• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Зеленський Vs Тупицький: Верховний суд прокоментував своє рішення

Верховний Суд заявив, що визнав незаконним указ Володимира Зеленського, яким він скасував призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного суду, адже президент вийшов за рамки своїх повноважень

Реклама на dsnews.ua

Про це РБК-Україна повідомили в пресслужбі Верховного суду, передає "ДС".

Як зазначається, Касаційний суд у складі Верховного суду задовольнив позов Тупицького до Зеленського, визнав протиправним і скасував указ від 27 березня 2021 року № 124/2021, після якого Тупицький позбувся посади судді КСУ.

У суді повідомили, що президент при формуванні органів влади і нормуванні їхньої діяльності зобов'язаний діяти лише на підставі Конституції та законів у межах своїх повноважень (ст. 19 Конституції України).

Пресслужба відзначає, що при цьому підстави і порядок звільнення судді КСУ визначено в ст. 149-1 Конституції і ст. 20 закону "Про Конституційний суд України". А реалізація повноважень президента щодо формування складу КСУ здійснюється шляхом видання указів про призначення суддів.

"Іншого способу реалізації президентом конституційних повноважень, пов'язаних із формуванням КСУ, зокрема шляхом скасування раніше прийнятих актів із кадрових питань (у конкретному випадку при призначенні судді Конституційного суду України на цю посаду), основним законом не передбачено", — повідомили в пресслужбі.

У суді зазначили, що необґрунтовані посилання відповідача на норми п. 17 ч. 1 ст. 106 Конституції як на правову підставу для підписання спірного указу, оскільки ці положення Конституції не регламентують відносини щодо формування складу КСУ, а визначають повноваження по керівництву в сферах національної безпеки і оборони, а також кадрових військових питань, що належать до його компетенції.

Повідомляється, що в оспорюваному указі, основним мотивом для його видання послужило те, що Тупицький і інші судді КСУ голосували за рішення від 27 жовтня 2020 (скасування низки пунктів антикорупційної реформи), що "призвело до дестабілізації соціально-політичної ситуації в Україні, дискредитації нашого держави на міжнародній арені".

У Верховному суді зазначають, що видання президентом на цій підставі акту про скасування указу про призначення Тупицького на посаду судді КСУ є порушенням встановлених Конституцією та іншими законами гарантій незалежності і недоторканності судді КСУ. Оскільки суддя не може бути притягнутий до відповідальності за голосування, а тільки за вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Сьогоднішнє рішення може бути оскаржене у Великій палаті Верховного суду.

Нагадаємо, 29 грудня 2020 року президент Володимир Зеленський відсторонив від виконання обов'язків судді главу КСУ Олександра Тупицького. 26 лютого 2021 року Зеленський на місяць продовжив відсторонення Тупицького з посади голови КСУ.

27 березня 2021 року Володимир Зеленський скасував указ президента від 14 травня 2013 року про призначення Олександра Тупицького і Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду України. Представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що таке рішення є законним і пов'язано з діями Тупицького, які легалізували анексію Криму.

1 липня стало відомо, що колишній глава Конституційного Суду Олександр Тупицький подав до Окружного адміністративного суду позов проти КСУ і вимагає виплатити 900 тис. грн компенсації.

14 липня Верховний Суд визнав незаконним і протиправним указ президента Володимира Зеленського, яким той скасував призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного Суду України. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що президент подаватиме апеляцію.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua