• USD 36.7
 • EUR 39.6
 • GBP 46.2
Спецпроєкти

Як використовувати імбир? Що може пряникова спеція і чому це важливо

Імбир для схуднення, імбир від застуди, імбир у холодні дні – відповідні рецепти будь-який користувач інтернету бачив десятки разів. Тільки вони, як то кажуть, верхівка айсберга. Цілющі можливості імбиру набагато ширші

Реклама на dsnews.ua

Імбир аптечний (лат. Zingiber officinale), він же лікарський, садовий, справжній чи звичайний, служить людині так давно, що, подібно до кукурудзи, у дикому вигляді більше не зустрічається. Досить сказати, що у IV тисячолітті е. його вже вирощували на індонезійських островах Ява та Суматра, звідки нашого героя було перевезено на о. Шрі-Ланка (колишній Цейлон) та до Індії. Тому всі сучасні варіації назви цієї рослини сягають корінням до санкритського "singabera", що буквально означає "корінь, схожий на оленячі роги". Або просто "рогатий корінь".

Подібність імбиру з гіллястими рогами відразу впадає у вічі
Подібність імбиру з гіллястими рогами відразу впадає у вічі

І все завдяки тому, що довгий час "країна спецій" була єдиним джерелом надходження до Європи прянощів, серед яких імбир грав далеко не останню роль. Втім, про історичну роль імбиру для людства можна докладно прочитати у ранньому матеріалі ДС.

Сьогодні, на щастя, "рогатий корінь" без особливих зусиль може купити будь-хто. А тому більш ніж доречно говорити не лише про його гастрономічну цінність, а й про безпосередній вплив на здоров'я.

Користь імбиру: про мікроелементи, вітаміни та "чарівні речовини"

Традиційно характеристики будь-яких їстівних корисностей починаються з їхньої калорійності та вітамінно-мінерального складу. Тому не секрет, що калорійність імбирного кореня дорівнює 80 ккал/100 г, і в ньому присутні навіть такі цінні мікроелементи як мідь, цинк, селен. Однак специфічний гостро пряний смак імбиру не передбачає його вживання в таких кількостях, щоб все це мало дійсно серйозне значення.

Зовсім інша справа – складні органічні сполуки, які є в "рогатому корені", здатні діяти в мінімальних кількостях.

Реклама на dsnews.ua

Як, наприклад, вітаміноподібний холін, без участі якого неможливий синтез фосфоліпідів. Як наслідок, ця речовина посилює і вироблення легеневого сурфактанту, що в рази підвищує стійкість легень перед тим самим СOVID.

Або такі складові імбирної олії (якого, до речі, навіть у висушених кореневищах міститься 1,5 – 3 %) як гінгерол, камфен, цингіберен, цинеол, цитраль та ін., кожна з яких може виступати самостійним лікувальним засобом.

Так, наприклад, камфен – відмінний стимулятор судинно-рухового та дихального центру головного мозку, а цингіберен "підбадьорює" центр терморегуляції, і тому ж має знезаражувальні властивості. Цинеол також має антисептичну та ще муколітичну дію, тому нерідко включається як у мікстури від кашлю, так і в зубні пасти. Цитраль підвищує місцеве засвоєння різних корисних речовин та знижує тиск, що робить цю сполуку корисним компонентом очних ліків та низки засобів від гіпертонії.

Але, мабуть, найперспективнішим із "чарівних речовин" імбиру сьогодні вважається гінгерол (від англ. Ginger — імбир).

Одна із численних зарубіжних реклам гінгеролу
Одна із численних зарубіжних реклам гінгеролу

Згідно з останніми дослідженнями, він має протизапальну, протибольову, антиканцерогенну та антидіабетичну дію, захищає від пошкодження клітини органів травлення та нервової системи, а також активний проти грибкових інфекцій.

Що лікує імбир

З урахуванням того, що відомо про складові імбиру, можна скласти наступний перелік недуг, що відступають перед "рогатим коренем":

 1. Стреси різної природи. За рахунок сукупної дії різних почав імбир допомагає адаптуватися до впливу багатьох несприятливих факторів — від суто психологічних до "підривної діяльності" вільних радикалів.
 2. Нудота різного походження (включаючи токсикоз вагітних та заколисування). Місцеве подразнення смакових рецепторів, посилена здатністю імбиру впливати на судинно-руховий та інші центри мозку, дозволяє мінімізувати, а то й усунути неприємні відчуття. І, головне, для цього досить невеликого шматочка свіжого кореня або щіпки меленого, покладеного під язик. Відповідно, навіть при вагітності, яка потребує обережності у прийомі будь-яких сильнодіючих корисностей, можна вдаватися до допомоги імбиру.
 3. Надлишковий рівень цукру. Підвищення чутливості організму до інсуліну в парі з прискоренням метаболізму та стрес-захистом роблять імбир хорошим помічником у приборканні діабету II типу.
 4. Зайва вага. Загалом задіяні ті самі механізми.
 5. Небезпечний рівень холестерину. Імбир допомагає утилізувати надлишки та нормалізувати баланс між "поганим" та "хорошим" холестерином.
 6. Високий тиск. Здатність надавати антигіпертонічну дію, помножену на можливість регулювати стан судин – безумовно, цінний дар імбирного кореня.
 7. Інфекційні та запальні захворювання. Антисептичні, антибактеріальні, антигрибкові, захисні та знеболювальні властивості імбирного кореня роблять його корисним при багатьох проблемах порожнини рота, горла, травної та дихальної систем.
 8. Дисменорея. Тут першому плані виходить "талант" імбиру зменшувати біль і спазми.
 9. Дегенеративні захворювання мозку. Здатність складових імбиру впливати на мозкові центри, обмін холестерину, оксидативний стрес і рівень запалення зменшують ризик розвитку хвороб Альцгеймера, Паркінсона і т.д.
 10. Онкологічні недуги. Онкопротекторна дія імбирного кореня допомагає стримувати розвиток низки пухлин, особливо органів шлунково-кишкового тракту.
Як свіжий, так і сушений імбир приносить організму велику користь.
Як свіжий, так і сушений імбир приносить організму велику користь.

Чим корисний імбир з лимоном

Поєднання імбиру з лимоном можна вважати кулінарною та медичною класикою, що поєднує можливості цих дарів природи. Плюси їхньої комбінації в тому, що органічні кислоти лимона "консервують" найкорисніші складові імбиру, перешкоджаючи їх руйнуванню. Це дозволяє створити певний запас цінного продукту, який негайно готовий до вживання.

Додавати ж імбирно-лимонну суміш з рівним успіхом можна як у цілющий чай, так і в салатну заправку, пікантний соус (припустимо, до риби) або овочеве рагу.

Але оскільки в Україні, як і більшості інших європейських країн, і імбир, і лимон найчастіше сприймаються як інгредієнти солодких страв та напоїв, багато рецептів передбачають додавання до їхнього готового поєднання меду. Більше того, не є рідкістю навіть імбирно-лимонно-медові джеми промислового виробництва.

Імбир, лимон і мед – найзнаменитіша комбінація для приготування антипростудного чаю, що зігріває.
Імбир, лимон і мед – найзнаменитіша комбінація для приготування антипростудного чаю, що зігріває.

Втім, медова добавка додатково посилює не тільки "десертність", а й безпеку (за рахунок унікальних властивостей меду) і навіть пом'якшувальну дію імбирно-лимонної суміші при болю в горлі.

З іншого боку, вона ж звужує перелік страв, які можна збагатити імбиром і лимоном, тому в ідеалі будинку варто мати і солодкий, і несолодкий варіант цих "універсальних ліків".

  Реклама на dsnews.ua