• USD 29.3
 • EUR 31.2
 • GBP 36.8
Спецпроєкти

Яків Смолій

Український банкір, голова Національного банку України (березень 2018 — липень 2020 рр.)

фото яківа смолія
Яків Смолій / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Яків Васильович Смолій народився 1 лютого 1961 року в селі Вербовець Лановецького району Тернопільської області. Школу закінчив зі "срібною" медаллю.

У 1983 році закінчив Львівський університет ім. Франка за спеціальністю "Прикладна математика", здобув кваліфікацію математика.

У 2002 році захистив дисертацію на тему "Інтеграція сховищ даних банківської інформації". Має науковий ступінь кандидата економічних наук. Вільно володіє англійською мовою.

Яків Смолій
Яків Смолій / УНІАН

Кар'єра

Смолій почав свою трудову діяльність ще під час навчання: з 1981 до 1983 р. підробляв лаборантом науково-дослідного сектора Львівського університету.

Згодом працював інженером-програмістом, математиком, молодшим науковим співробітником у Тернопільському фінансово-економічному інституту.

З 1987 до 1991 р. — інженер-програміст, старший інженер-програміст, начальник бюро заводу "Оріон". До 1994 р. керував комп'ютерним відділом, а також був заступником начальника Тернопільського обласного управління Нацбанку України.

Понад десятиріччя, з 1994 до 2005 р., Смолій працював у банку "Аваль". Спочатку був начальником управління автоматизації, а пізніше перейшов на посаду заступника голови правління банку. Майже одразу він став одним з акціонерів "Аваля" і наприкінці 2004 року володів 1,25% акцій.

Смолій пішов з фінустанови після того, як її викупила австрійська компанія Raiffeisen Group. Всі свої акції він продав.

З 2006 до 2014 р. — директор з питань банківського бізнесу товариства "Престиж-груп". Став одним з засновників нового банку "Престиж" та очолив його Наглядову раду.

Яків Смолій / wikipedia.org
Яків Смолій / wikipedia.org

Національний банк

25 квітня 2014 року Яків Смолій був призначений на посаду заступника голови НБУ. До сфери його відповідальності входили готівковий обіг і платіжні системи банку. Керував Банкнотно-монетним двором, Фабрикою банкнотного паперу, Центральним сховищем НБУ та Державною скарбницею України.

25 жовтня 2016 р. — перший заступник голови Нацбанку. З 11 травня 2017 р. — виконувач обов'язків голови НБУ на час безстрокової відпустки Валерії Гонтаревої.

15 березня 2018 р. очолив НБУ. Відповідне рішення підтримали 247 парламентарів.

Йоста Люнгман, постійний представник МВФ в Україні
коментар ЗМІ, 15 березня 2018 р.

Ми вітаємо призначення Якова Смолія і розраховуємо на співпрацю з очолюваною ним організацією. Протягом останніх років НБУ разюче просунувся вперед в питаннях грошово-кредитної політики та оздоровлення банківської системи, ставши критично важливим якорем стабільності в Україні. Важливо, щоб НБУ в складі команди високопрофесійних фахівців продовжував ці зусилля і залишався незалежним.

Смолій на посаді очільника НБУ замінив Валерію Гонтарєву. За тиждень до голосування тодішній спікер Андрій Парубій заявляв, що в Раді немає голосів для нового призначення.

28 березня 2018 року президент призначив Смолія членом РНБО України.

Яків Смолій
Яків Смолій / УНІАН

На посаді

Фахівці приписують Смолію такі здобутки на посаді голови НБУ:

 • переведення більшості розрахунків у безготівкову форму;
 • впровадження нових форм фінансових документів і транзакцій (Payment Services Directive 2);
 • впровадження швидких переказів з гарантією від платника до одержувача в режимі 24/7/365 (Instant payments);
 • впровадження "електронної гривні" — готівки в електронному вигляді;
 • суттєве зменшення ресурсів на виготовлення та обслуговування готівки;
 • передача готівки на обслуговування (зберігання) від НБУ до комерційного сектора.

Також колишній голова Нацбанку приділяв велику увагу сфері кібербезпеки. Зокрема, було розпочато будівництво центру з обробки даних НБУ, здатного надавати якісні послуги резервного копіювання та зберігання інформації

Звільнення

1 липня 2020 Яків Смолій написав заяву про відставку з посади голови НБУ. Своє рішення він пояснив політичним тиском на держрегулятора з боку влади.

Яків Смолій
заява на сайті Національного банку України, 1 липня 2020 р.

Протягом тривалого часу на Національний банк здійснюється систематичний політичний тиск. Це робить неможливим ефективне виконання мною як головою покладених на мене обов'язків керівництва і взаємодії з іншими державними органами. Своєю відставкою я хочу застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні.

В Офісі президента заперечили тиск на НБУ. Втім, вже 2 липня депутати "Слуги народу" зареєстрували в Раді президентський проєкт постанови про звільнення Смолія.

Це викликало чималий політичний та суспільний резонанс. Зокрема, п'ятий президент Петро Порошенко закликав зупинити відставку, забезпечивши незалежність Нацбанку. Він також припустив, що до тиску на главу НБУ причетний олігарх Ігор Коломойський.

В Євросоюзі висловили стурбованість у зв'язку з відставкою Смолія, зазначивши, що підрив такого важливого інституту, як Національний банк, "ставить під загрозу авторитет і підтримку програми реформ в Україні".

Попри різноманітні застереження, 3 липня Верховна Рада проголосувала за відставку голови НБУ. Рішення підтримали 286 народних депутатів.

Після звільнення Смолій заявив, що залишатиметься в країні, однак політикою займатися не буде.

16 липня 2020 року Верховна Рада призначила на посаду голови Національного банку України Кирила Шевченка.

Петро Порошенко та Яків Смолій
Петро Порошенко та Яків Смолій / УНІАН

Компромат і скандали

"Кишенькові" обмінні пункти

Затятим критиком Якова Смолія був скандальний нардеп Олександр Дубінський. Ще у 2017 році тодішній журналіст заявив, що в.о. голови НБУ пов'язаний з мережею пунктів обміну валюти.

За його даними, власником ТОВ "ЕкспресСплата", яке займається обміном валют, був Кардаков А.Ю. Це давній партнер Смолія, з яким вони разом заснували кількох компаній. Згодом ці компанії переписали на Світлану Смолій — дружину банкіра, а також на жительку Кіпру.

"Липові" договори про оренду

Вже у статусі нардепа Дубінський звинувачував Смолія в укладанні фіктивних договорів на оренду нерухомості "для отримання злочинних грошей".

Зокрема, мова йшла про офіс у Дніпрі, який нібито здавався в оренду "КСГ Банку". Ця установа втратила чинність ще у 2016 році. Дубінський припускав, що "Смолій, можливо, не здавав приміщення банку, а договори оренди були фіктивними. Гроші, які перераховувалися, — оплата за приховування Нацбанком злочинних схем".

Прихильники та оточення Смолія звинувачували нардепа в заангажованості та роботі "на одного відомого олігарха". Втім, про те, що Смолій заробляє на здачі в оренду своїх офісів комерційним банкам, ще у жовтні 2017 року писали "Наші гроші".

Яків Смолій та Володимир Зеленський / соцмережі
Яків Смолій та Володимир Зеленський / соцмережі

Справа НАБУ

У вересні 2019 року Національне антикорупційне бюро України на чолі з Артемом Ситником відкрило кримінальну справу проти Якова Смолія. Причиною стала декларація головного банкіра.

"Смолій вказав недостовірну вартість частки трьох нежитлових приміщень, доходу, нарахованого йому і дружині у вигляді відсотків, а також не вказав відомості про наявність у дружини корпоративних прав. Крім того, він не вказав інформацію про декілька земельних ділянок і кошти на банківських рахунках. Загальна сума недостовірних відомостей, за даними слідства, становить понад 18,3 млн гривень", — йшлося у матеріалах справи, на які посилалися ЗМІ.

В НБУ заявили, що його очільник нібито не отримував від Національного агентства із запобігання корупції результатів перевірки декларацій за період 2015-2017 рр.

Мітинги під Нацбанком

Під стінами Нацбанку неодноразово збиралися мітинги та акції протесту з вимогою відставки Смолія та його заступників. Протестувальники звинувачували керівництво держрегулятора в корупції.

Вже після звільнення Смолія недалеко від його будинку відбувся мітинг з критикою політики, яку він проводив. Учасники акції принесли труну, похоронні вінки, а також плакати з написами "Смолія чекають суд і в'язниця", "Смолій лобіює російський бізнес" тощо.

Мітинг біля будинку Смолія/відкриті джерела
Мітинг біля будинку Смолія/відкриті джерела

Ексголова Нацбанку, заявляючи про "системний тиск", називав мітинги "проплаченими". "Протягом останнього року біля НБУ проплачені мітинги, на яких виступають народні депутати, місяць блокування мого будинку і будинків заступників. Інформаційні атаки побудовані на маніпуляції та брехні", — говорив він вже після звільнення.

Він також стверджував, що на нарадах за участі президента, нардепів та прем’єр-міністра до НБУ неодноразово звучали "заклики залити економіку грішми, скасовувати принципи регулювання банківської системи, встановити курс".

Родина

Яків Смолій одружений, має двох дорослих дочок. Дружина — Світлана Миколаївна Смолій. Вони були однокурсниками й одружилися на четвертому курсі університету. Жінка займається підприємницькою діяльністю. Є бенефіціарним власником кількох компаній, зокрема ПРАТ "МЛП Вест Київ".

Старша дочка — Неля Яківна Нечипоренко. Вона також займається бізнесом. З 2005 року перебуває у шлюбі з Юрієм Нечипоренком. У пари є двоє синів.

Молодша дочка — Тетяна Яківна Смолій. В лютому 2020 року деякі ЗМІ писали, що вона разом з чоловіком та дочкою "засвітилася" на елітному морському курорті. У той час в Україні як раз стрімко падала національна валюта, тому дорогий відпочинок дочки голови НБУ був використаний його опонентами для "чорного піару"

Світлана Смолій, Неля Нечипоренко, Яків Смолій, Тетяна Смолій / facebook.com/nelia.smoliy
Світлана Смолій, Неля Нечипоренко, Яків Смолій, Тетяна Смолій / facebook.com/nelia.smoliy

Старший брат — Григорій Васильович. Молодший брат — Петро Васильович. Обидва мешкають на Тернопільщині. За визнанням братів, "саме Яків найбільш обдарований" з них трьох.

Декларація

Про свій майновий стан та доходи за 2020 рік колишній очільник відзвітував 23 березня 2021 року. Згідно з декларацією, він зареєстрований у Києві, а проживає в с. Погреби Броварського району Київської області.

Об'єкти нерухомості. Якову та Світлані Смолій належить кілька десятків об'єктів нерухомості: квартири, будинки, гаражі, земельні ділянки та офіси.

Ексголова НБУ володіє (повністю або частково) землею у Львові на понад 1000 кв. м, у Погребах (майже 10 000 кв. м), у с. Підгородне (600 кв. м). Крім того, він орендує землю в Івано-Франківську, Тернополі, Черкасах і у Погребах — 47 000 кв. м. В декларації вказана вартість лише кількох орендованих ділянок.

В Погребах у Смолія будинок на 654 кв. м і 7,28% фізкультурно-оздоровчого комплексу на 1157,7 кв. м. З 2009 року він володіє гаражем (22 кв. м) та апартаментами (177 кв. м) в Севастополі. Також у його власності є будинок сімейного відпочинку в селі Гурівщина Києво-Святошинського району.

В Києві він має право користування квартирою на 130 "квадратів", яка зареєстрована на Тетяну Яківну Костанецьку (імовірно, це його молодша дочка).

Також Смолій задекларував десятки офісних приміщень, які знаходяться у спільній власності. Офіси розташовані в різних містах України, у тому числі в Івано-Франківську, Чернівцях, Києві, Львові, Тернополі, Черкасах. Співвласниками офісів найчастіше є Сергій Миколайович Вовченко, Олександр Віталійович Деркач, Федір Іванович Шпиг, Іван Григорович Пінчук.

У дружини декларанта також є частки в кількох офісах. Жінка володіє квартирою та гаражем у Києві загальною площею понад 255 кв. м. На неї записаний недобудований медичний заклад у Львові.

В декларації вказана вартість лише офісних приміщень.

Транспорті засоби. Смолій задекларував кілька ТЗ:

 • Volkswagen Multivan 2012 року випуску за 300 000 грн;
 • Toyota LC100 2006 року за 300 000 грн;
 • Mitshubishi Colt 2002 р. за 125 000 грн;
 • Гідроцикл 2009 р. за 20 000 грн;
 • причіп Верда за 3000 грн;
 • квадроцикл і гольф-кар (вартість не вказана).

Дружина ексголови НБУ їздить на Mercedes ML230 2007 року випуску за 250 000 грн.

Корпоративні права. Світлана Смолій володіє різними частками корпоративних прав у 12 компаніях. Зокрема, їй належить 10% у ТОВ "Хороше Озеро", 50% у ТОВ "МЛП Вест Київ", 4,5% у ТОВ "Інформаційне агентство "Вільна Україна". У грошовому вираженні вартість лише цих часток перевищує 40 млн грн.

Яків Смолій
Яків Смолій / УНІАН

Доходи. Заробітна платня Якова Смолія у Нацбанку протягом 2020 року склала 2 124 204 грн, пенсія — 16 645 грн, інвестиційний дохід від КНПФ НБУ — 69 491 грн.

В рази більше він заробив від надання майна в оренду. Дохід від цієї діяльності перевищив 5,5 млн грн.

Його дивіденди від ТОВ КУА "Еталон Ессет Менеджмент" (управління фондами) склали 5 041 198 грн. Також він отримав проценти від ПАТ "Укрексімбанк" і ПАТ "Ощадбанк" на загальну суму 4 040 815 грн.

Дохід дружини декларанта також обчислюється мільйонами гривень. Найбільше вона отримала від надання майна в оренду ТОВ "Медичний центр Святої Параскеви" — понад 925 тис. грн. Дивіденди від ТОВ КУА "Еталон Ессет Менеджмент" склали 841 693, а відчуження корпоративних прав цієї ж компанії — 708 009 грн.

Грошові активи. Ані сам Яків Смолій, ані його дружина готівкою гроші не зберігають.

Ексочільник НБУ має кілька банківських рахунків, на яких лежать мільйони доларів і гривень:

 • ПАТ "Укрексімбанк": 3 805 129 дол. США, 1934 грн;
 • АТ "Дельта банк": 5 975 605 грн;
 •  АТ "Ощадбанк": 1 489 729 грн;
 •  КНПФ НБУ (пенсійні накопичення): 653 254 грн.

Заощадження в інших банківських установах — майже 99 тисяч грн.

Активи Світлани Смолій:

 • ПАТ "Укрексімбанк": 3 088 341 грн, 16 492 дол. США, 1247 євро;
 • ПАТ "Райффайзен банк Аваль": 67 617 грн, 2385 дол. США, 2598 євро;
 • ПАТ "Укрсиббанк": 519 083 грн.

В націоналізованому "ПриватБанку" Смолії свої грошей не тримають.

Видатки та правочини. У 2020 році на туристичні послуги та оренду нерухомого майна Смолій витратив майже 535 тис. грн.

У соцмережах

Яків Смолій зареєстрований лише у Twitter. Там у нього 2953 підписники. Останній допис датований 8 липня 2020 року. Він присвячений "траурній акції протесту" під його будинком.

"Українське надвечір‘я. Без коментарів", — йдеться у дописі.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua