• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

У Techiia не змогли пояснити, як Олег Крот заробив і витратив $60 млн, начебто "передані ЗСУ", - ЗМІ

Власники холдингу Олег Крот і Юра Лазебніков стверджують, що з початку повномасштабного вторгнення витратили на допомогу ЗСУ понад 60 мільйонів доларів. Однак у компанії не надають документальних підтверджень таких прибутків чи витрат

"Течія" та Олег Крот
"Течія" та Олег Крот
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у матеріалі Forbes, передає "ДС".

Видання зазначає, що "документальних підтверджень таких витрат фундація не надає, "видимі" доходи холдингу майже дорівнюють заявленій сумі допомоги".

За підрахунками Forbes, сума удвічі поступається зборам "Повернись живим" і втричі державному фонду United24. Таким чином ГО "Фундація Течія" має входити у п’ятірку найбільших фандрайзерів України.

Авторка матеріалу помітила — "Течію" підтримують публічні особи. Так, відома українська співачка Даша Астафʼєва публікувала в своєму Instagram фото з Олегом Кротом, де захоплювалася його щедрістю.

Як пише Forbes, сама ГО "Фундація Течія" через, яку підприємці закупають для війська допомогу, маловідома. Окрім того, її звіти в соцмережах зазвичай не користуються популярністю та збирають лише кілька десятків "лайків"

Останній звіт від фундації – опублікований 7 червня. Тоді в ньому фігурувала сума в 620 млн грн або $21,2 млн за курсом НБУ.

За даними видання, звідтоді Крот і Лазебніков мали витратити ще майже 40 мільйонів доларів. І у Фонді, і в розмові з виданням цифру про 60 мільйонів сукупних витрат підтверджують, але з уточненням — не всі 60 мільйонів пройшли через ГО.

У представництві фонду пояснили, що Олег Крот жертвував напряму, через те, що "ГО не може закуповувати товари подвійного призначення". При цьому у пресслужбі стверджують, що ГО "Фундація Течія" на 99% фінансована Кротом та власне холдингом. 

При цьому, як пише Forbes, "Фундація Течія" не публікує на сайті детальної звітності про джерела надходження коштів та документи, що підтверджують витрати.

Звіти оприлюднюються у вигляді інфографік та постів у соцмережах. Наприклад, згідно з останнім звітом, $21,2 млн пішло на закупівлю:

  • бронежилетів для військових – $7,09 млн
  • смарт-оптики – на $5,24 млн
  • тактичного одягу та спорядження – на $4,33 млн
  • польских розвідувальних дронів FlyEye – $2,33 млн
  • тактичні аптечки – $1,54 млн

Інші статті зайняли менше ніж $500 000: засоби спецзвʼязку, дрони для розвідки, генератори та захищені ноутбуки. Крім цього, "Фундація Течія" співфінансувала обіди для переселенців, пацієнтів київських лікарень та тероборонців.

Також у виданні наголосили на труднощах, які виникають під час пошуку фото, які б підтверджували наявність придбаної амуніції — часто в ЗМІ зустрічаються лише так звані "сніппери" — фото з текстом.

Як пише Forbes, фундація лише кілька разів на місяць публікувала фото у Facebook із передачами військовим.

В самому фонді на запит ЗМІ з приводу витрачених майже 40 мільйонів доларів, не надають точної відповіді: "Товари, в яких була потреба ЗСУ для захисту нашої держави". При цьому, підкреслили у Forbes, інфографік із "звітами" за весь період не було опубліковано.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua