• USD 41.2
  • EUR 44.7
  • GBP 53.2
Спецпроєкти

Топ-15 компаній-роботодавців воєнної доби

Війна випробовує український бізнес на стійкість. І в найкращих компаніях розуміють: щоб вистояти, потрібно зберегти колектив

Історії стійкості кращих роботодавців країни
Реклама на dsnews.ua

Повномасштабна війна похитнула українську економіку. За підсумками минулого року, ВВП впав на 29,1%, інфляція зросла на 26,6%, а рівень безробіття сягнув 30%. При цьому на одну вакансію восени претендували в середньому до 13 людей. За даними НБУ, в пошуку роботи перебували приблизно 2 млн людей в Україні та ще 2,7 млн — за кордоном. Також завдали ударів по бізнесу і ринку праці зимові блекнути. За останнім соцопитуванням, станом на лютий поточного року частка тих, хто втратив роботу і досі не знайшов нової, майже незмінна (36%), а серед переселенців таких половина; до того ж у більшості респондентів за рік доходи знизилися.

Індикатори ринку праці в Україні у 2022—2023 рр.
Джерело: НБУ

Цієї весни ділова активність нарешті пожвавилася, зростання кількості резюме стабілізувалося, а кількість вакансій побільшало. Український бізнес поступово адаптується до роботи в умовах воєнних ризиків. Відповідальні компанії перебудували процеси не тільки під виробничу доцільність, а й з огляду на інтереси колективу. Принаймні так роблять кращі роботодавці, яких об´єднують кілька найважливіших завдань.

Гарантувати безпеку — перший пріоритет. Кращі компанії розглядають своїх працівників не як "фактор труд" з підручника для першого курсу, а як найцінніший ресурс, людський капітал. Вони піклуються і про атмосферу в колективі, і про конкретних співробітників у різних життєвих ситуаціях. В умовах війни такі роботодавці допомагають своїм людям з релокацією по Україні і за кордон, дбають про безпечні умови праці на виробництві, в офісах чи магазинах, облаштовують укриття і за потреби фінансово підтримують працівників.

Максимально зберегти робочі місця — не менш важливе завдання кращих компаній (у межах можливостей бізнесу). Адже крім міркувань безпеки, людей змушує покидати країну й фактор безробіття. За даними ООН, на початку весни 8,6 млн українців залишалися за кордоном, а отже, зі складу робочої сили в Україні принаймні тимчасово вибули кілька мільйонів людей (переважно жінки). Звісно, не всі навіть найкращі компанії, уникли скорочень штату. Та варто зважати на контекст: бізнесу важко обійтися без оптимізації, якщо зруйновані його логістичні ланцюжки чи й самі виробничі потужності або ж вид діяльності дуже чутливий до впливів воєнного часу. Втім, навіть у скрутних обставинах найкращі роботодавці намагалися зробити все, щоб зберегти колектив. Серед варіантів дій: перенавчання, тимчасове переведення працівників на неповний робочий день і навіть забезпечення виплат в умовах простою у певний період.

Допомагати своїм працівникам у лавах ЗСУ і ТрО та сприяти боєздатності країни — обов´язкова функція кращих роботодавців воєнного часу. Компанії підтримують військо фінансово, матеріально й організаційно, а також заохочують дух корпоративного волонтерства.

Не втрачають актуальності й деякі традиційні HR-програми, як-от підтримка психологічного здоров´я працівників. Зокрема, роботодавці наймають психологів для проведення колективних тренінгів (а іноді й індивідуальних консультацій) з подолання стресових ситуацій в умовах війни. А напрямок навчання і розвитку персоналу у багатьох компаніях фокусується на опануванні нових функцій та способів дій в екстрених ситуаціях.

Реклама на dsnews.ua

І, звичайно ж, кращі роботодавці вчасно виплачують зарплату та зберігають співробітникам соціальний пакет, включно з медичним страхуванням.

Отже, ми беремо до рейтингу компанії з великим штатом, які пропонують гідні умови праці, цікаву та соціально значущу роботу, будують міцні та довірливі відносини в колективі, а також допомагають працівникам, піклуються про їхнє фізичне та психологічне здоров´я, вкладаються в програми навчання і розвитку персоналу. А з огляду на вимоги часу, пріоритизуємо компанії за такими показниками: збереження/збільшення робочих місць і заробітної плати, програми допомоги співробітникам (зокрема, військовим, переселенцям та їхнім родинам).

У рамках проекту ми публікуємо історії стійкості кращих роботодавців країни, які представляють різні галузі, але об´єднані метою — втримати свій економічний фронт, не втрачаючи "основний капітал" — кваліфікованих і дружніх працівників.

"Біосфера", виробник товарів для дому та засобів особистої гігієни

Першим пріоритетом у корпорації "Біосфера" є безпека працівників. Ще до початку повномасштабного вторгнення на заводі в Дніпрі облаштували бомбосховище, а на інших локаціях — подбали про найближчі місця для укриття персоналу.

Минулої весни обсяги продажів, зокрема в Україні, обвалилися суттєво, тому в компанії не уникли скорочення штату. Але більшу кількість робочих місць змогли зберегли завдяки переведенню частини працівників на неповний робочий день. Ця стратегія спрацювала — і вже з осені вдалося відновити повну зайнятість, вийти на довоєнні зарплати (за номіналом) та навіть відкрити нові вакансії.

Корпорація забезпечує всім необхідним своїх працівників, які захищають Україну, а також матеріально підтримує сім´ї загиблих. Розвинуте й корпоративне волонтерство: від надання притулку колегам з небезпечних регіонів до купівлі машин і амуніції для фронту, ремонту воєнної техніки тощо. У "Біосфері" проводять тренінги колективу з підготовки до зустрічі ветеранів, а також розробляють програми з медичної реабілітації фронтовиків. А всім працівникам у цей непростий час пропонується відновити внутрішню рівновагу на онлайн-зустрічах з психотерапевтами і бізнес-тренерами.

"Брокард-Україна", мережа магазинів парфумерії та косметики

Із початком повномаштабного вторгнення для компанії "Брокард-Україна" пріоритетом стало збереження колективу — навіть за умови втрати частини магазинів (зараз працюють 63 з 97) та вимушеного простою більшості торгових точок мережі у перші місяці війни. За можливості працівникам закритих магазинів пропонували переведення в інші, безпечні місця, проте штат скоротився, бо частина співробітників виїхала за кордон.

Серед інших викликів — порушення логістичних процесів протягом кількох місяців, втрата товару, відсутність електроенергії. Знаходили нестандартні рішення, в магазинах вчилися працювати у темряві — приносили товари клієнтам до джерела світла та вручну виписували квитанції. У центральному офісі в Києві відкрили для працівників пункт незламності — коворкінг із автономним електроживленням та швидкісним інтернетом. За повітряної тривоги компанія зобов´язує персонал залишити магазин та пройти в укриття — це врятувало життя працівникам та потенційним відвідувачам магазину BROCARD у ТРЦ Кременчука, куди в червні 2022 р. влучила ворожа ракета.

У компанії відновили роботу навчального центру, де працівники магазинів щомісяця мають можливість пройти два-три онлайн-тренінги з підвищення кваліфікації.

У BROCARD чекають із фронту з перемогою 20 співробітників, які захищають країну в лавах ЗСУ і ТрО, а тим часом — допомагають із амуніцією, транспортом, лікуванням та постійно роблять донати.

ДТЕК, енергохолдинг

Група ДТЕК — диверсифікований енергетичний холдинг, до складу якого входять 6 бізнесів та корпоративний університет Академія ДТЕК. Тут працює майже 60 тис. співробітників. Саме завдяки самовідданій і сміливій праці енергетиків і шахтарів компанії країна пройшла найскладнішу в історії зиму.

