відкрита торік. У цей період компанія інвестувала понад 700 млн грн в розвиток бізнесу, запуск нових розподільчих центрів та загалом розширення діяльності.

Мережа активно підтримує сотні локальних виробників, продукція яких представлена на полицях маркетів.

Цьогоріч "Аврора" продовжує зростати. Очікувана сума інвестицій становить понад більш як 500 млн грн. 

"Біосфера", виробник товарів для дому та засобів гігієни

Корпорація "Біосфера", відома як один з найбільших виробників товарів для дому, цього року вийшла на food-ринок, інвестувавши у проєкт з виготовлення чорного та зеленого чаю близько $20 млн. Відповідний цех корпорація запустила у Дніпрі. Вона скористалися унікальною можливістю зайняти велику нішу на українському ринку після вибуття з нього російських чайних компаній.

Серед актуальних інвестпроєктів "Біосфери", варто відзначити намір придбати газотурбінну установку потужністю потужністю 1,5 МВт, яка забезпечуватиме електроенергією найбільш енергоємні виробництва корпорації в Україні.

Нагадаємо, що вже під час повномасштабного вторгнення, у 2022 р., "Біофера" придбала австрійський бренд Alufix та його завод у Румунії. Це дозволило їй розширити представництво на європейському ринку, зокрема, з фольгою, харчовою плівкою та сміттєвими пакетами. Важливо, що до випуску продукції Alufix долучаються й українські підприємства корпорації.

Датагруп-Volia, телекомунікаційна компанія

Компанія Датагруп-Volia постійно інвестує в розвиток технологій. Так, у 2021-24 рр. вона продовжила інвестувати у будівництво — як в Україні, так і за її межами, а також у модернізацію об’єднаної мережі по всій нашій країни спільно з компаніями Cisco та Juniper.

У ці проєкти вкладено 173,86 млн у 2021 р., 289,61 млн у 2022-му, 354,5 млн у 2023 р. Це дало змогу повністю модернізовати IP-Core мережу та більше ніж удвічі підвищити  відмовостійкість опорної мережі. На ключових ділянках пропускна спроможність мережі збільшилася в 10 разів. Повністю модернізована телефонна мережа.

Понад 150 млн грн інвестували в енергонезалежність — автономність роботи обладнання в разі відключень електроенергії забезпечують сотні генераторів і тисячі акумуляторів. Компанія будує енергонезалежну мережу GPON у Києві, Вінниці, Львові та Харкові із подальшим масштабуванням на інші міста. За 3 роки у цей проєкт буде вкладено 1,5 млрд грн.

У 2024 р. має завершитися угода з придбання NJJ Holding компаній Датагруп-Volia і lіfecell із подальшим їх об’єднанням. Надалі відбудеться запуск значної програми з інвестиціями в мережу, ліцензії, обладнання та розширення інфраструктури фіксованого та мобільного зв'язку в Україні заради подолання цифрового розриву. Загалом це $1,5 млрд, в які входять сума угоди та інвестиційні зобов’язання на п’ять років.

У червні EBRD та IFC заявили, що планують виділити $435 млн на фінансування Датагруп-Volia, Lifecell після завершення угоди.

"Епіцентр", торговельна мережа і виробник

Стратегічним завданням "Епіцентру" зараз є продовження масштабних інвестицій в українську економіку. В 2022 р., попри шок перших місяців великої війни, обсяг вкладень компанії в основні фонди становив майже 6,4 млрд грн, у 2023-му – ще понад 7,8 млрд грн.

І це попри суттєве скорочення можливостей залучення кредитного капіталу. Наприклад, якщо у 2021 р. майже 25% капітальних вкладень були зроблені за рахунок кредитних коштів, то у 2022-му банки профінансували лише 8,7% інвестицій, а у 2023-му – 11,7%. Тобто в середньому близько 90% інвестицій під час війни компанія профінансувала власними коштами.

Попри всі складнощі, інвестиційний план групи компаній "Епіцентр" передбачає розвиток та будівництво до 2030 р. проєктів на загальну суму близько 100 млрд грн.

Інтерпайп, промислова компанія 

Українська промислова компанія "Інтерпайп", виробник безшовних і зварних труб та залізничної продукції, з оптимізмом дивиться у майбутнє, про що свідчить динаміка її капіталовкладень. Після падіння у 2022 р. до $21 млн компанія поступово нарощує капітальні інвестиції (CAPEX): результат 2023 р. — $31 млн, а першого кварталу поточного року — $13,09 млн (що вище в 3,9 раза, ніж за аналогічний період торік).

Більше того, "Інтерпайп" вибудовує масштабні стратегічні плани. Вона має на меті розширити електросталеплавильний завод "Інтерпайп Сталь", інвестувавши в проекти з виробництва плаского прокату понад $1 млрд. Частину з цих коштів виробник сподівається залучити через механізм Ukraine Facility.

"Київстар", оператор телекомунікацій

Компанія "Київстар" збільшує капітальні інвестиції, які у 2023 р. сягнули 6,4 млрд грн. Серед пріоритетних напрямів капіталовкладень — розвиток 4G і модернізація тисяч базових станцій по всій Україні, відновлення інфраструктури та посилення енергостійкості телекомунікаційної мережі. 4G-покриття сьогодні охоплює 95% мешканців підконтрольних Україні територій, і протягом двох років планується збільшити цей показник до 98%. 

Оператор розвиває цифрові сервіси, такі як Kyivstar TV і медична платформа Helsi, та розширює високошвидкісну мережу гігабітного інтернету. У B2B-сегменті компанія інвестує в інтеграцію хмарних сервісів обробки даних Amazon Web Services та Microsoft Azure, а також технологію Real-Time Kinematic.

Одним з пріоритетів для "Київстар" є стійкість мережі та відновлення зв´язку на звільнених територіях. Тому великі кошти вкладаються в модернізацію обладнання та будівництво нових вузлів зв`язку. Загалом за час повномасштабної війни "Київстар" побудував 5260 нових базових станцій LTE та модернізував близько 13200 наявних базових станцій. Компанія додала понад 4120 населених пунктів до покриття 4G.

Поступово мережі забезпечуються безперебійними джерелами живлення. "Київстар" інвестував близько 1 млрд грн (або понад $27 млн) в установку понад 2300 генераторів та 113 тис. акумуляторів, щоб надавати звʼязок в умовах відключень електроенергії.

Компанія також вкладається в дослідження і розробки, зокрема діджитал-продуктів, та розвиток персоналу — реінтеграцію ветеранів, підготовку та навчання для людей, що мали тривалу перерву в роботі, психологічну допомогу ветеранам та членам їх сімей.

"Метінвест", гірничо-металургійна група компаній

Попри колосальні втрати від окупації, руйнувань та перепон для експорту, Група "Метінвест" й після російського вторгнення не припинила потужні інвестиції, які тепер щороку становлять понад $300 млн.

Серед торішніх інвестпроєктів Групи відзначимо запуск нових лав із видобутку коксівного вугілля в Покровській вугільній групі, великі ремонти на "Каметсталі" і "Запоріжсталі" (від доменних печей до обладнання прокатних станів) та нарощування відміток хвостосховищ на Південному та Інгулецькому ГЗК.

"Метінвест" також вкладається в проєкти забезпечення стійкості на Північному та Південному ГЗК, робить капітальні ремонти приміщень для персоналу.

Компанія планує й поточного року зробити не менші інвестиції, ніж торік. Йдеться передусім про критично необхідні ремонти. Водночас про фінансування стратегічних проектів, зокрема зеленої і цифрової трансформації метпідприємств в Україні, можна буде говорити після завершення війни. 

"Укрнафта", нафтовидобувна компанія і оператор АЗС

Лідер видобувної галузі України ПАТ "Укрнафта" торік інвестувала до 5 млрд грн за основними напрямками — видобуток і сервіси.

Так, компанія високим темпом збільшує буріння: якщо раніше йшлося про відкриття однієї–двох свердловин, то в 2023 р. компанія зробила вісім, а цьогоріч планує вийти на 20 свердловин. Зокрема, йдеться про відновлення раніше ліквідованих свердловин за допомогою нових технологій.

За 2023 р. тільки незавершені капітальні інвестиції "Укрнафти" (в обладнання, будівництво тощо) збільшилися на чверть і становили понад 2 млрд грн на кінець періоду.

Цьогоріч компанія продовжує вкладати кошти у видобуток, Серед інших інвестицій у розвиток — закупівля і встановлення сучасного обладнання та оновлення мережі АЗС. У планах також побудувати не менш як 100 МВт газової генерації.

    Реклама на dsnews.ua