• USD 36.6
  • EUR 39.2
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Тетяна Брюханова: На часі — утримання команди, ефективні програми мотивації і турбота про персонал

HR-директор мережі "Фокстрот" про рік роботи в реаліях війни, навчання і мотивацію персоналу 

Тетяна Брюханова
Тетяна Брюханова
Реклама на dsnews.ua

— Тетяно, розкажіть, будь ласка, якими були головні рішення в перші дні війни?

— Звісно, на той момент першочерговим завданням бізнесу було зберегти життя і здоров’я нашого персоналу. Зокрема допомогти співробітникам з евакуацією з потенційно небезпечних регіонів та забезпечити їх тимчасовим прихистком. Там, де це доцільно з огляду на безпеку, необхідно було утримати персонал і продовжити операційну діяльність, щоб мати можливість сплачувати заробітну плату, податки і допомагати ЗСУ.

У березні ми організували кілька рейсів з Києва до Львова, щоб надати співробітникам та їхнім родинам можливість облаштуватися в західному регіоні або виїхати закордон. Для них на базі наших магазинів у Львові, Луцьку та Ужгороді були облаштовані хостели для тимчасового або постійного проживання до 100 осіб. Працівників компанії, що евакуювалися із зони бойових дій, влаштовували на роботу у працюючих магазинах.

Ми вчасно виплатили заробітну плату одразу після вторгнення. А також матеріально підтримали співробітників з тих регіонів, які опинилися у зоні бойових дій або в тимчасовій окупації  – це близько 10% працівників.

— Які зміни відбулися у компанії у напрямку HR протягом року, як змістилися пріоритети?

— Протягом першого року війни була велика кількість зовнішніх обставин, які вплинули на наші дії та рішення. Уже на початку війни ми втратили центральний склад в Гостомелі, який забезпечував усю мережу товаром, і низку магазинів, що опинилися у прифронтовій лінії, на тимчасово окупованих територіях або під прямими ударами ворожих ракет.

Реклама на dsnews.ua

Частина роздрібного персоналу фізично залишилася без роботи (зруйновано магазин, тимчасово закрито через загострення бойових дій тощо) і потрібно було вирішувати питання подальшого працевлаштування або ж скорочення. Частина співробітників виїхала за кордон, не маючи змогу працювати, і ми шукали варіанти, щоб закрити або ж суміщати "вакантні" місця. Також у березні були труднощі з організацією роботи контакт-центру, який у нас територіально розташований у Сумах — місті, що постійно було під обстрілами. Але завдяки злагодженій роботі менеджерів підрозділу, вже за кілька тижнів ми повністю відновили його роботу.

Із роботою офісного персоналу було дещо простіше: він мав змогу працювати віддалено з будь-якої безпечної точки (ці процеси у нас були налаштовані під час пандемії). Але через втрату активів та призупинку багатьох бізнес-процесів, ми змушені були провести оптимізацію. Зізнаюся, це було одним із найважчих рішень за час війни і великим викликом у подальшій роботі, оскільки на співробітників додатково покладалися суміжні, інколи не властиві функції. Разом з тим, це дало можливість відчути нам, що немає завдань, яких неможливо навчитися, це зробило нас ще сильнішими та відповідальнішими один за одного і за компанію в цілому. Гнучкість та адаптивність стали головними soft і hard skills кожного співробітника.

Наприклад, якщо говорити про HR-команду, то відділ навчання був змушений взяти на себе частину корпоративної культури, відділ з підбору й адаптації персоналу та відділ оцінки тимчасово розділили внутрішні комунікації.

Тобто це був постійний процес змін і перестановки доданків, ми працювали на випередження, щоб прорахувати наступний період на один-три місяці. Рухалися маленькими кроками, але поступово нарощували обсяги, щоб відштовхнутися і вийти на той рівень, на якому ми перебуваємо зараз.

— Що стало тією відправною точкою, коли ви розпочали "новий відлік" у житті компанії?

— Напевне, як і кожного українця, нас надихають успіхи ЗСУ та в цілому віра в перемогу. Адже всім, що зараз можемо робити, ми завдячуємо нашим захисникам. Саме тому після звільнення Київщини і Чернігівщини ми одразу почали там відновлювати наші магазини і роботу сервісних центрів, шукати нові сценарії, щоб, не закриваючи торгівельну точку, задовольнити покупців технікою і сервісом, а частину персоналу роботою.

