• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Війна Facebook проти Apple. Чим вона хороша для простих смертних

Два IT-гіганти готуються до війни — юридичної та медійної, ну а технологічна війна між ними йде вже давно

Між Facebook і Apple назрівав конфлікт з літа 2020 р.
Між Facebook і Apple назрівав конфлікт з літа 2020 р. / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Жаба і гадюка в Кремнієвій долині

Конфлікт, що почався минулого літа, стає все більш інтенсивним. Facebook готує до Apple антимонопольний позов, а Тім Кук і Марк Цукерберг публічно обмінюються випадами на адресу один одного.

Суть позову в тому, що Apple дає нечесні преференції своїх програм на App Store (єдиному місці, звідки їх може отримати користувач), виставляючи набагато більш жорсткі вимоги до сторонніх додатків. У наявності монополізм в рамках однієї технологічної платформи, і компанія Цукерберга буде доводити, що це шкодить і розробникам, і бізнесу.

Як пише NBCnews, два IT-гіганти виявилися втягнутими в боротьбу за конфіденційність даних і владу на ринку. Безпосередня причина — Apple вводить зміни своїх правил, які дозволять користувачам заборонити додаткам відслідковувати їх дані в інтернеті. Але ці зміни (вони вступлять в силу цієї весни) безпосередньо вплинуть на рекламний бізнес Facebook, обмеживши його здатність збирати дані про користувачів Apple. Тобто Apple подає цей крок як перемогу заради конфіденційності користувачів, Facebook же бачить в цьому зловживання владою на ринку.

Відповіддю гіганта соцмереж якраз і став антимонопольний позов, в якому Apple звинуватили у використанні свого App Store для тиску на конкурентів. "Ми вважаємо, що Apple веде себе антиконкурентно, використовуючи свій контроль над App Store для збільшення свого прибутку за рахунок розробників додатків і малого бізнесу", — сказала представник Facebook Ешлі Зенді.

Тут можна згадати, як ще в 2010 р. засновник Apple Стів Джобс на одній з конференцій в присутності Цукерберга провів велику відмінність між поглядами його компанії на конфіденційність і поглядами "деяких з наших колег в Кремнієвій долині". Тоді Джобс (він помер через рік) підкреслив, що у користувачів потрібно обов'язково запитувати дозвіл на збір їх даних: "Запитуйте їх. Запитуйте їх кожен раз. Примусьте їх сказати вам, щоб ви перестали питати їх, якщо вони втомилися від ваших запитань. Дайте їм знати, що саме ви збираєтеся робити з їх даними".

Напруженість між Apple і Facebook загострилася у 2018 р. після того, як гендиректор Apple Тім Кук почав попереджати про "промисловість даних" і про небезпеку втрати людьми контролю над своїми даними на користь компаній, які торгують ними заради свого прибутку. Випад на адресу самої-великої-соцмережі був занадто очевидний.

Реклама на dsnews.ua

У свою чергу, інформагентство Associated Press розповідає, що прийдешнє оновлення конфіденційності від Apple, яке може обмежити можливості таргетингу реклами в соціальній мережі, викликало публічний докір з боку Марка Цукерберга. В ході телефонної конференції він звинуватив Apple в тому, що вона захищає свої інтереси, а не інтереси користувачів.

Йому дійсно є що втрачати: Facebook завершила 2020-й стрімким зростанням доходів, оскільки люди залишалися вдома під час пандемії, а бізнеси тотально переходили на цифрову рекламу. Але компанія прогнозує проблеми в 2021 р., в тому числі через заходи, які вживаються громадянами і компаніями для захисту приватності.

Під час телефонної конференції з аналітиками Цукерберг заявив, що Apple швидко стає одним з найбільших конкурентів Facebook, почасти через її домінування в обміні повідомленнями на iPhone. За його словами, у Apple є всі стимули використовувати власну мобільну платформу, щоб заважати роботі конкуруючих додатків.

Насправді Apple скоро зажадає, щоб додатки запитували у користувачів дозвіл на збір даних про те, які пристрої вони використовують, і спеціальний дозвіл на відстеження їх активності в інтернеті. Facebook чинить опір змінам, заявляючи, що ці правила можуть скоротити доходи від реклами, орієнтованої на аудиторію Facebook.

Конфлікт ідеологій і конфлікт топ-менеджерів

Як пише The Wall Street Journal, глави Apple і Facebook — дуже різні люди. Тім Кук "вкрай закрита людина", яка доросла до крісла глави IT-корпорації до 50 років через управління логістикою і виробничими ланцюжками. 36-річний Цукерберг почав писати код Facebook ще в Гарварді в 20-річному віці, а 10 років тому і зовсім проголосив відсутність приватності "новою нормою життя".

Відносини Apple і Facebook різко зіпсувалися у 2015 р., коли керівництво соцмережі висловило претензії до ціни продуктів Apple і якості рекламного таргетування. Цукерберг звинуватив Кука в тому, що той особисто затримує схвалення оновлень Facebook в App Store.

У 2017 р. Кук і Цукерберг зустрілися на конференції топ-менеджерів IT-компаній, і там Цукерберг з ходу вивалив на Кука звинувачення в затримці оновлень і інші проблеми. Кук показав, що не готовий до поступок, і Цукерберг вирішив, що той поводиться різко і конфліктно.

У 2018-му відбувся грандіозний скандал з витоком особистих даних користувачів Facebook через компанію Cambridge Analytica. На питання про те, що Кук робив би зараз на місці Цукерберга, глава Apple відповів, що "ніколи не був би на його місці". Репліка викликали образу в Facebook — саме тоді у керівництва мережі виникла ідея антимонопольного позову і скарги на Apple антимонопольному регулятору. Цукерберг публічно відповів, що слова Кука "поверхневі і мають мало спільного з реальністю".

У тому ж році Apple оновила свій iMessage, додавши в нього функції соцмережі і захист спеціально проти збору даних Facebook. Також "яблучна компанія" змусила Facebook прибрати з App Store VPN-сервіс Onavo за те, що додаток направляв трафік користувача через сервери Facebook і дозволяв аналізувати його поведінку в Мережі.

У 2019-му з тієї ж причини Apple заборонила кілька внутрішніх дослідних додатків Facebook, включаючи ключовий Facebook Research. Додаток збирав найдокладніші дані користувачів за скромну плату, і його відключення прямо зашкодило розробкам соцмережі.

Ну а в 2020-му Apple оголосила про розробку вбудованого в iOS 14 просунутого менеджера особистих даних App Tracking Transparency (ATT). Одна з його функцій — вимкнений за замовчуванням ідентифікатор пристрою для рекламодавців, який можна включити тільки в явному вигляді по особливому оповіщенню пристрою Apple. Звичайно, більшість користувачів віддадуть перевагу тому, щоб залишити ідентифікатор вимкненим, що не дозволить нормально налаштовувати таргетовану рекламу — основу бізнесу Facebook.

У відповідь корпорація Facebook викупила цілі шпальти провідних газет під заяву проти Apple. Її суть зводиться до того, що соцмережа бореться за інтереси малого бізнесу, якому нова політика Apple нібито загрожує втратою 60% віддачі від рекламних витрат.

Питання грошей

Facebook може втратити більше 50% доходів від свого рекламного сервісу Audience Network після того, як Apple випустить iOS 14. Заробітків також позбудуться і рекламодавці, які використовують цей інструмент Facebook, пише CNBC.

Сервіс Audience Network від Facebook дозволяє рекламодавцям показувати свої оголошення за межами соцмережі. Для цього Facebook збирає інформацію про користувачів, таргетує рекламу і розміщує її в сторонніх додатках, отримуючи відсоток. Це стає можливим завдяки доступу до індивідуального ідентифікаційного номеру пристрою (IDFA) — він допомагає краще зорієнтувати рекламу і оцінювати її ефективність. Але саме цю можливість хоче відключити Apple.

На кону величезні гроші: сьогодні як мінімум 1 млрд людей по всьому світу хоча б раз на місяць бачать рекламу від Audience Network. Точних цифр про те, який відсоток користувачів соцмережі використовують смартфони на iOS, немає. Однак в офіційному блозі Facebook вже з'явився запис з не найкращими прогнозами щодо цього.

"Не дивлячись на те, що на даний момент складно кількісно оцінити вплив виходу iOS 14, в ході тестування ми побачили більш ніж 50%-ве падіння доходів Audience Network, — пишуть представники соцмережі. — Насправді вплив iOS 14 на Audience Network може бути набагато більшим, тому ми працюємо над короткостроковими і довгостроковими стратегіями підтримки рекламодавців".

Apple, в свою чергу, запевнила малий бізнес, що запуск ATT насамперед вплине на дохід великих компаній, оскільки в першу чергу саме їм приносить користь масовий збір даних. Найбільше звинувачень в зборі даних про активність в інтернеті для таргетингу реклами дісталося Facebook. "Керівники Facebook ясно дали зрозуміти, що мають намір зібрати якомога більше даних для розробки та монетизації докладних профілів своїх користувачів, і це ігнорування конфіденційності користувачів продовжує розширюватися, охоплюючи все більше їх продуктів", — говорять в Apple.

У Facebook відповідають: мовляв, Apple використовує своє домінуюче становище на ринку, щоб самій збирати дані, поки їх конкуренти не можуть цим же займатися. Тобто мова йде не про конфіденційність, а про прибуток.

Хто на чию ділянку вліз?

Ще одна причина бізнес-війни між Apple і Facebook — те, що компанії все більше конкурують не тільки за увагу користувачів, але і безпосередньо за їх гаманці — випускаючи конкуруючі продукти. Про те, що Apple все більше робить ставку не на комп'ютерне "залізо", а на контент, ми вже писали. І на цьому полі "яблучна компанія" стає прямим конкурентом найбільшої соцмережі — Facebook теж інвестує в створення контенту чималі гроші.

Починають компанії конкурувати і в сфері фінансових послуг. Запущена два роки тому Apple Card — це, по суті, кредитна або дебетова картка всередині платіжної системи Apple Pay. Facebook, в свою чергу, замахується на свій шматочок відразу всієї світової фінансової системи. Поки з чималими труднощами, але все ж...

І так по багатьох напрямках. Аж до того, що Facebook розробляє розумні годинник, які збирається представити на ринку у 2022 р. Тобто готує прямого конкурента Apple Watch. Смарт-годинник стане частиною зростаючої апаратної екосистеми гіганта соціальних мереж, в яку вже входять гарнітури віртуальної реальності Oculus, смарт-дисплеї Portal і інші розробки.

Що краще для нас з вами?

За великим рахунком, мова в суперечці Facebook і Apple йде про несумісні концепції інтернету майбутнього. Facebook націлилася на монетизацію даних користувачів на всіх можливих пристроях і платформах, а Apple декларує захист приватності, але всередині своєї — закритої для інших компаній — екосистеми. Як то кажуть, "обидва варіанти гірше".

Відомий британський фахівець в області кібербезпеки Зак Доффман порівняв, скільки збирають даних різні месенджери на його iPhone. Як з'ясувалося, Facebook цікавиться просто-таки величезною кількістю інформації, тим самим зводячи нанівець приватність користувача.

На зображенні нижче в порівнянні: скільки і якої інформації збирають, відповідно, Facebook Messenger, WhatsApp (теж належить Facebook), iMessage (власний месенджер Apple) і анонімний месенджер Signal.

Собираемые мессенджерами данные
Зібрані месенджерами дані

Наочне порівняння, скажемо чесно, виявляється зовсім не на користь продуктів від Facebook.

Все це чудово знають і в американських антимонопольних відомствах, і в Конгресі, де вже проводилися капітальні слухання на тему надмірно великого впливу IT-гігантів на суспільство і економіку. З огляду на настрої законодавців і готовність чиновників розділити Facebook (а також Apple, Amazon і інших гігантів) на кілька конкуруючих компаній, їх топ-менеджерам напевно доведеться піти на поступки. З дуже високою ймовірністю можна припустити, що наступні версії Facebook Messenger, WhatsApp і Instagram збиратимуть про нас набагато менше інформації: стараннями Тіма Кука до надлишкової обізнаності дітищ Цукерберга привернуто надто багато публічної уваги.

Ну а Apple, дуже ймовірно, з тих же причин (тиск антимонопольних органів) доведеться зробити свій магазин додатків більш відкритим для інших виробників, а може навіть — дозволити користувачам самим встановлювати програми на свої пристрої, взявши їх з будь-якого джерела.

    Реклама на dsnews.ua