• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Володимир Омелян

Дипломат, міністр інфраструктури України (2016-2019 рр.), політичний експерт

фото володимира омеляна
Володимир Омелян / УНІАН
Зміст

Освіта і початок карʼєри

Володимир Володимирович Омелян народився у Львові 30 січня 1979 року.

Неповну вищу освіту Омелян отримав у 2000 році, закінчивши Львівський національний університет ім. Івана Франка (бакалавр) за спеціальністю "Фінанси, міжнародні відносини". Повну вищу освіту він отримав вже наступного року в університеті "Львівська політехніка" (спеціальність "Економіка і підприємництво").

Свою трудову діяльність Омелян почав у дипломатичній сфері у 21 рік. З жовтня 2000 по квітень 2001 рр. працював у відділі НАТО та Західноєвропейського союзу (ЗЄС) Управління євроатлантичної інтеграції Міністерства закордонних справ України. На цей час він вже переїхав до Києва.

Згодом Омелян працював аташе відділу НАТО та європейської безпеки в Департаменті з питань політики та безпеки МЗС України, а також аташе Групи планування, координації та контролю Кабінету міністра закордонних справ.

В період з серпня 2002 по листопад 2006 рр. працював у Постійному представництві України при міжнародних організаціях у Відні на час довготермінового відрядження МЗС (спочатку третім, а потім другим секретарем).

Володимир Омелян
Володимир Омелян / УНІАН

Після цього недовгий час Володимир Омелян працював у Міністерстві економіки України, але у квітні 2007 року знову повернувся на дипломатичну службу. Втім, вже у січні 2008 року він перейшов на роботу до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, де працює у патронатній службі до березня 2010 року.

У серпні 2010 року Омелян знову повернувся до МЗС. В період з квітня 2011 року до червня 2012 року він працював в Управлінні Російської Федерації Першого територіального департаменту МЗС України. Певний час навіть очолював "російське управління".

З червня 2012 до березня 2014 рр. Омелян був заступником директора Департаменту забезпечення діяльності міністра фінансів. До кінця 2014 року працював керівником Служби міністра Кабміну. У грудні того ж року призначений заступником міністра інфраструктури — керівником апарату. На той час відомство очолював Андрій Пивоварський.

Під час Революції Гідності Омелян підтримав протестувальників. Згодом увійшов до складу політичної партії "Народний фронт", лідером якої став премʼєр-міністр Арсеній Яценюк. У грудні 2020 року Омелян вступив до партії "Європейська Солідарність" пʼятого президента України Петра Порошенка.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян під час призначення Верховною Радою на посаду, 2016 р.
Міністр інфраструктури Володимир Омелян під час призначення Верховною Радою на посаду, 2016 р. / УНІАН

Робота в Міністерстві інфраструктури

На посаді заступника міністра Володимир Омелян сфокусувався на кадровій політиці, підтримавши "чистку" в Мінінфраструктури та у підпорядкованих йому підприємствах. Також він неодноразово заявляв про блокування реформ в галузі інфраструктури "старою командою".

Володимир Омелян
на посаді заступника міністра інфраструктури

Не можна казати, що 100 відсотків працівників певної установи або підприємства беруть хабарі. Корупцією займається лише певна групка людей, яка доплачує широкому колу, щоб колеги мовчали і виконували дії на межі добра і зла. Всі інші працівники більшості держструктур дійсно працюють за мізерні зарплати.

З самого початку роботи в Міністерстві інфраструктури Омелян активно просував ідею про збільшення зарплатного фонду відомства. Втім, Мінфін не пішов на зустріч транспортникам. У грудні 2015 року вся команда Андрія Пивоварського подала заяви про відставку. Міністр заявив, що головною причиною цього вчинку є низькі зарплати. Зі свого боку Омелян висловив впевненість, що декому "вигідно тримати чиновників на "голодному пайку", адже тоді можна "оптом купувати вертикаль будь-якого міністерства за досить помірні гроші".

Ще одним з пріоритетів роботи Омеляна стало реформування "Укрзалізниці". Зокрема, 8 квітня 2016 року він очолив наглядову раду підприємства. У серпні того ж року головою наглядової ради "УЗ" було обрано тодішнього першого заступника міністра інфраструктури Євгена Кравцова.