Уже влітку, з червня, повернули такий важливий елемент, як навчання. Це були курси зі знання товару, професійних навичок і додаткових знань, організовані для різних категорій керівників і співробітників роздробу. Тоді ж у нас з’явився внутрішній телеграм-канал про навчання "Фокстрот-розумник". Актуалізували блок з ділової комунікації всередині компанії, а також запустили курс із підвищення знань української мови. Програма складалася з п´яти модулів, і результати нас справді вразили: якщо стартове тестування успішно склали 66% працівників, то фінальне — вже 85%. Загалом до проєкту з удосконалення української долучилося 90% працівників компанії.

Завдяки міксу зусиль, готовності персоналу до нових викликів, а також тісній співпраці з партнерами нам вдалося успішно провести сезон високих продажів з додатковою мотивацією і увійти у новий фінансовий рік.

— Чи змінився підхід у внутрішніх комунікаціях? Як підтримуєте ментальне здоров’я персоналу?

— Безумовно, один із важливих фокусів у цей час — підсилення внутрішніх комунікацій в компанії і підтримка психічного здоров’я. Серед наших цінностей — турбота як про покупців, так і про команду.

Щоб бути на постійному зв’язку з командою, окрім уже наявної платформи у Facebook, ми запустили телеграм-канал. Публікуємо там звернення нашого СЕО — Олексія Зозулі, інтерв’ю топ-менеджерів, різноманітні новини, історії наших працівників, що вступили до лав ЗСУ (ми їх називаємо #ротаФокстрота), цікавинки, вакансії, інфографіку тощо. Проводимо різноманітні конкурси й розіграші до свят, комунікаційно і власним прикладом підтримуємо ініціативи співробітників щодо допомоги ЗСУ. Залучаємо персонал до культурного контексту, запровадивши рубрику "Спадщина", де розкриваємо важливі факти з історії України та розповідаємо про відомих постатей.

Для нашої компанії актуальна тема піклування про психічне здоров’я працівників. Саме тому "Фокстрот" як учасник спільноти "Бізнес без бар’єрів" підтримав ініціативу Першої леді України і долучився до навчання тренерів за курсом управління стресом "Самодопомога Плюс". На його основі створено електронний курс "Самодопомога+", що дозволяє зберігати психологічне здоров’я співробітників. Він уже доступний на внутрішньому порталі "Фокстрот" для кожного охочого працівника. І надалі будемо розвивати напрямок безбар’єрності як невід’ємного елемента сучасності.

Окрім внеску компанії в допомогу державі (виділено 14,5 млн грн технікою протягом року війни), ми також підтримуємо корпоративне волонтерство. Наші колеги регулярно долучаються або самостійно організовують допомогу ЗСУ та постраждалим від російської агресії українцям. Приміром, збирали речі та побутову техніку для 14 сімей з сіл Макарівського району, виготовляли окопні свічки й передавали на передову, проводили аукціони за донати і купували найсмачніший український продукт — сало для наших захисників.

— Чи будуєте перспективні плани розвитку HR-процесів? Що очікуєте від нового сезону?

Насправді, планів чимало. Повернення до програм розвитку, робота з проектами, які необхідні для оптимізації процесів, індексація заробітної плати, запровадження додаткових мотивацій та конкурсних програм.

Плануємо значну увагу приділяти утриманню команд, турботі та мотивації (матеріальній і нематеріальній) співробітників. Для цього поновлюємо рейтинг найкращих та атестацію, що дозволяє підвищити дохід для директорів, професіоналів із продажів та знавців продукту. Плануємо відновити мотиваційну програму і повернутися до проєкту з визначення ефективності і продуктивності, що направлений на оптимізацію процесів як для компанії, так і для працівника.

Також розробляємо низку заходів щодо адаптації до нового життя працівників, які повернуться з лав ЗСУ до нашої команди.

Ми й надалі будемо тримати фокус на одній із цінностей бренду — клієнтоорієнтованості та сервісах компанії. Ми прагнемо надавати якість обслуговування, що перевищує очікування клієнта.

— Що вважаєте головним здобутком компанії у роботі з персоналом?

— Краще сказати: здобутком усієї компанії за цей рік є команда, завдяки якій вдалося не лише залишитися родиною "Фокстрот", а й подолати труднощі, зберегти бізнес, активно працювати над розвитком, вступити в новий фінансовий рік з новими планами і амбіціями.

    Реклама на dsnews.ua