• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Андрій Гріненко: В регіонах зростає попит на заміну застарілої інфраструктури тепломереж котельнями на біомасі

Генеральний директор і співзасновник Clear Energy Group про зростання попиту на енергію з біомаси, управління полігонами твердих побутових відходів і розширення регіонів присутності компанії.

Реклама на dsnews.ua

— Яким був для вас 2021 рік? "Зелена повістка" стає дедалі актуальнішою, чи допомагає це вашому бізнесу?

— 2021 рік, як і попередній, був непростим для "зеленої" енергетики. Причина така ж сама: слабка фінансова дисципліна виплат Гарантованого покупця та неоплачені борги за попередні періоди. Але те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Ми будуємо нові біогазові станції та облаштовуємо полігони твердих побутових відходів (ТПВ). Також цього року у проєктному портфелі з’явилися дві великі станції на біомасі в Овручі та Славутичі. Всупереч всім складнощам, продовжуємо залучати до компанії висококласних енергетиків та інших професіоналів. Сьогодні штат Групи компаній складає понад 700 спеціалістів.

— Чи стала енергія з біомаси більш затребуваною в ситуації постійного зростання цін на енергоносії? Різке здорожчання газу вам допомогло?

— Енергетичні об’єкти створюються та експлуатуються попри кон’юнктуру енергоринку. Головний орієнтир — затверджена Кабміном "Енергетична стратегія України до 2035 р.". Саме у цьому документі зафіксовано ціни на продаж "зеленої" енергетики. І коригування залежно від вартості газу там не передбачено.

У регіонах же став помітний запит на заміну застарілої інфраструктури тепломереж на котельні на біомасі. Адміністрації низки міст, зіткнувшись із різким підвищенням вартості газу, тепер шукають компанії, які змогли б створити їм нову теплову інфраструктуру на базі відновлюваних джерел енергії. Думаю, справжнє зростання подібних проєктів ми побачимо вже наступного року після закінчення цього непростого опалювального сезону.

— Чи у 2021 році ви розширювалися географічно, на нові регіони України? Чи є такі плани на 2022 рік?

— Географія наших проєктів справді розширюється. У 2021 році було запущено біогазову станцію під Тернополем, розпочато роботи з дегазації Львівського полігону ТПВ. Також Групою компаній взято під управління два великі об’єкти на біомасі — Поліська ТЕС в Овручі та Сіверська ТЕЦ у Славутичі. Триває підготовка до запуску теплових котелень на трісці в Чернігові та Житомирі.

Реклама на dsnews.ua

У 2022 році ми продовжимо роботи з облаштування Одеського полігону ТПВ, у тому числі зі створення там сортувальної лінії та заводу з енергоефективної утилізації відходів. І, звичайно, будемо запускати нові об’єкти на біогазі та біомасі.

— Теплові електростанції, біогазові електростанції, газифікатори, вітрові електростанції, сонячні електростанції — який напрямок виявився найбільш успішним у 2021 році? А який напрямок ви бачите найбільш перспективним для себе?

— Для нашої компанії найбільш перспективними виглядають проєкти на біогазі, біомасі, а також у сфері управління полігонами.

Дегазація — обов’язковий для полігонів ТПВ процес, під час якого звалищний газ, що виділяється з органіки, спалюється і з нього генерується електроенергія. Згідно з державними будівельними нормами кожен полігон ТПВ має бути оснащений станцією дегазації. В Україні ми є флагманом цього напряму.

Проєкти на біомасі — майбутнє української енергетики. В умовах постійного зростання цін на енергоносії потрібно мати стабільне джерело вироблення енергії. І це ідеальне рішення для регіонів із розвиненою деревообробною промисловістю.

Управління полігонами ТПВ на сьогодні є найбільш недооціненим напрямком розвитку енергетики в Україні. Цивілізований світ давно вже отримує енергію із виготовленого з відходів відновленого палива — RDF. І для України ці технології мають великий як внутрішній, так і експортний потенціал. Сподіваюсь, інвестори та чиновники незабаром звернуть увагу й на цю енергосферу.

Загалом Україна заявляє, що прагне слідувати загальносвітовій тенденції Green Deal: відмовитись від викопних джерел у бік відновлюваних та декарбонізації. Головне, щоб у діях чиновників було менше популізму та порожніх декларацій і якнайбільше реальних кроків щодо підтримки "зеленої" енергетики.  

    Реклама на dsnews.ua