• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Українська громадськість звернулась до Байдена через "Північний потік-2"

Українські політики, громадські діячі, журналісти та активісти звернулися з листом до президента США Джо Байдена, в якому просять переглянути рішення про незастосування санкцій до компанії-оператора газопроводу "Північний потік-2"

Реклама на dsnews.ua

Текст листа отримала в розпорядження "Європейська правда", передає "ДС".

У листі наголошується, що заява США та Німеччини після домовленості про "Північний потік-2" ставить під загрозу допомогу США, раніше інвестовану в трансатлантичну безпеку і трансформацію України, і не передбачає ефективних гарантій безпеки для країн, яких торкається проєкт.

"Заява про "Північний потік-2" означає, що в російський державний бюджет буде вкладено більше грошей, які будуть використовуватися для фінансування зловмисних дій в Сполучених Штатах і військової агресії проти України. Ці гроші будуть використовуватися для підтримки деспотичних режимів і придушення сподівань не тільки українського народу, а й білорусів, грузинів і будь-якого іншого російського сусіда, який наважується шукати свою долю", — йдеться в листі.

Також вказується, що якщо "Північний потік-2" запрацює, Україна втратить важливий фактор стримування ескалації російської агресії, і у Кремля будуть розвʼязані руки, щоб почати широкомасштабний наступ на Україну.

"Це дало б Росії більше можливостей шантажувати Україну і Європу, зупиняючи або скорочуючи поставки газу, і створило б умови для того, щоб Росія саботувала і завдавала значної шкоди українській газотранспортній системі або її сегментам, щоб унеможливити транзит газу через Україну", — йдеться в листі.

Автори листа просять скасувати до середини серпня, крайнього терміну подачі звіту адміністрації США до Конгресу про обовʼязкові санкції, необгрунтовану відмову від санкцій проти компанії Nord Stream 2 AG і повністю виконати всі санкції за сертифікацію відповідно до вимог законодавства США.

"Північний потік-2" збагатить і розширить можливості ділових кіл в Європі, які служать апологетами авторитарної політики Путіна. Це також дало б Путіну додаткові ресурси для "найму" більшого числа західних політиків, таких як Ґергард Шрьодер і Франсуа Фійон. Це не удар по корупції, і це тільки спонукає Путіна продовжувати підштовхувати Європу. Це не той шлях, по якому Америка повернулася. Буде дуже важко повірити у відновлення влади демократії без перегляду вашого рішення", — йдеться в листі.

Серед підписантів листа — нардепи Світлана Заліщук, Ярослав Юрчишин, Марія Іонова, Соломія Бобровська, директор Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук, глава правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков та інші. Загалом лист підписали 47 осіб.

 Нагадаємо, 21 липня США та Німеччина уклали угоду про завершення будівництва російського газопроводу "Північний потік-2", опублікувавши спільну декларацію з обіцянками Україні. В угоді зазначено, що Німеччина зобовʼязується ввести санкції проти Росії в разі, якщо Кремль буде використовувати газ як енергетичну зброю проти України. Німеччина також взяла на себе зобовʼязання впливати на Росію для підписання нового контракту на транзит газу територією України після 2024 року строком до 10 років.

Згодом президент США Джо Байден визнав, що його команда після приходу до влади вже не могла зупинити запуск проєкту.

В МЗС України заявили, що українська сторона не вступала в переговори і узгодження пакету домовленостей США і Німеччини по газопроводу "Північний потік-2". При цьому віцепремʼєр Ольга Стефанішина заявила, що Україна не отримала жодних гарантій щодо цієї угоди. Україна розпочне консультації щодо угоди між США і Німеччиною по запуску магістрального газопроводу "Північний потік-2" з Європейською комісією та ФРН.

Як повідомляла "ДС", політичні кола США і республіканської, і демократичної партії роздратовані угодою з Німеччиною щодо "Північного потоку-2". 28 липня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який забороняє відмовлятися від санкцій проти російського газопроводу "Північний потік-2".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua