• USD 28.4
  • EUR 33.7
  • GBP 37.8
Спецпроєкти

Євросоюз попередив, що Україна втратить безвіз через рішення Конституційного суду

Реклама на dsnews.ua

Через рішення Конституційного суду України про діяльність антикорупційних органів Європейський союз може призупинити дію безвізового режиму і надання макрофінансової допомоги

Про це йдеться в листі посла України при ЄС Миколи Точицького на адресу віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиной, інформує "ДС" з посиланням на "Українську правду".

Відзначається, що прийняті КСУ і Окружним адміністративним судом міста Києва рішення про діяльність антикорупційних органів не залишилися без уваги європейських партнерів і викликали стурбованість Європейської служби зовнішніх дій і Єврокомісії, які в черговий раз звернули увагу на те, що питання боротьби з корупцією є пріоритетним в порядку дня реформ в Україні, а незалежні антикорупційні органи — квінтесенцією успішної, правової, демократичної, інвестиційно привабливої України.

"Як поки неофіційно відзначають наші контакти, рішення Конституційного суду України No 13-р/2020 року, яка скасувала ключові антикорупційні повноваження НАПКА, кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, є достатньою підставою для початку запуску Європейською комісією механізму тимчасового призупинення дії безвізового режиму", — йдеться в листі.

Одним з офіційних тригерів для запуску механізму призупинення дії безвіза є відхід третьої держави від критеріїв, в результаті виконання яких був введений безвізовий режим.

У листі вказується, що незалежність, інституційна спроможність і стійкість інфраструктури, перш за все антикорупційної, є критерієм досягнення ряду короткострокових і стратегічних цілей у відносинах з Європейським Союзом, серед яких:

- збереження безвізового режиму поїздок громадян України в ЄС;

- співпраця з Міжнародним валютним фондом, що є передумовою отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС в розмірі 1,2 млрд євро, покликаних забезпечити фінансово-економічну стабілізацію в нашій країні;

- інтеграція в енергетичний ринок ЄС (мова йде про незалежність НКРЕКУ)

- поширення на Україні режиму внутрішнього ринку в сфері телекомунікацій, укладення угоди про взаємне визнання електронних довірчих послуг (незалежність НКРЗІ)

- інтеграція в єдиний цифровий ринок (незалежність Національного офісу інтелектуальної власності) і ін.

"З огляду на зазначене та з метою запобігання розвитку несприятливої сценарію, пропонували б в стислі терміни створити робочу групу високого рівня з розробки змін до Конституції України, в якій би також увійшли представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, суддівського самоврядування, наукових кіл і громадянського суспільства ", — йдеться в листі.

Підкреслюється, що ключовим завданням зазначеної робочої групи слід визначити обробки змін до Конституції України, які, серед іншого, передбачали повноваження Верховної Ради створювати державні органи зі спеціальним статусом.

Як писала "ДС", 27 жовтня КСУ визнав неконституційним положення про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, а також забрав частину контролюючих функцій у Нацагентства по запобіганню корупції. Зокрема, скасовано право НАПК вести моніторинг доходів і витрат суддів.

Представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський заявив, що це рішення може нести загрозу євроінтеграції України, в тому числі безвізовому режиму з ЄС. А постійний представник Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря підкреслила, що рішення прийнято "з кричущими процесуальними порушеннями" і є "сумнівним за змістом".

В Офісі президента заявили, що глава держави скористається правом законодавчої ініціативи і відновить кримінальну відповідальність за невнесення відомостей про майновий стан в декларацію, а також поверне контролюючі функції антикорупційним органам.

    Реклама на dsnews.ua