• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Енциклопедія озброєння. Німецький ЗРК IRIS-T SLM

Канцлер ФРН Олаф Шольц у відповідь на критику через зволікання з військовою допомогою для України у Бундастазі 1 червня пообіцяв передати Києву сучасну систему ППО. За даними Bild, йдеться про IRIS-T SLM.

ЗРК IRIS-T SLM
ЗРК IRIS-T SLM
Реклама на dsnews.ua

IRIS-T SLM – зенітний ракетний комплекс, розроблений німецькою компанією Diehl Defence для адаптації авіаційної ракети IRIS-T ("поверхня"-"поверхня") під використання як ЗРК.

IRIS-T, вартістю 380 тис. євро за одиницю, розроблялася Diehl Defence у партнерстві з Грецією, Італією, Канадою (через деякий час вийшла з проекту), Норвегією та Швецією у період з 1995 по 2005 р. На озброєння бундесверу вона надійшла у 2005 р.

Маса – 87,4 кг, довжина – 2,9 м, діаметр – 127 мм.

Боєголовка – осколково-фугасна. Механізм детонації – ударний та активний радіолокаційний неконтактний підривник.

Дальність – до 25 км, а максимальна висота – 20 км. Швидкість – 3 Махи.

В якості платформи для даних ракет використовуються літаки Typhoon, Tornado, F-4, F-16, F-18; а також пускові установки NASAMS (Норвегія) та Saab JAS-39 Gripen (Швеція).

Для застосування IRIS-T в якості зенітної ракети вона пройшла глибоку модернізацію. Ракета має вкрай складну і комбіновану систему наведення на ціль, яка включає супутникову навігацію, радіокомандну систему, інерційну систему та інфрачервону головку самонаведення.

Реклама на dsnews.ua

Для Швеції Diehl Defence розробила ЗРК малої дальності – IRIS-T SLS (RBS-98), максимальні дальність та висота яких становлять 25 та 20 км відповідно. Випробування цього комплексу завершилися у 2020 році.

Крім того, німецький виробник працює також над, власне, IRIS-T SLM – ЗРК середньої дальності.

Завдяки збільшеній ракеті та заміні інфрачервоної головки наведення на радіолокаційну дальність цього варіанту ЗРК зросла до 40 км. РЛС (радіолокаційна станція) — TRML-4D виробництва німецької компанії Hensoldt (охоплення – 250 км).

Особливість німецького ЗРК у вертикальному пуску ракети, що дозволяє уникнути воронки мертвої зони.

Водночас сам по собі комплекс, обіцяний Шольцем, ще надійшов на озброєння німецької армії. Останні випробування були пройдені лише у січні 2021 р. Хоча у ЗМІ з'являлася інформація про те, що Єгипет, який замовив раніше 16 одиниць, перші отримав ще 2021 р.

Щодо України, то, як писала в середині травня газета Bild, у разі ухвалення рішення про передачу ЗРК Києву, вони надійдуть до України не раніше листопада.

    Реклама на dsnews.ua