• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Криптовалютная гонка. Чому біткойн піднявся на хвилі коронакризиса

Світову фінансову систему лихоманить на тлі обвалу економіки, викликаного коронакризисом. Держави кинулися друкувати гроші, вони знецінюються. У цій ситуації ростуть в ціні інші активи — золото і кріптовалюти
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Нова "тиха гавань"

Перша в світі криптовалюта - біткойн - не випадково була створена в 2009 р. Кріптовалюти з'явилися, тому що в суспільстві сформувався запит на "нові гроші". Такі, які не схильні до інфляції і не контролюються урядом будь-якої країни. А заодно - запит на інструменти, що дозволяють обходитися без банків з їх величезними комісіями за транзакції, неповороткістю і жагою наживи. Сформувався запит на можливість швидко і анонімно переводити будь-які суми між будь-якими людьми поза увагою банків і держорганів.

Багато ентузіасти так і сприймають "крипту" - як нову форму грошей, хоча по класичній економічній науці кріптовалюти лише частково виконують такі функції грошей, як засіб платежу і обігу. І малопридатні як міра вартості і нагромадження. У результаті в різних країнах "крипта" вважається нематеріальним активом, цифровим активом, платіжним засобом, зовсім заборонена, але ніде не визнається "справжніми" грошима.

Але технологія блокчейн і кріптовалюти як її перша практична реалізація в будь-якому випадку створила якийсь фінансовий феномен. Більш того, сама ідея виявилася настільки вдалою, що породила бум, знаменитий ажіотаж 2017 р., "міхур" завищеної вартості криптоактивов, - і їх подальший обвал на початку 2018-го. Все приблизно так, як було з акціями залізничних компаній в XIX ст., коли нову технологію супроводжував фінансовий хайп.

З тих пір всі вже більш-менш заспокоїлися, кріптовалюти на чолі з биткойном помітно подешевшали, але впевнено зайняли свою нішу з капіталізацією близько $300 млрд.
В сьогоднішньому розумінні криптовалюта - швидше сурогат грошей, спосіб передавати в цифровому вигляді еквівалент вартості. На відміну від PayPal або банківського додатка, встановленого на телефоні, криптовалюта децентралізована, вона не має центрального банку або групи людей, які могли б змінити поточні правила без загальної згоди. У системи немає ієрархії, її вузли з'єднуються один з одним і передають інформацію про фінансові транзакції. Знищити цю розподілену мережу можна, тільки вимкнувши взагалі всі комп'ютери. Поміняти дані, одного разу записані в блокчейн, теж неможливо, адже всі вузли зберігають копії бази даних. З більш ніж 2 тис. криптовалют найбільш використовуваної залишається біткойн.

З початком коронакризиса до криптовалютам знову виявилося прикута загальна увага. Як буває завжди, коли виникають проблеми економіки: люди шукають активи, в яких можна врятувати гроші від знецінення. Зазвичай це золото, нерухомість, нафту, а в останні роки - ще й "крипта". От тільки в цей криза все було трохи не так. Перш за все нафта не стала рятівним активом - навпаки, вона впала в ціні до нуля.

Ринок розгубився, і кріптовалюти в якийсь момент теж різко подешевшали. Наприклад, біткойн почав рік з ціни $7233 за криптомонету, потім виріс до 15 лютого до $10353, до 16 березня впав до $4609. Абсолютно божевільна волатильність, не притаманна більше ніяким біржових активів, - відмітна риса криптовалют.

Реклама на dsnews.ua

Але далі серед інвесторів стала популярна думка про те, що потрібно виходити з фіатних (тобто державних) валют в щось інше. Результатом став новий зростання курсу биткойна, який 8 травня знову перевищив $10 тис. Потім відкотився вниз, але ненабагато.
Слідом за биткойном ростуть і альткойны (інші кріптовалюти). Їх ринок надзвичайно складний, але настільки ж цікавий для професіоналів.

"Після того як біткойн подорожчав до $10 тис., послідувала корекція - "бики" (трейдери, які робили ставки на зростання курсу) прогнозовано почали фіксувати прибуток, що призвело до зниження ціни. Курс биткойна тепер "гуляє" в діапазоні $8200-9900 за одну криптомонету, - сказав "ВД" український криптотрейдер Геннадій Чоловенко. - Звичайно, можливий як прорив до рівня $10 тис. за біткойн, так і зниження нижче $9200. Але я очікую швидкого прориву вище $10 тис. А якщо подивитися на ринок з прицілом чотири-шість-дев'ять місяців, то, найімовірніше, у биткойна є великі перспективи вже незабаром подолати максимум 2019-го - $14 тис. - і до кінця поточного року коштувати навіть дорожче. На це вказує динаміка зростання курсу, активна накачування долара додемісією і світова економічна криза, що змушує інвесторів шукати нові "тихі гавані". Криптовалютный ринок має всі шанси стати однією з таких "гаваней" на тлі падіння фондового ринку та зниження вартості більшості блакитних фішок".

Що ще важливо знати? Те, що кріптовалюти перестали корелювати з фондовим ринком. До початку травня біткойн "відв'язався" від фондових індексів, тобто тепер акції зростають або падають самі по собі, криптовалюта ж - сама по собі. З тих пір три активу - золото, срібло і біткойн - чинять опір будь-якого руху вниз і показують зростання незалежно від фондового ринку.

Долар як порятунок чи порятунок від долара?

Коли економіка України зростає, а у людей з'являються якісь вільні гроші, наші громадяни купують на них долари. Просто виходячи з того, що це оптимальний спосіб зберегти вартість - так і відкладати валюту можна потихеньку (на відміну від золота або нерухомості). Така парадигма формувалася десятиліттями, шаблон поведінки "отримав зарплату - купив долари" характерний не тільки для України, але і для інших пострадянських країн.

Інвестори (інституційні та приватні), які сьогодні активно купують кріптовалюти, виходять з того, що описану парадигму доведеться міняти. Американці намагаються врятувати власну економіку від обвалення в умовах коронакризиса і для цього друкують долари в небачених раніше масштабах - кілька трильйонів за пару місяців. У деяких спостерігачів складається враження, що таке велике й одномоментне вливання грошей неминуче знецінить заощадження тих, хто зберігає їх в доларах. Ця точка зору має право на існування, хоча й у ФРС США розуміють небезпеку знецінення своєї валюти, а тому заздалегідь готуються до поглинання надлишкової грошової маси, виведеної зараз на ринок. Тобто, дуже ймовірно,
що побоювання "долар перетвориться на порожню папір" - безпідставні. Однак інвестори страхуються - в тому числі переводячи кошти в "крипту".

Сама нешкідлива альтернатива будь фіатной (тобто державної) валюті - це золото, тому що його ціна, як правило, зростає тоді, коли долар (або будь-яка національна валюта) падає. Тільки ми говоримо не про ювелірних виробах. Може допомогти лише золото, яке торгується на ринку і має свою ціну, тобто товар, який завжди можна легко купити і продати. Це може бути фізичне золото у вигляді зливків або у формі золотих монет. З початку року ціна золота вже зросла майже на 10%.

Проблема в тому, що золото - відмінний актив у кризові часи, але в звичайному житті може підвести. Наприклад, в серпні 2011 р. ціна золота впритул підійшла до $1900 за тройську унцію, і багато людей, які тоді купили його в ажіотажі, виявилися у великому програші: цей рівень ціни не досягнуто досі. Отже, золото - гарний захист від слабкого долара, але так само, як у євро або англійський фунт, всі гроші вкладати в нього не варто.

Крім того, є такі активи, як акції компаній і різноманітні облігації (приватні і державні). Ось тільки в кризу вони - погане порятунок для капіталу. Можна згадати, що Велика депресія 1930-х почалася якраз з обвалу ринку акцій. А фінансова криза 2008-2009 рр. - з того, що звалилися іпотечні облігації.

Нерухомість - хороша, але потребує великих сум. Залишається "крипта", в яку можна вкладати, як і долар, - по трохи. У неї теж є згаданий вище мінус - дуже сильна волатильність. Але професійні трейдери впевнені, що вкладення в біткойн або в корзину різних криптовалют виявляються більш виграшними, ніж вкладення, скажімо, в акції американських компаній. Правда, цей ринок не для інвесторів-любителів - їх на професійному сленгу називають "хом'яками".
Біткойн часто називають "цифровим золотом": його важко "добувати" (майнить), і він існує в обмеженій кількості. Тому у випадку з биткойном не доводиться боятися несподіваною розкручування інфляції.

