• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Що приховує Apple. Коли з’явиться VR-гарнітура, яку ми так чекаємо, і що вона вмітиме

Девайс, що компанія готує вже сім років, майже готовий. Що на сьогодні відомо про нову гарнітуру, скільки вона буде коштувати і кому стане в нагоді?

Реклама на dsnews.ua

Пристрій під кодовою назвою N301 фігурує у плітках та чутках навколо Apple ще з 2015 року. Сьогодні ми маємо апогей цієї історії. Ще у травні Марк Гурман з Bloomberg, головний постачальник сенсаційних новин про кухню Apple, повідомив, що раді директорів компанії було презентовано прототип майбутньої VR-гарнітури і навіть розкрив деякі подробиці про дейвайс. Багато хто з експертів поспішив проанонсовуати презентацію гарнітури на щорічній конференції Apple WWDC у червні, хоча б якогось натяку на продукт чекали під час презентації iPhone 14 у вересні, але – ні звуку, ні малюночка. Не готова, щось пішло не так? Останні патентні заявки Apple свідчать про інше. Вочевидь, ковідна історія відбилася на темпах роботи, тому раніше озвучені строки порушено, але чекати супертаємну розробку з Купертіно варто з дня на день.

Звісно, якщо її взагалі варто чекати. Колись Apple вдалось вдруге вигадати смартфон у світі вже існуючих смартфонів, але чи вдасться компанії провернути цей фокус знову, коли VR-гарнітура – невід’ємний шоу-атрибут кожного достойного івенту з більше, ніж десятьма гостями?

Почнемо з того, що насправді йдеться не зовсім про VR-гарнітуру і це відразу вибиває Apple зі струнких рядів конкурентів. VR – це максимальне занурення у віртуальну реальність, найкращий приклад – геймерські гарнітури, що дозволяють вам битися з динозаврами у натуральну величину. AR – доповнена реальність, тут кращим прикладом мали б стати Google Glass, якби цей проєкт не провалився так жахливо. А от Apple обіцяє нам гарнітуру MR — mixed reality, тобто змішаної реальності, що поєднує VR та AR. Як мінімум, коли йдеться про її перший гаджет, який поки що умовно будемо називати N301 або Apple Reality Pro. Адже за інсайдерською інформацією, наразі у Apple у розробці аж три девайси, N301, N602 та N421, і саме перший показували Тіму Куку в травні як майже готовий для продажу. У серпні Apple запатентувала назви Reality Pro, Reality One та Reality Processor, і схоже, що ці назви будуть використовуватися саме для переводу N301 у товарну номенклатуру. Чи існують насправді N602 та N421? Буде дуже дивно, якщо ні: над проєктом під керівництвом віце-президента Apple Майка Роквелла сім років працювало біля 2000 спеціалістів, вони мають якось виправдати витрачені час та гроші. Але більшість інформації наразі стосується саме дебютного приладу, Apple Reality Pro.

Гарнітура змішаної реальності від Apple – це не окуляри, а прилад, зовні схожий на маску для дайвінгу. Проте вага девайсу – наче з іншого класу. 150 грамів – це трохи більше, ніж звичайні смарт-окуляри. А гарнітура HoloLens 2 від Microsoft, що також працює у світі змішаної реальності, важить аж 566 грам. Це повністю бездротовий девайс, його власник має відчувати повну свободу пересування. Звісно, тут відразу постає питання про час автономної роботи, але щодо цього поки інформації немає. Повне занурення у світ віртуальної реальності без відриву від краси цього світу забезпечують чи то 14, чи то 15 камер – за останніми даними, в Apple Reality Pro вісім камер VR, одна для спостереження за навколишнім світом і шість камер "інноваційної біометрії", тобто тих, що слідкують за очима та рухами носія. Основні дисплеї – MicroLED з роздільною здатністю 4000х4000 кожний. Проскакувала інформація про повноцінне 8К, але більшість аналітиків все ж вважає цей показник недосяжним, та й 4000х4000 — це дуже круто. Знову ж таки, у HoloLens 2 – 2048х1080 пікселів, а в Oculus Quest 2 1832x1920. Про частоту оновлення екрану інформації теж поки немає, але це буде явно більше 90 Гц: розробники мають усунути навіть потенційний ефект заколисування.

Реклама на dsnews.ua

Чому використано термін "основні дисплеї"? Бо будуть ще екрани периферійного бачення – AMOLED з нижчою роздільною здатністю: картинка з боків буде трохи розмитою, щоб ви могли зосередитися на основному дійстві.

Процесор – безумовно свій, Apple Silicon, найвірогідніше – чип М2 з 16 Гб оперативної пам’яті. Це схоже на правду ще й тому, що ця система з чотирма основними високоефективними та чотирма енергозберігаючими ядрами настільки ефективна, що побудований на ній MacBook Air навіть не потребує охолодження – а для такого компактного приладу, як гарнітура, це набагато важливіше. Втім, за іншою версією, чипів буде два, а не один. Перший забезпечить основну обчислювальну потужність, другий керуватиме датчиками пристрою, в такому випадку можна очікувати чип M1 Pro, як у MacBook Pro. Додамо Wi-Fi 6Е з діапазоном 6 ГГц, свою особисту операційну систему RealityOS і отримаємо дуже потужну та яскраву штукенцію, яка… орієнтована не на ігри.

З оглядом на принципове нехтування Apple геймерського світу протягом всієї історії компанії, ці заяви здаються вельми правдоподібними. Apple Reality Pro – це вам не іграшки. Є багато інформації про те, як гарнітура Apple має відслідковувати рух кінцівок користувача – за допомогою оптики, з використанням спеціальних затискачів на пальцях, навіть за допомогою двох годинників Apple Watch (цікаво, але якось тупо). І жодної – про коннект з ігровою гарнітурою. Звісно, можна грати і просто розмахуючи руками, але схоже, річ дійсно не про те. Але ж для чого тоді?

Як зазначив той самий Марк Гурман, Apple не збирається будувати власний мета-всесвіт, і гарнітура компанії призначена для більш утилітарних цілей. Яких? В першу чергу – для традиційних сфер використання технологій змішаної реальності – навчання, дистанційної роботи, військової підготовки, інтерактивного управління контентом, у медицині, промисловості і таке інше. Більше ґрунту для фантазій надають патенти, зареєстровані Apple у вересні. Якщо вони реєструвались не тільки для того, щоб вразити інсайдерів, MR-гарнітура Apple дасть власникові змогу бачити невидимі речі – наприклад, витоки газу чи сигнали Wi-Fi, з її допомогою музиканти зможуть налаштовувати інструменти через малюнок звукових хвиль, пожежні – бачити ореол тепла для виявлення джерела пожежі навіть через стіни. Поєднання режимів AR та VR дасть змогу "бачити" речі за закритими дверцятами шафи – запам’ятовуючи картинку з того моменту, коли вона була відчинена. Важко уявити, що хтось придбає MR-гарнітуру, щоб краще розташувати маршрутизатор Wі-Fi у будинку чи шукати цукор, не відкриваючи шафу, але ці патенти – тільки додаткові можливості до вже звичних перспектив, що обіцяють VR- та AR-гарнітури.

Аналітик Apple Мін-Чі Куо у серії своїх твітів стверджує, що медіа-захід з презентацією MR-гарнітури заплановано на січень 2023 року, замовити пристрій можна буде у другому кварталі, а на полицях магазинів він з’явиться напередодні Apple WWDC, тобто на початку літа. Спочатку йшлось про вартість гарнітури біля 3000 доларів, що ставить її на одну сходинку з HoloLens 2 від Microsoft ($3500). Проте здається, це трохи забагато, бо три тисячі – це вже ціна з сегменту девайсів для професіоналів та спеціалістів, а Apple звично грає на іншому полі. Вартість, що спочатку була озвучена тим самим Куо у 1000 доларів виглядає зовсім фантастичною, тож і сам Куо згодом "трошки" скорегував свій прогноз, і Марк Гурман підтвердив іншу цифру – 2000 доларів США.

    Реклама на dsnews.ua