З самого початку повномасштабного вторгнення холдинг приділяв особливу увагу допомозі та підтримці співробітників. ДТЕК організував евакуацію понад 5000 працівників та членів їх сімей із зон бойових дій, забезпечивши їм проживання та супутню медичну й психологічну підтримку. Компанія виплатила матеріальну допомогу співробітникам, постраждалим внаслідок бойових дій. Максимально оперативно були гарантовані безпечні умови праці — облаштовані укриття на численних підприємствах ДТЕК в різних регіонах країни. Загалом було відкрито 194 бомбосховища.

Академія ДТЕК у 2022 р. стала не тільки освітньою платформою, а й підтримкою для співробітників. Вона продовжила розвивати найбільш затребувані напрямки, а також розробила нові програми та проєкти, відповідно до викликів часу: "Антикризове управління командами", "Школа Життєстійкості", "Перша домедична допомога", а також інтерактивні тренажери для підтримки психоемоційного стану.

Крім системної роботи з допомоги співробітникам, компанія робить великий внесок у наближення перемоги. Група ДТЕК від початку повномасштабного вторгнення Росії спрямувала на підтримку ЗСУ та гуманітарні цілі 922 млн грн.

Київстар, оператор телекомунікацій

Київстар, оператор телекомунікацій "Київстар"
Фото з відкритих джерел

Безпека співробітників і безперервність надання послуг – такими були пріоритети Київстар в 2022 р. з початку повномасштабної війни.

Компанія системно підтримує співробітників. За час повномасштабної війни зберегла штат та зарплати, а також реалізувала програми матеріальної та нематеріальної підтримки для колективу: завчасне нарахування річної премії, виплати постраждалим внаслідок війни та окремо на релокацію, матдопомога працівникам упродовж півроку з початку повномасштабного нападу ворога; індивідуальні сеанси та семінари з психологами, навчання, програми для підтримки ментального здоров’я тощо. Компанія дбає про співробітників, які пішли до лав ЗСУ, зараз це 149 осіб, виплачує їм зафіксовану середньомісячну зарплату.

Серед заходів, спрямованих на гарантування безпеки співробітників: спеціальне облаштування офісів; укриття та місця тимчасового проживання для тих, хто евакуювався; навчання; можливість працювати віддалено, зокрема і з-за кордону. А монтажники та інженери – ті, хто виконує роботу "у полі", поблизу небезпечних зон, – забезпечені необхідними засобами захисту та мають додаткові медичне страхування і винагороду за працю.

Київстар надає підтримку абонентам, суспільству, державі та армії. А працівники компанії активно долучаються до програм компанії та реалізують власні волонтерські ініціативи. Лише в рамках корпоративних соціальних проєктів за 2022 рік вони зібрали 1,4 млн грн.

Лінія магазинів EVA (ТОВ "РУШ"), ритейлер

Лінія магазинів EVA
Фото з відкритих джерел

Від початку вторгнення в компанії вирішили продовжувати роботу всюди, де це можливо і немає прямої загрози життю людей, та доклали максимум зусиль, щоб зберегти колектив. Півтисячі працівників, які рятувалися з небезпечних регіонів, компанія забезпечила робочими місцями в інших магазинах зі збереженням зарплати (також за потреби надавали тимчасове житло і необхідні речі). А щойно території були звільнені — співробітники поверталися і брали активну участь у відновленні своїх магазинів.

Компанія стабільно виконує зобов’язання перед працівниками. Більше того, в мережі діє практика фінансової взаємодопомоги співробітникам у скруті (тяжка хвороба, втрата близьких або житла). На запити працівників, які захищають Україну на фронті, компанія закупає бронежилети, термобілизну, тепловізори тощо. Співробітникам також надаються юридичні консультації та професійна психологічна підтримка.

І хоча на довоєнну кількість магазинів EVA поки що не вийшла, навіть у скрутному 2022 р. мережа змогла відкрити 26 нових торговельних точок, створивши близько 200 нових робочих місць. Сьогодні штат компанії нараховує близько 13,4 тис. працівників. При цьому робота офісів діджиталізована, тож більшість офісних працівників мають змогу виконувати свої функції з будь-якої локації з інтернетом.

Метінвест, гірничо-металургійна група компаній 

Групі вдалося утримувати статус одного з найбільших роботодавців України попри серйозні виклики війни. До повномасштабного вторгнення 37 тис. співробітників працювали на підприємствах Метінвесту в Маріуполі та Авдіївці, тому головним завданням роботодавця було організувати оперативну та злагоджену евакуацію. Зусиллями компанії вивезли понад 20 тис. співробітників та членів їхніх сімей. Для вимушених переселенців Група підготувала понад 6 тис. місць тимчасового житла, забезпечила переселенців продуктами харчування та необхідними речами. Також у Запоріжжі та Кам'янському створили Центри реабілітації та реінтеграції для надання консультацій, медичної і психологічної допомоги. Пропонувалися нові робочі місця або ж за потреби — перенавчання з виплатами стипендій.

Близько 8 тис. співробітників Метінвесту, які боронять країну в лавах ЗСУ, Група забезпечує бронежилетами, касками та зимовим одностроєм.

Для допомоги мирним мешканцям Метінвест започаткував гуманітарний проєкт "Рятуємо життя", в рамках якого близько 500 000 людей отримали понад 4000 т товарів першої потреби, а лікарні Запоріжжя, Кривого Рогу, Авдіївки та Кам’янського — медикаменти та обладнання майже на €250 000. У межах ініціативи був відкритий напрямок психологічної реабілітації для мирних мешканців за допомогою програми "Незламна мама".

А разом з Protez Hub проект проводить програму з протезування співробітників та членів їхніх сімей. 13 людей вже отримали протези вартістю 30 тис. євро. Також Група витратила 2,5 млн грн на створення першої в Україні онлайн-платформи для фахівців у галузі протезування. 

МХП, міжнародна компанія у сфері харчових та агротехнологій

Під час повномасштабної війни компанія МХП не зупинила процес трансформації і бачить своїм завданням підтримку економіки та харчової безпеки України. При цьому гаряча фаза війни масштабувала піклування роботодавця про команду. Евакуація, створення дитячих центрів в офісах та на підприємствах, реінтеграція ветеранів, адаптація психологічної підтримки команди під нові реалії стали відповіддю на виклики повномасштабного вторгнення.

Але є ключові принципи, які залишилися незмінними. Для того, щоб запропонувати співробітникам найбільш вдалі та перспективні варіанти кар’єрного розвитку, в компанії реалізовують програму Talent council, в рамках якої аналізуються професійні і особистісні навички співробітника, його потенціал та результативність і підбираються опції саме для нього.

МХП трансформує свій бізнес та змінює сучасну культуру харчування в Україні. Компанія впроваджує інноваційні кулінарні рішення спрямовані на створення екосистеми, де люди інвестують час не в приготування їжі, а в найважливіше – родину, хобі, навчання, спілкування, дозвілля, відпочинок.

Кейс компанії читайте 28 квітня

РГК, газова компанія

РГК, газова компанія

Перші тижні після вторгнення компанія активно зайнялася екстреною евакуацією співробітників. Будували евакуаційні маршрути і надавали допомогу колегам, які опинилися під обстрілами. Також продумували можливості для постачання допомоги тим, хто все ж опинився в окупації. Саме працівників у компанії вважають одним з джерел своєї стійкості, і тому доклали максимум зусиль, аби зберегти всі робочі місця. У РГК звітують, що саме оплата праці стала найбільшою статтею видатків. На це минулого року спрямували 6,4 млрд грн. При цьому перед працівниками компанії часто стоять небезпечні завдання: доводиться відновлювати газопостачання під обстрілами.

Понад 1500 працівників боронить країну в лавах ЗСУ: компанія своїх не полишає і опікується понад 30 військовими частинами. Зокрема, передають підрозділам усе необхідне — від авто, квадрокоптерів та тепловізорів до медикаментів і продуктів харчування. Також виділили гроші на виробництво українського безпілотника "Тор". 

"Фармак", фармацевтична компанія

Лідер фармацевтичного ринку України "Фармак" запровадила 3-ступеневу HR-стратегію, яка включає: підтримку співробітників з прифронтових територій, забезпечення всім необхідним працівників у лавах ЗСУ та створення гідних і безпечних умов праці у компанії.

Компанія релокувала до Києва своїх фахівців із Харкова, де мала дослідницьку лабораторію. Медпрацівників з окупованих територій та регіонів, де ведуться активні бойові дії, було працевлаштовано в більш безпечних містах України. Компанія виділила 4 млн грн на допомогу працівникам, що втратили житло через воєнні дії.

Понад 70 співробітників, які пішли на фронт, "Фармак" забезпечила військовою амуніцією, на постійній основі закуповує для них дрони, прилади нічного бачення, автівки тощо.

Роботодавець інвестував у заводи в Києві та Шостці 24 млн грн на оснащення сучасних укриттів, що здатні витримати бомбовий чи ракетний удар, а також захистити від хімічної, бактеріологічної та радіаційної небезпеки.

З 24 лютого 2022 р. "Фармак" не припиняв фінансову підтримку співробітників. Компанія навіть підвищила зарплати всім працівникам та продовжила нарахування бонусів.

Співробітники підприємства мають хороший соціальний пакет з медичним страхуванням, можливості професійного та особистісного розвитку, щорічного скринінгу здоров’я тощо.

Філіп Морріс в Україні, тютюнова компанія 

У Філіп Морріс в Україні продовжують працювати близько 1200 людей, компанія не скоротила жодної посади. З перших днів повномасштабного вторгнення Філіп Морріс розпочала евакуацію співробітників. У першій хвилі людей вивозили з Харкова (де розташована фабрика компанії) і Києва, згодом — з Миколаєва, Запоріжжя та Чернігова. Компанія допомогла 1600 співробітникам та членам їхній сімей з житлом у західних регіонах України, а також за кордоном — у Польщі, Молдові, Румунії, Угорщині та Словаччині.

Торік у Філіп Морріс в Україні адаптували програми навчання і підтримки працівників до актуальних викликів. Зокрема, організовували вебінари, лекції і тренінги про юридичні, адміністративні та податкові особливості життя в країнах релокації, про зниження рівня тривожності, комунікацію з близькими у критичних ситуаціях. Співробітники також мали змогу пройти курси першої меддопомоги, а також отримали можливість звернутися онлайн до сертифікованого психолога. Не забувають в компанії і про майбутнє. Навіть у цей особливий період стратегічним напрямом залишається навчання і розвиток персоналу (лідерські програми, індивідуальні програми зростання, онлайн-навчання тощо).

"Фокстрот", ритейлер

Мережа магазинів електроніки та побутової техніки "Фокстрот" залишається одним з найбільших продавців електроніки та побутової техніки в Україні і дає роботу понад 2000 співробітникам. З початку війни компанія допомагала працівникам переїхати в безпечні регіони України. В кількох магазинах у західних містах облаштували хостели для працівників-переселенців. Колег з прифронтових регіонів влаштовували на роботу в працюючих торговельних точках. Офісний персонал має змогу працювати віддалено.

Компанія вчасно виплачує зарплату та допомагає державі (на 14,5 млн грн технікою Силам оборони та українцям протягом року війни). Самі ж працівники також адаптувалися до нових реалій, опанували нові навички і функції. У "Фокстроті" підтримується дух корпоративного волонтерства, зокрема, з допомоги ЗСУ і постраждалим від російської агресії. Серед інших актуальних напрямків — навчання та психологічна підтримка працівників. Зокрема, курси з підвищення кваліфікації та поліпшення знань української мови, а також курс з управління стресом.

AB InBev Efes, виробник пива

Головним пріоритетом і основою HR-cтратегії "AB InBev Efes Україна" у воєнний час залишається безпека працівників. Компанія не лише виплачувала у 2022 р. зарплату, незважаючи на випадки вимушеного простою, а й допомагала із розселенням на заході України і за кордоном – йдеться про більше як 2 тис. людей, співробітників та членів їхніх сімей.

На поточний рік у фокусі залишається програма психологічної підтримки. Працівникам надають можливість скористатися послугами професійних психологів і коучів. При цьому компанія розширила пакет медичного страхування.

Крім продовження роботи у зазначених напрямках, цьогоріч компанія планує перегляд зарплат, відновлення програми навчання і розвитку, запровадження програми Визнання досягнень співробітників.

Acino, група компаній фармгалузі

З часу повномасштабного вторгнення HR-стратегія Міжнародної групи компаній Acino сфокусована на убезпеченні команди та створенні умов для безперервності бізнесу.

Acino забезпечила 100%-у виплату зарплати всім працівникам протягом перших чотирьох місяців з дати вторгнення. Компанія допомагала людям виходити із окупації та з територій ведення бойових дій, надавала прихисток працівникам та їхнім родинам за кордоном і на заході України, створювала робочі місця у безпечних регіонах. До сьогодні Acino підтримує гібридний формат роботи, надає часткову компенсацію оренди житла переселенцям та оплачує працівникам з дітьми дитсадки поблизу виробництва. В період блекаутів компанія виділила на разові допомоги співробітникам €500 тис.

Усі працівники забезпечені медстрахуванням та страхуванням життя, зокрема протягом 2022 р. Компанія безперервно виплачує зарплату співробітникам, які боронять Батьківщину в лавах ЗСУ.

Також Acino посилила внутрішню комунікацію та мотиваційні заходи. А саме зустрічі з керівництвом, заохочувальні премії, проєкт з надання психологічної підтримки "Acino разом" та флешмоби єднання.

З 2023 р. компанія відновила відрахування у приватний пенсійний фонд, а також створила компенсаційний фонд у $300 тис. для допомоги співробітникам, чиє житло може бути втрачено внаслідок війни.

Cosmolot, онлайн-казино

З січня 2022 р., щойно з’явилися в інфополі новини про можливий наступ росіян, HR-команда Cosmolot почала опрацьовувати різні ймовірні кризові сценарії та комунікувала з командою щодо їхніх планів у випадку вторгнення. Тому попри війну вдалося зберегти весь штат та уникнути зменшення заробітної плати, а у квітні минулого року Cosmolot почав відкривати нові вакансії.

З початком воєнних дій частині колективу запропонували допомогу з евакуації. Для переселенців знайшли робочий простір і квартиру в Тернополі. Тим, хто обрав інші локації, компенсували проживання в готелях.

Під час блекаутів співробітників забезпечили павербанками та модемами. Крім того, у Києві організували додатковий робочий простір у коворкінгу, а для частини співробітників організували релокейт на захід України..

Піклується компанія і про внутрішній стан колег. Так, з перших місяців запровадили безкоштовну психологічну допомогу для всіх охочих. Цією можливістю користуються і зараз. Крім того, співробітники компанії активно волонтерять, збираючи кошти для українського війська. Централізовано Cosmolot опікується кількома батальйонами, а також перерахував понад 20 млн грн на потреби ЗСУ та благодійним фондам.

Kernel, агрокомпанія

Компанії Kernel вдалося зберегти команду й пройти кризовий період з мінімальними втратами кадрового потенціалу.

На початку вторгнення компанія затвердила пакет фінансової допомоги співробітникам. За понад рік повномасштабної війни виплати мобілізованим працівникам склали 274,4 млн грн. Задля підтримки персоналу в тилу компанія виплатила бонус усім категоріям працівників. Також надається матеріальна допомога при вимушеній зміні місця проживання та народженні дитини.

Турбуючись про ментальне здоров'я співробітників, компанія активно розвиває проєкт психологічної підтримки, що включає індивідуальні консультації з корпоративним психологом, вебінари та онлайн-курси. Для ветеранів запроваджена комплексна програма адаптації.

Під час воєнного стану Департаментом персоналу розроблені з нуля та втілені програми з підготовки фахівців для дефіцитних робочих спеціальностей. Відповідно до матриці кваліфікацій, вузькоспеціалізовані виробничі професії перекриваються суміжними працівниками. Також реалізований перший сезон Open Agro University, а у 2023 р. відбувся запуск нового сезону.

    Реклама на dsnews.ua