Євген Магда: Зеленський мав почати з паспортів чиновників, а не мешканців ОРДЛО

Про контраверсійні заяви президента Володимира Зеленського щодо громадянства українців на окупованих територіях та зневіру влади в реінтеграції Донбасу "ДС" поспілкувалась з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Директор Інституту світової політики Євген Магда

"ДС" Президент Зеленський заявив, що ті, хто зараз живе на окупованій території Донбасу, повинні визначитись, вони українці чи росіяни, і якщо росіяни, то їхня дорога лежить до держави-агресора. Це схоже на жест відчаю, бо влада не може вплинути на роздачу російських паспортів на окупованих територіях? Чому така заява Зеленського з'явилась саме зараз?

Є.М. Ця заява має викликати підтримку патріотичних кіл, адже Володимир Зеленський, який в побуті російськомовний, в ефірі каналу ДОМ саме цією мовою закликає громадян України на окупованих територіях робити вибір. А поліцейський режим там досить потужний, тобто контроль над пересічними особами на окупованій території і Криму і Донбасу дуже жорсткий.

Коли вже роздано понад 600 тис. російських паспортів, говорити, що нібито вони мають вибрати громадянство — недалекоглядний жест. Хоча б тому, що його використає російська пропаганда, і використає доволі інтенсивно. Тобто, користуючись тим, що Володимир Зеленський — президент України, російська пропаганда (а вона на окупованих територіях практично панує), буде доводити людям, що вони не потрібні Україні, що Зеленський каже "давайте, забирайтеся". І це зараз розійдеться телеграм-каналами, російськими медіа. Перш, ніж робити таку заяву, президенту треба було хоча б формально ініціювати якісь заходи для переселенців, показати в телевізорі скажімо, щасливу історію переселення людини з території ОРДЛО в Україну. Наскільки я розумію, таких щасливих історій в активі немає.

"ДС" Натомість в Раді є законопроект, що пропонує відбирати громадянство в українців, які отримали російський паспорт. Також була пропозиція вводити категорію "негромадян", за прикладом країн Балтії. Який з цих варіантів має право на життя, близький до наших реалій?

Є.М. На сьогоднішній момент всередині України є достатньо велика кількість людей з паспортами інших держав. Тобто, якщо ми ведемо лінію на виключно українське громадянство і хочемо влаштовувати таке показове "шмагання", то його потрібно починати з українських чиновників, які приймали присягу державі Україна, маючи при цьому в кишені паспорт іншої держави. Якщо ми будемо позбавляти громадянства України тих, хто взяв російський паспорт, — не думаю, що це сильна політична позиція, бо багато людей змушені брати російський паспорт, адже вони проживають в сірій зоні і бути абсолютно безправними — зовсім невесела перспектива.

Маємо розуміти, що в процесі реінтеграції, очевидно, потрібен і батіг, і пряник. Батіг я бачу, а де пряник, в чому полягає і який він? Здається, навесні був приклад (не знаю, чи він правдивий), що дівчина ледь не через мінні поля перейшла через ОРДЛО на підконтрольну територію — це, можливо єдиний випадок. А чи маємо ми конкретну програму, окрім того, що дозволяємо абітурієнтам ОРДЛО і Криму вступати в українські університети на пільгових умовах, чи є у нас інші подібні кроки? Адже не всі люди, які проживають в умовах окупації, є посібниками окупантів. Якщо ми будемо усіх сприймати як колаборантів, то процес реінтеграції для нас може зіткнутися з дуже серйозними труднощами.

"ДС" Чи не свідчить заява президента про те, Банкова зневірилась в реінтеграції Донбасу остаточно?

Є.М. Роздача російських паспортів в ОРДЛО — не благодійна акція, а інструмент для забезпечення обрання на виборні посади людей, які воювали проти України або брали активну участь в роботі окупаційної адміністрації, з метою просування їх до Держдуми , а потім в ПАРЄ. І цей сценарій є для мене досить очевидним, але вочевидь незрозумілий для Банкової.

Тому будь-які заяви президента в нинішній конструкції влади викликають доволі серйозні питання. Якщо ми готові так легко відмовлятися від своїх громадян — чи не призведе це до територіальних поступок. А якщо вони будуть по Донбасу і Криму (бо такі ідеї виникають ще з 2014 року), чи не підштовхне це до спалаху сепаратизму в інших регіонах нашої країни, які на сьогодні є цілком стабільними і мирними? Такі моменти є дійсно значним викликом, на який потрібно реагувати.

"ДС" Довгий час побутували великі сподівання на те, що Вашингтон за нової адміністрації активно впливатиме на ситуацію на Донбасі, проте цього наразі не відбувається. Можна констатувати, що це був черговий карго-культ?

Є.М. Дуже прикро спостерігати, як в українському політикумі 20-річна віра в силу Будапештського меморандуму обернулась у віру приєднання до Нормандського формату США, які стануть його активними учасниками. Але є питання, на яких підставах вони мають це зробити. Зрозуміло, що для цього потрібна згода всіх учасників процесу. І незрозуміло, з якої причини має на це погодитись Росія. Якщо вона на це погодиться, то що вона для себе отримає навзамін? Очевидно, що вона наполягатиме, аби у перемовинах взяли участь представники "ЛНР" та "ДНР", інших варіантів немає.

Тому ілюзія, що добрий американський дядечко візьме все у свої руки і буде вирішувати проблеми України, марна. Але якщо така логіка й існувала, то говорити про можливе розвертання у бік Китаю, що ми можемо змінювати свою політику і відмовлятися від реформ, а Пекін надасть нам фінансову допомогу просто так, можна було лише десь в кулуарах і пошепки. А не висловлювати ці контраверсійні думки так, щоб їх могли потім широко тиражувати.