• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Енциклопедія озброєнь. Малі надточні ракето-бомби GLSDB

В США, за інформацією ЗМІ, розглядається варіант надання України нового типу зброї з дистанцією ураження до 150 км

GLSDB
GLSDB / SAAB
Реклама на dsnews.ua

Сполучені Штати наразі ще не готові надати Україні ракети ATACMS, дальність ураження яких складає до 300 км, через побоювання, що потенційні удари ЗСУ у відповідь по території Росії можуть спричинити ще більшу ескалацію.

Проте, якщо інформація Reuters достовірна, Пентагон зараз розглядає пропозицію компанії Boeing передати Україні вже навесні 2023 р. бомби GLSDB — "Бомби малого діаметра наземного базування".

GLSDB – це малокаліберна "розумна" бомба з дальністю ураження до 150 км.

Виробляється з 2019 р. Boeing та шведською компанією SAAB AB. Варто також нагадати, що SAAB є виробником винищувачів SAAB Jas 39 Gripen. І це важливо, оскільки саме днями стало відомо, що Стокгольм розглядає варіант передачі Україні цих винищувачів четвертого покоління, які є ровесниками МіГ-29.

GLSDB фактично є продуктом об’єднання двох конкретних типів зброї, а саме бомби малого діаметра GBU-39 (SDB) і некерованого реактивного снаряда з касетною частиною M26, що раніше використовувалися американськими РСЗВ M270 та HIMARS.

M26 Штати вже не користуються, дотримуючись положень відповідної конвенції щодо касетної зброї. Водночас розробники вирішили з розумом використати реактивні снаряди, щоб вони не лежали просто на складах, і взяли від них ракетний двигун, щоб доєднати до GBU-39, якими озброюють, наприклад, винищувачі типу F-16. До речі, за даними Bloomberg, в НАТО знов обговорюють можливість передачі Україні F-16 і МіГ-29.

Діаметр GBU-39 – 19 см; довжина – 1,8 м; ширина — 19 см; вага — 130 кг, вага бойової частини – 17 кг.

Реклама на dsnews.ua

Призначення цієї авіабомби – високоточне ураження наземних об'єктів з великих відстаней з метою уникнення вогню систем ППО супротивника.

Ця бомба є елементом нової тактики ведення війни. У 2019 р. було запущено проект Golden Horde (Золота Орда), який має на меті створення "рою мережевих бомб", тобто рою поєднаних між собою невеличких бомб, що мають нанести потужний удар по сукупності об’єктів. Так це і відбувалося під час тестувань у 2021 році: розподілено цілі, скореговано траєкторії польоту та уражено цілі.

Поєднання цієї бомби з ракетним двигуном від M26 дозволило використовувати їх з "землі", а саме з HIMARS, які вже є на озброєнні України.

Але це не єдина відмінність GLSDB від GBU-39.

По-перше, вона має більш модернову інерціальну навігаційну систему GPS, систему запобігання перешкодам, вибухово-осколкову боєголовку, програмований електронний підривник.

По-друге, радіус дії пострілу збільшено і, що важливо, постріл керований, а його точність — до 1 м.

По-третє, GLSDB може уразити з будь-якого кута. Йдеться про 360 градусів. Тобто HIMARS може випустити ракету і вона в небі розвернеться за рахунок ракетного двигуна і полетить "за спину" HIMARS. Проте дальність ураження, при чому воно може бути майже одночасним, в такому випадку знизиться до 70 км.

По-четверте, працює цей постріл за будь-яких погодних умов, і може влучити всередину печери та нормально маневрувати в горах.

І на додачу ще одним величезним плюсом є низька вартість цього GLSDB – лише $40 тис. за постріл.

    Реклама на dsnews.ua