У грудні 2015 року Омелян анонсував прихід в Україну іноземного сервісу таксі Uber. Він відкинув закиди щодо лобіювання інтересів компанії, заявивши, що хоче, "щоб в Україні була здорова конкуренція" на ринку пасажирських перевезень.

14 квітня 2016 року за квотою "Народного фронту" Володимир Омелян очолив Міністерство інфраструктури України в уряді Володимира Гройсмана.

На посаді міністра Омелян виступав за прозорі призначення глав найбільших державних транспортних підприємств. Він був активним критиком призначення Юрія Солончука генеральним директором Міжнародного аеропорту "Бориспіль", адже конкурс з його обрання був непрозорий.

Володимир Омелян під час запуск першого рейсу Ryanair з Києва, 2018 р.
Володимир Омелян під час запуск першого рейсу Ryanair з Києва, 2018 р. / УНІАН

У травні 2019 року, за кілька місяців до звільнення з посади міністра, Омелян в розлогому інтервʼю заявив, що за понад чотири роки роботи в Мінінфраструктури він та його команда "зробили 75% з того, що планувалося у 2015 році".

За його словами, за цей час в Україні створили Державний дорожній фонд, вийшли на великі масштаби будівництва доріг, розробили Транспортну стратегію, а також залучили лоукостер, "що сприяло рекордному збільшенню пасажиропотоку". Про прихід ірландського лоукостера Ryanair Омелян почав говорити ще з березня 2017 року. Втім, авіаперевізник почав працювати в Україні лише 3 вересня 2018 року. За перші 10 місяців своєї роботи в Україні компанія Ryanair перевезла понад 500 тис. пасажирів.

Володимир Омелян
на посаді міністра інфраструктури України

Вдалося переломити ситуацію в морській галузі [...] почали суттєво зростати обсяги перевалки контейнерних вантажів. Обсяги річкових перевезень збільшилися утричі [...] "Укрпошта" вперше стала прибутковою.

Втім, щодо роботи "Укрзалізниці" Омелян був стриманішим, зазначивши, що поки що "не вдалося вийти на ті показники, які хочемо". "Зате ми підготували законопроєкт "Про залізничний транспорт", підписали контракт з General Electric […] на поставку локомотивів, побудували Бескидський тунель, запустили Аероекспрес", — прокоментував міністр. Згодом він зізнався, що "Укрзалізниця" стала для нього "особистою та великою невдачею".

У жовтні 2018 року Омелян заявив, що в Україні у найближчі пʼять, максимум 10 років можливий запуск надшвидкісного поїзда за технологією Hyperloop. Також він обіцяв запустити тестову ділянку Hyperloop вже у 2019 році. Втім, лише 15 червня 2019 року Омелян підписав договір про співпрацю з Hyperloop Transportation. Наступник Омеляна на посаді глави Міністерства інфраструктури, Владислав Криклій, 20 вересня 2019 року заявив, що Hyperloop в Україні не буде. Більш того, він назвав цю ідею "цілком абсурдною".

29 серпня 2019 року Володимира Омеляна було звільнено з посади міністра інфраструктури.

Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян у вишиванці під час заходу з нагоди завершення роботи на посаді міністра, 30 серпня 2019 р.
Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян у вишиванці під час заходу з нагоди завершення роботи на посаді міністра, 30 серпня 2019 р. / УНІАН

Критика на адресу Володимира Зеленського

Під час виборів президента України у 2019 році Омелян підтримував пʼятого президента Петра Порошенка та ще на стадії передвиборчої кампанії активно критикував кандидата на посаду глави держави Володимира Зеленського. До та особливо після звільнення з посади міністра Омелян посилив свою критику на адресу шостого президента. Його коментарі почали зʼявлятися майже під кожним дописом на сторінках Володимира Зеленського та Офісу президента у Facebook.

Нерідко ексміністр апелював до гумористичного минулого президента. Так, відповідаючи на питання про те, чи знайомий він особисто із Зеленським, Омелян сказав: "Колись, дуже давно, я його бачив на одному корпоративі, де він виступав. Все".

У своїх дописах і телевізійних виступах Омелян часто транслює тезис про те, що саме Володимир Зеленський стане першим президентом України, який піде до вʼязниці через "численні порушення закону й корупцію свого оточення".

Кримінальні провадження

Незаконне збагачення та недекларування

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) на чолі з Артемом Ситником 13 вересня 2018 року повідомило Володимиру Омеляну про підозру в незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації. Кримінальне провадження №52017000000000351 було зареєстровано 26 травня 2017 року і стосувалося періоду, коли Омелян обіймав посаду заступника міністра інфраструктури.

Соломʼянський райсуд Києва 14 вересня 2018 року відмовився обрати міністру інфраструктури запобіжний захід у вигляді застави у пʼять млн гривень. За Омеляна поручилися тодішній міністр спорту Ігор Жданов та нардеп фракції "Народний фронт" Федір Бендюженко.

22 лютого 2019 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) передала до суду обвинувачення Омеляна у незаконному збагаченні. Сам міністр заперечував висунуті проти нього звинувачення.

27 лютого 2019 року Конституційний Суд України опублікував рішення про скасування статті 368-2 Кримінального кодексу України — про незаконне збагачення. 3 квітня того ж року Соломʼянський районний суд Києва закрив кримінальне провадження проти Омеляна у частині про "незаконне збагачення". Звинувачення щодо недекларування залишилося. Остаточно справу було закрито у серпні 2020 року рішенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян під час засідання Вищого антикорупційного суду в Києві, 21 жовтня 2019 р.
Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян під час засідання Вищого антикорупційного суду в Києві, 21 жовтня 2019 р. / УНІАН

Справа про доведення до банкрутства

У квітні 2020 року ВАКС зобовʼязав НАБУ зареєструвати кримінальне провадження стосовно ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна та його колишніх підлеглих за доведення до банкрутства ДП "Бердянський морський торговельний порт".

За даними слідства, у грудні 2017 року Омелян підписав наказ про зменшення всіх портових зборів (крім маякового) на 20%. Через те, що адміністративний збір є дохідною частиною державного бюджету, змінити його розмір могла лише Верховна Рада, а не міністр. В НАБУ заявили, що рішення Омеляна призвело до ненадходження у держбюджет у 2018 році 30,4 млн грн.

19 червня детективи НАБУ повідомили Омеляну про підозру по цій справі. 26 червня суд відпустив його під особисте зобовʼязання. Коментуючи справу, ексміністр пояснив, що знизив на 20% портові збори "для збільшення товарного і вантажного потоку". За його словами, завдяки цьому зниженню "морська галузь продемонструвала зростання".

На початку листопада 2020 року САП скерувала до суду справу Омеляна щодо недоотримання держбюджетом 30,4 млн гривень. Втім вже 16 листопада ВАКС відклав розгляд цієї справи.

Обшуки у будинку

Рано вранці 12 червня 2020 року співробітники Держбюро розслідувань (ДБР) провели обшуки у будинку, в якому на той час проживав колишній міністр інфраструктури Володимир Омелян разом із родиною. За офіційною версією, обшуки було проведено за рішенням суду щодо колишніх власників будинку, який орендує колишній посадовець.

Обшуки у будинку, який орендує Володимир Омелян
Обшуки у будинку, який орендує Володимир Омелян

Омелян та його оточення переконані, що обшуки, які влаштувало ДБР, "стало продовженням тиску на опонентів чинної влади".

У листопаді 2020 року Володимир Омелян заявив, що йому нібито обіцяли "перспективну посаду" та "припинення політичного переслідування" в обмін на лояльність до президента Володимира Зеленського.

Родинні звʼязки

Батько — Володимир Омелян, мати — Марта Омелян. Прадід — видатний український літератор і громадський діяч Богдан Лепкий.

Двоюрідний брат Володимира Омеляна - оперний співак Василь Сліпак. Загинув у червні 2016 року в зоні проведення АТО на Донбасі. Воював у складі Добровольчого українського корпусу "Правий сектор".

Дружина — Світлана Бевза, дизайнерка та модельєрка, володіє брендом BEVZA. Разом з ексміністром виховує сина Марка й доньку Анну, яка народилася у США.

Володимир Омелян з дружиною Світланою Бевзою
Володимир Омелян з дружиною Світланою Бевзою / УНІАН

Тесть — редактор та співзасновник видавництва "Червона Калина" Ігор Ходак.

Від першого шлюбу Володимир Омелян має сина Северина. Він живе у Відні разом із матірʼю.

Володимир Омелян нагороджений Орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III-го ступеня.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua