• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Як вибрати авокадо, щоб не розчаруватись. Три секрети популярного суперфуду

Авокадо багато українців досі вважають плодом-непорозумінням. Дуже незвично, що за яскравою фруктовою зовнішністю немає відповідного смаку. Але якщо заздалегідь знати, що останній залежить виключно від кулінара, ставлення до авокадо може змінитися

авокадо
Реклама на dsnews.ua

Авокадо, про яке Старий світ дізнався після відкриття Нового, служить людям не менше трьох тисяч років. Тільки культурні посадки авокадових дерев, судячи з виявлених слідів, існували за 800 років до н.е. Тому не дивно, що сьогодні у світі налічується близько 400 різних сортів цього незвичайного плода, який посідає четверте місце серед найбільш затребуваних тропічних фруктів, поступаючись лише манго, ананасу та папаї.

Невже тільки корисність авокадо з абсолютно "безбарвним" смаком і неявним запахом дозволила йому досягти такого результату? Звичайно, ні.

Перший і головний секрет того, що в різні часи називали лісовим маслом, маслом бідняків, алігаторовою грушею і т.д. (Докладніше про це, а також про загальну історію авокадо, ДС писала в матеріалі Як авокадо "прорвався" в суперфуди) — здатність посилювати і збагачувати смак того, з чим він сусідить.

Завдяки цьому дару, авокадо однаково смачний у салаті, соусі, суші, шоколадному коктейлі та морозиві. А його використання лімітується лише харчовими звичками та усталеними уявленнями про те, де цьому плоду місце.

Як виглядає стиглий авокадо або колір – справа тонка

Як ми уже згадували раніше, авокадо представлений безліччю сортів. Звичайно, більшість із них мають місцеве значення, але й того, що йде на експорт, достатньо, щоб здивувати споживача різноманітністю форматів. Адже далеко не всі "алігаторові груші" мають грушоподібну форму і горбкувату ("крокодилову") шкірку, і тим більше не всі вони одного кольору.

Авокадо різних сортів
Авокадо різних сортів мають різну форму, структуру шкірки та колір
Реклама на dsnews.ua

Звідси другий секрет авокадо: визначати його їстівність на вигляд – заняття невдячне. Адже, скажімо, маючи справу з плодами знаменитого сорту Хаас (так званими чорними), на око неможливо навіть відрізнити гнилицю від абсолютно незрілого "брата". Хоча, як стверджують фахівці, ці авокадо якраз рідко псуються.

Зелений тачорний авокадо
Шляхетні чорні авокадо будь-якої стиглості виглядають "втомленими від життя". Особливо в порівнянні із зеленими

Дещо краще йдуть справи із зеленими екземплярами. Хоча відверто зіпсовані ділянки на їхній шкірці помітити можна (і чим світліше авокадо, тим легше), але вони проступають вже у дуже зрілих плодів. Інші ж ступені стиглості залишаються "нечитабельними".

Тому візуально є сенс оцінювати лише живець екзотичної корисності. Точніше те, що від нього залишилося. Сухий і бурий – значить, плід перезрів і почав псуватися.

Ще надійніше розлучити авокадо з його плодоніжкою. У зрілих плодів (і більш перезрілих, що почали уже псуватися) вона відокремлюється легко. Тепер через отвір, що утворився, вивчаємо "внутрішній світ" авокадо. Бачимо коричневе – від покупки відмовляємось. Бачимо ніжну зелень – погоджуємось.

Вибір авокадо — на слух, на дотик і з розумом

На жаль, піддати авокадо операції з видалення плодоніжки не завжди можливо.

У цьому випадку улюблений плід рекомендується потрусити біля вуха. У стиглих авокадо м'якоть дещо відокремлюється від кісточки, тому можна вловити звук її руху.

Ну і, нарешті, авокадо можна просто помацати. Ідеальне "лісове масло" нагадуватиме сливу оптимальної стиглості — воно буде пружно піддаватися під пальцями, зберігаючи цілісність оболонки.

Втім, у деяких випадках виправдана і покупка недозрілої "алігаторової груші". Тим більше, що кожна з них за визначенням знімається з дерева незрілою, поступово доходячи до кондиції вже в процесі транспортування, зберігання та продажу. В іншому випадку авокадо просто не могли б доїхати до європейського споживача.

Авокадо на дереві
Будь-яка "алігаторова груша", що йде на експорт, зніметься з дерева недозрілою

Таким чином, якщо авокадо не планується використовувати негайно, у придбанні стиглих фруктів немає сенсу. Адже таку здобич доведеться зберігати в холодильнику, тоді як їхні твердіші колеги спокійно дійдуть до готовності при кімнатній температурі.

А загалом третій секрет вдалого вибору "наших" авокадо залежить від того, як їх планується використати. Так, наприклад, чорні плоди, що вже згадувалися вище, завдяки високому рівню маслянистості, мають настільки ніжну м'якоть, що нарізати їх рівними скибочками в салат або, скажімо, для начинки суші важко. Зате з них виходить ідеальний соус-діп гуакамоле (від ацтекських слів āhuacatl — авокадо і mōlli — соус) або солодкий крем на кшталт популярного на Шрі-Ланці десерту з м'якоті зрілого авокадо, перетертого з цукром та молоком або пальмовою патокою.

Що ж до зелених плодів "лісового масла", що мають меншу жирність, то твердіші плоди прийнято вважати салатними, а м'якші — соусними. Ну чи коктейльними, бо молочний коктейль з авокадо – це і смачно, і ошатно.

Індонезійський молочний коктейль з авокадо
Індонезійський молочний коктейль з авокадо та шоколадним сиропом

Ну а якщо, незважаючи на правильний вибір і безліч експериментів з кулінарного використання авокадо, з ним так і не вдалося потоваришувати, не варто ґвалтувати себе. Адже смаки у всіх різні, і у будь-якої модної та корисної культури (взяти хоча б руколу) поряд з фанатами неодмінно є і противники.

І нехай авокадо — ідеальна складова частина будь-якої здорової дієти, якщо в меню регулярно присутня нерафінована оливкова олія, мужньо вживати "алігаторову грушу" зовсім не обов'язково.

    Реклама на dsnews.ua