З іншого боку, дуже висока волатильність "крипти" як активу призводить до того, що вкладені в неї кошти то знецінюються, то, навпаки, різко дорожчають. Сьогоднішній ринок криптовалют повний історіями як казкового швидкого збагачення, так і моментальної втрати всього. Поки що виграють на ньому тільки вміють грати по-справжньому надовго: ті, хто купили біткойн в 2012-2015 рр., розбагатіли часом тисячократно.

Але ключове слово тут - "грати". Поки як засіб накопичення кріптовалюти не підходять зовсім. Зате це особливе засіб платежу: швидко, майже без комісій (тисячні частки відсотка від суми важко сприймати як комісію), без меж і банківського і держконтролю...

Додамо, що, на відміну від золота, яке у великих кількостях стає громіздким, біткойн легко зберігати і транспортувати в будь-яких кількостях. І 0,25 "битка", і 25 можна зберігати в одному і тому ж криптовалютном гаманці.

Гучні події 2020-го

Яскраво виражена тенденція початку 2020-го - держави та великі корпорації намагаються змусити криптовалютный світ грати за своїми правилами. Велика платіжна компанія Visa подала патентну заявку на "цифрову фиатную валюту", яка буде мати переваги криптовалют, але при цьому випускатися "централізованим органом". У патентній заявці сказано: "Криптовалютные системи мають переваги перед системами фіатних валют. Наприклад, пересилання грошей в криптовалютных системах зазвичай значно швидше. Крім того, до них більше довіри, так як записи транзакцій, внесені в блокчейн, вже неможливо змінити. При цьому кріптовалюти не регулюються урядовими відомствами".

Тим часом американська Комісія з цінних паперів (SEC) через суд домоглася-таки заборони на реалізацію проекту Telegram Open Network (TON) творця мессенджера "Телеграм" Павла Дурова. Цей проект передбачав, зокрема, запуск власної кріптовалюти Gram; під нього екстравагантний IT-бізнесмен зібрав інвестицій на $1,7 млрд.

Павло Дуров, витратився на реалізацію проекту, вже публічно заявив, що поверне інвесторам тільки частину коштів (решта списано на форс-мажор через завзятого держоргану). Одночасно творець "Телеграма" публічно відмовився далі розвивати проект TON. Вже на наступний день проект перейшов під крило громадської організації на правах вільного програмного забезпечення. Тепер він відкритий для всіх охочих, а SEC над ним не владна.

Тим часом Китай "допилил" власну національну криптовалюту. Або, точніше, цифровий юань - він вже тестується в декількох містах. Китай, по суті, створив повністю контрольовані цифрові гроші: уряд виступає за цифрову валюту як ефективний спосіб позбутися від паперових грошей в країні, скоротити масштаби шахрайства та зробити багато інших корисних речей. Але треба розуміти: це означає, що Народний банк Китаю буде в реальному часі знати, скільки грошей у будь-якого громадянина, як він ними розпоряджається і т. д.

Реальна ж мета Китаю - створення цифрової валюти, яка замінить долар. Глава Facebook Марк Цукерберг відверто заявив, що якщо США не створять цифрову валюту, цифровий юань Китаю узурпує долар і отримає валютне перевагу.
Втім, хто ж йому дасть? Поки ФРС США, як би це відомство не критикували, - орган куди більш надійний, ніж Народний банк Китаю, запросто девальвує юань за вказівкою Комуністичної партії. Тому саме долар і залишається міжнародним платіжним засобом.

А у Цукерберга тут свій інтерес: у гіганта соціальних мереж Facebook є власний криптовалютный проект - Libra. Вона задумана як наднаціональна цифрова валюта, тобто валюта, створена не країною, а великої авторитетною компанією. Вона здатна буквально сьогодні замінити існуючих фінансових посередників, таких як комерційні і навіть центральні банки.

Але Libra протиставляє себе звичайним цифровим грошей, випущених центробанком, і тому вона ніяк не може отримати схвалення банківських регуляторів ні в США, ні в більшості інших країн.

Гонка цифрових валют ще тільки почалася, і поки невідомо, хто в ній переможе. Тобто розвинеться швидше інших і забере собі ринок. Втім, це не той випадок, коли "переможець отримує все". Одна з головних ідей, закладених в кріптовалюти, в тому, що альтернатива є завжди.

    Реклама на dsnews.ua