• USD 29.3
  • EUR 29.8
  • GBP 34.8
Спецпроєкти

Енциклопедія озброєння. Польський ПЗРК "Перун"

Польща в межах величезного пакету військової допомоги для України, куди входять, зокрема, і танки Т-72, передала ЗСУ ПЗРК Piorun.

ПЗРК "Перун"
ПЗРК "Перун"
Реклама на dsnews.ua

"Перун" (Piorun або Grom-M) – переносний зенітно-ракетний комплекс, розроблений у 2010-2015 рр. польським Військово-технологічним університетом та компаніями CRW Telesystem-Mesko та Mesko SA. Виготовляється польською оборонною компанією Mesko SA з 2016 року. З 2018 року – на озброєнні польської армії, з 2022 р. — української.

Вага комплексу – 16,5 кг, довжина ствола – 1,6 м, діаметр – 72 мм. Оператор – 1 особа.

Дальність вогню – від 500 до 6,5 тис. м. Висота враження цілі – 4 км. Швидкість ракети – 600 м/с. Двигун ракети – твердопаливний.

ПЗРК "Перун" є глибокою модернізацією ПЗРК Grom, що у свою чергу розроблено на базі радянських ПЗРК "Ігла-1" та "Ігла-2".

В межах модернізації була значно підвищена ефективність пасивної інфрачервоної головки самонаведення, тобто була збільшена чутливість ракети та здатність націлюватись на ціль. В якості охолоджувача датчика самонаведення використовується аргон.

Крім того, було посилено перешкодостійкість, встановлено безконтактний підривник. ПЗРК можна використати вночі.

Також було покращено пусковий механізм (два режими – "переслідування" та "зустріч") та приціл, що зумовило більш оперативне виявлення цілі. При цьому приціли можна знімати, а отже потенціал ПЗРК може бути ще вищим.

Реклама на dsnews.ua

ПЗРК "Перун" призначений для враження цілей, що низько летять: літаків, БПЛА, вертольотів.

До речі, українські захисники, як стало відомо 12 травня, вже успішно застосували ПЗРК проти російського ударного вертольота Ка-52, а 19 травня було збито два російські безпілотник "Орлан". У березні повідомлялося про знищення вертольота Мі-24, штурмовика Су-25 та винищувача-бомбардувальника Су-34.

Після успішного застосування ПЗРК "Перун" українською армією проти російських загарбників уряд Польщі прийняв рішення наростити виробництво ракет удвічі у 2022 р. – до 600 од., а у 2023 р. – до 1 тис. од.

Ракети "Перун" у Польщі також використовуються у зенітних комплексах Poprad, Plica, Biala та Jodek-G.

    Реклама на dsnews.ua