• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

На всьому своєму. Як український бізнес зростає на бургерах

Місцеві виробники значно легше досягають стандартів міжнародного рівня, якщо співпрацюють зі світовими лідерами. Робота українських компаній з McDonald's — найкраще тому підтвердження

Фото: Прес-служба МакДональдз в Україні
Фото: Прес-служба МакДональдз в Україні
Реклама на dsnews.ua

Глобальний результат локальних дій

Один з небагатьох і, мабуть, найвідоміший приклад, коли певний продукт став мірилом глобальних економічних показників, — це бургер компанії McDonald's. Нещодавно видання The Economist оновило свій Індекс бігмака, який з 1986 р. використовується для порівняння вартості різних валют щодо долара США. Згідно з дослідженням долар США мав би оцінюватися всього в 10,3 грн (а не 28 грн, як на табло обмінників). Справа в тому, що Індекс бігмака — це полегшений варіант розрахунку паритету купівельної спроможності (ПКС) — кількості національної валюти, за яку в країні можна купити той же набір товарів, що і в США за $1. В Україні ціни нижчі, а значить, і товарів (у випадку з бігмаком — продуктів) за ту ж саму суму можна придбати більше. Причому більше рази в три. Ось і виходить, що гривня «недооцінена» майже в три рази. Але чому популярне видання вибрало саме бігмак? Відповідей кілька: по-перше, мережа ресторанів швидкого обслуговування McDonald's працює по всьому світу (на сьогодні це 35 тис. закладів в 120 країнах), по-друге, меню в них до певної міри стандартизовано, зокрема, бігмак складається з конкретного набору інгредієнтів. І, що найважливіше, але часто не береться до уваги, ці інгредієнти (як і праця працівників) купуються на місцевому ринку за внутрішніми цінами. Адже Індекс бігмака (і ширше — паритет купівельної спроможності) для того і придумали, щоб порівнювати доходи з урахуванням різниці цін в різних країнах. Найчастіше вказаний паритет розраховують для споживчих витрат, які завжди превалюють в структурі ВВП. А споживчий кошик складається в основному з продуктів харчування, комунальних та інших послуг, товарів широкого вжитку, розваг і в меншій мірі будь-якої дорогої імпортної продукції (в собівартості якої незначна локальна складова). Тому якщо взяти для розрахунку паритету тільки місцеві продукти і навіть тільки компоненти бігмака, то результат виявиться приголомшливо точним: МВФ, який бере до уваги широкий набір товарів і послуг, оцінює курс гривні до долара США за ПКС теж в 10 до 1.

Таким чином, продукції McDonald's вдалося стати еталоном якості, покладеним в основу розрахунку одного з найпопулярніших світових індексів завдяки орієнтації на ринки присутності. Незважаючи на розхожий міф про те, що купувати продукти у місцевих виробників просто економічно доцільно, це не завжди так. Однак ця міжнародна компанія зробила співпрацю з локальним бізнесом і розвиток відповідної інфраструктури одним з пріоритетів, в тому числі в Україні.

«Як лідер в сфері швидкого обслуговування ми задаємо високі стандарти на ринку. Наші вимоги до якості продуктів і послуг допомагають розвивати місцевий бізнес, рівень ведення бізнесу як такого, його етику і, як результат, від цього перевагу отримує суспільство в цілому. При цьому, починаючи роботу з локальними постачальниками, ми не завжди виграємо в ціні. Наше рішення працювати з українськими компаніями — це частина нашої філософії, основа якої — розвивати і бути корисним суспільству в країні, де ми працюємо. Ми допомагаємо українським компаніям по-новому будувати бізнес і вийти на новий рівень якості. Постачальником або підрядником McDonald's компанія вважається тільки на етапі тендера, аудитів, процесу адаптації, тестів, це може зайняти близько року, але потім постачальник перетворюється в партнера, у нас довгостроковий підхід у співпраці, і розвиватися і процвітати повинні обидві сторони», — говорить гендиректор McDonald's в Україні Юлія Бадрітдінова.

Інгредієнти з усієї країни

Якщо конкретніше, то їжа в українських ресторанах компанії на 60% складається з інгредієнтів, виготовлених в нашій країні. Наприклад, яловичі і свинячі біфштекси для бургерів поставляються із заводу у Вінницькій області, булочки — з Дніпра, яйця, випічка, салат, цибуля і овочі — з заводів на Київщині. Молочні суміші для морозива надходять з Білої Церкви. А ось молоко для кави закуповується у компанії «Люстдорф» з Вінницької області. Соки з фруктів і ягоди в основному приходять з екологічно чистих регіонів Галичини і Закарпаття. Багато інших напоїв, вівсяну кашу і частково фірмову упаковку McDonald's теж виробляють в Україні.

Маючи широку мережу місцевих постачальників, компанія забезпечує свої ресторани інгредієнтами і може швидко реагувати на побажання клієнтів. Наприклад, на локальному ринку McDonald's пропонує українські бургери зі смаками, які так люблять українці (з куркою і зі свининою, соуси з хріном і часником). Ці бургери майже повністю складаються з вирощених або виготовлених в Україні товарів.

Реклама на dsnews.ua

Це результат співпраці з локальними постачальниками, яким може насолодитися кожен. Однак за кадром залишається не менш важливе — налагоджені бізнес-процеси, відбір кращих з кращих контрагентів, внесок в інфраструктуру регіонів присутності.

«Зараз ми зацікавлені в розвитку ще одного напрямку на ринку і знаходимося в пошуку постачальників. Нам потрібні партнери, які поділяють наше бажання робити внесок в екологію і допоможуть нам в переробці відходів і упаковки: як в Києві, так і в інших містах. В цьому році ми запустили пілотний проєкт із сортування відходів в залах ресторанів, в якому працюємо з двома переробними компаніями. Після завершення тесту ми плануємо в наступному році масштабувати його на всі міста, і для цього нам потрібні партнери по всій Україні. Таким чином ми створюємо і прискорюємо попит на ринку на ці послуги і віримо, що для когось це стане додатковою можливістю для розвитку бізнесу і допомогою нашому суспільству одночасно», — зазначила Юлія Бадрітдінова.

Кращі і нові

Кращих з кращих відбирають на конкурентних умовах. Щоб стати постачальником McDonald's, компанії слід відповідати суворим вимогам до якості і безпеки продукції. Причому для оцінки потенційного контрагента залучаються міжнародні аудитори. Кожен постачальник може запропонувати співпрацю McDonald's, яка вивчить пропозицію і, якщо вважатиме її цікавою, попросить заповнити детальну форму, де повинна бути вся важлива інформація — від асортименту до контактів. Після чого фірма-претендент потрапляє в базу даних потенційних постачальників найбільшої міжнародної мережі закладів швидкого обслуговування. Відбір серйозний, тому від початку переговорів до заведення продукту в ресторан зазвичай проходить не менше року. Втім, пробувати свої сили українським виробникам точно варто: міжнародний бренд завжди в пошуку місцевих постачальників.

«Ми постійно аналізуємо перелік імпортних продуктів, які можемо локалізувати тут. Навіть незважаючи на особливості цього року, у нас зараз чотири проєкти в активній фазі. Тобто це чотири різних постачальника, з якими до кінця року ми плануємо завершити процес підготовки і почати поставки локальних продуктів. В цілому щорічно ми починаємо співпрацю в середньому з двома-трьома виробництвами, буває і більше», — коментує керівник відділу з організації постачання McDonald's в Україні Олег Атанов.

Як правило, партнерами міжнародної компанії стають новатори в своїх сегментах. Серед успішних кейсів виділимо кілька. Наприклад, з компанією «Чумак» McDonald's почала працювати ще 20 років тому, незадовго після виходу на український ринок. Першими були закупівлі маринованих огірків для бургерів, а зараз це близько 15 продуктів, в тому числі соуси і кетчуп з херсонських томатів. Приблизно так само довго OSI Food, яка має потужності в Козятині Вінницької області, виробляє біфштекси з м'яса за специфікацією McDonald's. Більше 20 років завод в Дніпрі випікає булочки для бургерів. Є навіть окремий постачальник салатів і овочів — «Фіно Верде» з Київщини. Важливо, що міжнародна компанія у своїй європейській лабораторії періодично перевіряє продукцію контрагентів, і українські виробники на хорошому рахунку. Так, молочні суміші Білоцерківського молокозаводу, які потрібні для морозива і шейків, в останні роки визнаються лабораторією компанії одними з кращих на континенті.

    Реклама на dsnews.ua