• USD 36.5
  • EUR 39.7
  • GBP 46.3
Спецпроєкти

Маленька війна замість великої. Чи Путін "рятуватиме" ОРДЛО

Нормою стає поява тривожних новин, що свідчать про підготовку Росії до бойових дій проти нашої країни. Побоювань додала й прес-конференція Володимира Путіна

Володимир Путін
Володимир Путін / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Господар Кремля заявив: "Наші дії залежатимуть не від переговорів, а від нашої безпеки... Нам що, жити завжди з огляду на те, що там (в Україні. — "ДС".) буде і коли довбануть?". Далі Путін припустив, що в Україні "готовлять третю військову операцію", а Росію лякають новими санкціями, щоб вона не захищала мешканців тимчасово окупованих територій. Путін незадоволений, що, за його словами, по сусідству з РФ створюється "антиросія", де йде постійне "накачування новітньою зброєю та промивання мозку населення".

Але загалом нічого нового. Росія – не учасник конфлікту; України на початку ХХ ст. не було, її створив Володимир Ленін (як Російську Федерацію на її кордонах створив не вождь більшовиків); 2014-го в Україні стався держпереворот; Київ не виконує Мінські угоди, а Захід у цьому потурає…

Посилення російського угруповання біля кордонів підтверджують і наша розвідка та західні партнери. Також Москва явно шукає привід для атаки, і головне питання, чи вона буде повномасштабною, чи мета — ввести регулярні війська в ОРДЛО нібито під приводом захисту тамтешнього населення. Існують ознаки і одного, і іншого сценаріїв. Тому США, ЄС та НАТО постійно попереджають Путіна про високу ціну вторгнення в Україну. Росія у відповідь лякає Захід великою війною, якщо Україна вступить до НАТО. Але є й тривожніші заяви. Колишній командувач угрупуванням російських військ у Сирії, депутат Держдуми Андрій Картаполов описав план захоплення України: спочатку використовують авіацію, знищивши системи управління, основні військові об'єкти, систему протиповітряної оборони, склади боєприпасів, комунікації для того, щоб "можна було потім заходити та вирішувати завдання" .

Інший не менш тривожний сигнал — розкручування теми про хімічну атаку, що нібито готується Україною та США на Донбасі. Про це заявив путінський "яструб" Сергій Шойгу, і його слова одразу підхопили ватажки сепаратистських анклавів. Домовилися при цьому до того, що хімічна речовина викликає бутулізм. А закидати його планують безпілотниками. Зрозуміло, що це — марення. Але якщо його так активно просувають в інформпросторі, не виключено, що саме фейкова хімічна атака може стати приводом для того, про що говорив генерал Картаполов.

Від багатьох наших політиків та експертів можна почути, що Путін не нападе на Україну, оскільки це абсолютна нерозсудливість. Але вони не виключають, що ціль нинішньої ескалації — легалізувати ОРДЛО. Масштабне вторгнення на територію нашої держави призведе до незворотних політико-економічних наслідків не лише для російської верхівки, а й для кожного росіянина. І це стримуючий фактор. Але оскільки ситуація навколо України й надалі нагнітається в росЗМІ, то просто відвести війська від наших кордонів чи взагалі дати спокій у Кремлі вже не можуть. Вони хочуть показати силу, але так, щоб не спалювати мости, отримати нові санкції, але не такі критичні, як відключення від SWIFT. У такому контексті військова операція зі "рятування" жителів ОРДЛО від "київської хунти" та "американських ПВК", озброєних безпілотниками з хімічною зброєю, виглядає аж ніяк не фантастичною. Її підтверджує і перекидання тисяч російських найманців на окуповані території Донбасу.

Що може статися далі за таким сценарієм? Росія легалізує свої війська в ОРДЛО, проведе "референдум" про самовизначення "республік", а Держдума підтримає "волевиявлення". Росія і так годує ці регіони, тому навантаження на російський бюджет не зросте. Захід, звичайно ж, посилить санкції, але там можуть розглядати подібний поворот як кращий варіант, ніж кровопролитна війна. Але для України такий розвиток подій аж ніяк не означає припинення воєнного конфлікту. Він просто перейде у нову фазу. Але загроза великої війни, на жаль, нікуди не подінеться.

    Реклама на dsnews.ua